A Doka cégcsoporton belül a 3D nyomtatási technológiát nemcsak gyors prototípusgyártásra használják, hanem már a sorozatgyártásban is.
A zsaluzás területén már régóta használják a 3D technológiát. Eredetileg a számítástechnika virtuális világába volt szorítva, vagyis kizárólag a háromdimenziós zsalutervezés során használták. Manapság egyre többször alkalmazzák magán az építési területen vagy a zsaluelemek 3D nyomtatóval készülő részeinek kialakítása során, sőt akár egész épületrészletek gyártásakor. A Doka anyavállalatával, az Umdasch Grouppal együtt üdvözli ezeket az új technológiákat.
Az építőiparban összetett tervezési és kivitelezési munkafolyamatok a jellemzőek, amelyek különösen fogékonnyá teszik a szektort a hatékonyságot növelő digitális megoldásokra. A 3D technológiával megtervezhetők a szerkezetek és bizonyos épületelemek is. A folyamat során animációkkal és fotó minőségű képekkel támogatják a komplex szerkezetek és a projekt munkafolyamatainak áttekinthetőségét.
A 3D modellezést nemcsak a vizualizáció megkönnyítésére használják fel végül, hanem az így elkészült tervek megfelelő alapot biztosítanak a projektek előzetes kalkulációjához is.
Igen valószínű, hogy a jövőben az épületek költségvetési tervezésében is széleskörben használni fogják. A modell megbízható alapul szolgálhat olyan területek, mint az idő és az árak tervezéséhez.
A Doka megoldásokat már kiterjesztett és virtuális valóságban is megtekinthetik az ügyfelek az ingyenesen letölthető Doka AR-VR alkalmazás segítségével.
Ez az applikáció számos módon lehet hasznos a Doka zsaluzatok tervrajzokra való kivetítésétől, a 3D modellek környezetbe való kihelyezésén át, egészen a Doka tervekbe való virtuális belépésig.
Az alkalmazás további hasznos funkciói a modellek 3D nézete és a QR-kód olvasó. Kiválaszthatók az egyes 3D modellek esetén, hogy mely komponensek legyenek láthatók és melyek ne, vagy megtekinthetők animált építési/szerelési szekvenciák is.
A 3D nyomtatási technológia ipari szinten a bevált gyártási és termelési technológia kiegészítéseként alkalmazható. A technológia hozzáadott értéke a szerteágazó alkalmazási területben mutatkozik meg.
A Doka ipari nyomtatókat használ gyors és olcsó fém vagy műanyag prototípusok és ideiglenes elemek létrehozására a termékfejlesztésekhez kapcsolódó tesztelések során. Ugyanilyen fontos, hogy a 3D nyomtatás lehetővé teszi innovatív termékek tervezését és legyártását a meglévő gyártási konvenciók korlátozása nélkül.
A Doka aktívan részt vesz az Additive Manufacturing, vagyis a műanyag és a fém elemek 3D-s nyomtatással történő gyártási technológia fejlesztésében. A technológia tanulási és kiértékelési fázisa nagyrészt már el is készült. Az eljárás lehetőségei és korlátai könnyen meghatározhatók és a folyamatok jól kezelhetők. Az eddig felhalmozott tudásanyaguk kimagaslóan széleskörű.
A cégcsoporton belül a technológiát nemcsak gyors prototípusgyártásra használják, hanem már a sorozatgyártásban is, például a DokaXact esetén. A fémnyomtatást már geometriailag bonyolult részek sorozatgyártására is alkalmazták. A technológiában rejlő lehetőségeket a DokaXact sorozatgyártásában optimálisan aknázták ki, mivel más gyártási technológia nem képes előállítani az említett alkatrészeket.
A 3D zsalunyomtatás új lehetőségeket kínál arra, hogy a szokatlan geometriákhoz szükséges speciális zsaluzatok fejlesztése során magasabb minőségű és kevesebb munkaigényű szerelést megkívánó zsaluzatok szülessenek.
Egy a Doka és a voxeljet között zajló kísérleti együttműködési projekt jól illusztrálja a lehetőségeket:
a Doka és a voxeljet AG egy különös geometriájú, nyitott betonlépcső zsaluzatának belső szerkezeti kialakítása során 3D nyomtatást alkalmazott.
A projektről bővebben itt tájékozódhat.
A Doka testvérvállalata, az Umdasch Group Ventures 2017 óta dolgozik a 3D nyomtatás építőiparban hasznosítható fejlesztéseivel. Az Umdasch Group befektetésekkel rendelkezik az amerikai Contour Crafting Corporation-ben, amely tulajdonképpen egy 'mellékvállalkozás', amelyet 2014-ben alapított a Dél-Kaliforniai Egyetem. A társaság az automatizált szerkezetépítés kutatásának éllovasa 1996 óta, a 3D nyomtatás és a szabványosított komponensek nyomtatás által támogatott szerelésének kombinációjának használatával.
A Contour Crafting Corporation-ben való érdekeltségek számos innovatív 3D nyomtatási technológiához biztosítanak hozzáférést az Umdasch Group számára, úgy, mint a szerteágazó felhasználási területek és a nyomtatási anyagok széles skálája.
A Contour Crafting szándéka az, hogy robotizált eszközei bárhol, ahol az élettér (lakhatási feltételek elsősorban) és az infrastruktúra gyors és költséghatékony fejlesztésére van szükség, bevethetők legyenek.
De ez nem kizárólag a lakóházakat foglalja magában. Azok az eszközök ugyanis, amelyek hónapokról csupán napokra csökkentik az építkezés idejét szinte azonnal költözhető épületek esetében, ugyanúgy relevánsak katasztrófahelyzet enyhítésében, például egy földrengést követően.
A Weinberg számára a fenntarthatóság nem csak papíron, hanem a gyakorlati megvalósítás során is fontos.
BudapART néven pályázatot hirdetett a Market.