A Magyar Állami Operaház és Erkel Színház új műhelyháza és próbacentruma Középület/kulturális kategóriában nyerte el a legmagasabb szakmai elismerést.
A MÁV egykori, Kőbányai úti szerelőcsarnoka született újjá a Magyar Állami Operaház Műhelyházaként, itt leplezték le az Építőipari Nívódíjat hirdető bronztáblát. A Strabag által kivitelezett épület 2021-ben részesítették a legrangosabb szakmai elismerésben az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriumának (ÉMA) pályázatán, Középület/kulturális kategóriában.
Az egykori MÁV-csarnok a 2021-es Építőipari Nívódíjat azzal érdemelte ki, hogy a 140 éves, barnamezős, ipari műemléket a kor elvárásai szerint állították helyre úgy, hogy közben az új céloknak is megfelel. A 18 tagú Bíráló Bizottság korábbi méltatása szerint „az, ahogy ezt a tervező az operaházi kiszolgáló funkciók számára elképzelte és a pályázó azt kivitelezte, azt a jövőbeni lehetőséget tárja példaként elénk, amely a folyamatosan változó műszaki és életviteli elvárásokat kielégítő módon teszi természetessé a kulturális életünk színvonalának emelését és ipari létesítményeink megőrzését.” (A 2021-es Építőipari Nívódíj átadójáról lapunk is készített összefoglalót.)
Az esemény előtt Horváth László, a komplexumot kivitelező Strabag Magyarország projektvezetője köszöntötte a résztvevőket. Ezután Ács István a beruházást tervező KÖZTI Zrt. vezetője beszédében köszönetet mondott többek között Ókovács Szilveszternek, a Magyar Állami Operaház főigazgatójának is. Az Operaház Műhelyházát építészeti szempontból Vermesy Sándor az Építőipari Mesterdíj Alapítvány kurátora értékelte.
Az Eiffel Műhelyház projekt szereplői:
Építtető: Városliget Zrt. (Budapest)
Tervező: KÖZTI Zrt. (Budapest)
Lebonyolító: CÉH Zrt. (Budapest)
Generálkivitelező: STRABAG OPERAHÁZ KONZORCIUM - STRABAG Építő Kft. (Budapest) - STRABAG AG Magyarországi Fióktelep (Budapest) - Böhm Stadtbaumeister & Gebaudetechnik GmbH (Wien)
Alvállalkozó: Ecoix Kft. (Budaörs)
Alvállalkozó: Épszerk-Pannónia Invest Építőipari Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Ahomlokzat Építőipari Kivitelező és Szolgáltató Kft. (Budapest)
Fontos tudni még, hogy az 1883-86-ban épült csarnok terveit több kiemelkedő hídterve mellett Feketeházy János, és nem Gustave Eiffel készítette, aki után tévedésből kapta nevét.
Az Eiffel Műhelyház az évtized egyik legnagyobb kulturális fejlesztése a fővárosban és az országban – ezt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta a 2021. októberi megnyitón, amelyről lapunk is beszámolt. A 220 méter hosszú és 110 méter széles csarnokban egy helyre költözött az Opera kilenc gyártóműhelye, valamint az Operaház színpadával azonos méretű próbaszínpad jött létre. A 25 ezer négyzetméteres épület nyolc raktárnyi díszlet és kellék, valamint 400 ezer jelmez színvonalas tárolását teszi lehetővé.
Építőipari Nívódíjat vehetett át a Magyar Építő Zrt. a Nemzeti Atlétikai Központért.
Az ágazat termelése havi az előző hónaphoz viszonyítva 4,6 százalékkal nőtt, éves szinten mérve lényegileg stagnált, fél százalékkal csökkent.