2024.11.23, Szombat
Toronymagasan az első - terrazzo a felhők felett
Fotók: Mapei Kft.

Toronymagasan az első - terrazzo a felhők felett

magyarepitok.hu, MAPEI Kft.

2023.06.05. 10:00

Magyarország első magasházát, a MOL Campust 2022 őszén adta át a generálkivitelező, a Market Zrt. A cég nevéhez számos hazai és nemzetközi irodaház kivitelezése köthető, többek között a Telekom és a T-System közös székháza, vagy a HillSide Offices. A tervek szerint Budapest leginnovatívabb és legzöldebb irodaháza lesz. A Mapei tapasztalata is segítette a MOL Campus új irodaházának építését, mely 98.000 négyzetméter összalapterületű és a 28 emelete 120 méter magas. Az épület terveit a Foster+Partners a magyar FintaStúdióval közösen készítette el.

„Abban a különleges helyzetben vagyunk, hogy ilyen magas épületet még senki nem épített ebben az országban” - Végh Zoltán, ügyvezető, Concretin Kft.

A legfelső szint Kilátóterasz, az alatta lévő szinteken pedig éttermet fognak kialakítani, innen csodálható majd a gyönyörű budapesti panoráma, hiszen az irodaház nemcsak a MOL-csoportnak épült, a Kilátóterasz, az étterem és a földszinti kávézó, bisztró valamint Látogató központ a nagyközönség számára is látogatható lesz.

 

 

Központi szerepben a környezettudatosság

Az épület kivitelezése során cél volt a LEED és a BREEAM minősítés megszerzése, ezzel is bizonyítva, hogy a környezettudatosság és fenntarthatóság központi szerepet játszott az építkezés során. A kivitelezés 2019 szeptemberében indult.

 

 

A belső terek egyedülálló megoldásai - Terrazzo több mint 12.000 négyzetméteren

A hatalmas üvegfelületeknek köszönthetően természetes fény árasztja el a belső tereket. A pódium épületben, illetve a torony liftelőtereiben az ULTRATOP cementkötésű habarcsát használta a kivitelező, hiszen ez a rendszer a legigényesebb padlók kialakítása során is megállja a helyét.

A terrazzo padlók kivitelezését a Concretin Kft. végezte. A teljes pódium épületben 7.000 négyzetméteren, a toronyban 2.600 négyzetméteren, illetve a vizesblokkok területén 1.400 négyzetméteren készült terrazzo burkolat. Ezek mellett a közel 140 lépcsőt, és 16 db liftet látták el terrazzo burkolattal a szakemberek. 

A kihívásokról a cég ügyvezetőjével, Végh Zoltánnal és a Mapei Kft. gyanta és cementes burkolat termékfelelősével, Nagy Sándorral beszélgettünk.

 

 

A már véghajrában lévő hatalmas MOL Campus épületében vagyunk. Hogyan sikerült eljutni idáig, hogyan kezdődött a közös munka?

N.S.: A Concretin már korábban dolgozott az anyagainkkal hidak és felüljárók sóvédelmének ellátásával, és úgy gondolták, hogy ki kellene kacsintani egy szebb világba, a terrazzók irányába. Elkezdtek megvalósítani olyan munkákat Magyarországon, melyek nagyon exkluzív feladatok voltak, pl. Berettyóújfalun a zsinagóga, a Csokonai Színház Kaposváron, illetve a Szent Margit és Szent Imre Gimnáziumok Budapesten. Ezek a kivitelezések mind előre vitték őket is és a mi közös munkánkat is. Mi támogattuk őket a technológiai lehetőségeinkkel, műszaki tanáccsal, illetve az alkalmazástechnikánkkal, ők pedig hozták a maguk műhelymunkáját, illetve azt a rengeteg élőmunkát, amit beletettek. Ráadásul gépesítettek is, nem is tudom hány millióért vásároltatok gépeket?

V.Z.: Százmillió környékén. A terrazzo alapanyaggal kapcsolatosan megpróbáltuk több gyártó több termékét, de akármerről jártuk körbe, a végeredmény azt volt, hogy a Mapei ULTRATOP terméke a leginkább kivitelezőbarát. Így erre a projektre már csak a Mapei-jel voltunk hajlandóak pályázni.

 

 

Milyen speciális segítségre volt szükség a kivitelezés során?

V.Z.: A Mapei-nek vannak az alaptermékei, az ULTRATOP esetében alapszín a Bianco White, viszont az nem volt elég fehér, ezért kértük, hogy cseréljék ki az adalékot. Ezt meg tudták oldani, legyártották speciálisan erre a munkára azt az ULTRATOP Extra White-ot, amivel el lehetett elérni, hogy ennyire fehér burkolatot kapjunk. Ez egy hatalmas segítség volt.

N.S.: Igen, voltak olyan feladatok, melyeket közösen kellett ellátni. Egyrészt egy ekkora terület finanszírozása sem volt problémamentes, másrészt a Concretin kérésére mi tároltuk az adalékanyagot is és közös szállítással érkeztek ki a területre az ULTRATOP és az egyéb különböző márványzúzalékok, azért, hogy időre itt lehessen minden.

 

 

Az már tudható az eddig megjelent anyagokból, hogy számos olyan építőipari kihívást tartogatott ez a projekt, amelyet Magyarországon még nem hajtott végre egyetlenegy cég sem. Számotokra mi volt a nagy kihívás a projektben?

V.Z.: A torony önmagában egy kihívás volt, én azt gondolom, hogy messze felülmúlta a félelmeinket, rengeteg időt, költséget emésztett fel. Az épület téliesítése és mi igényeink nem mindig voltak összhangban.  Hozzátenném, hogy az ULTRATOP tulajdonsága annyira kedvező, hogy még az ilyen szélsőséges körülmények között is rendkívül jól szerepelt. A mérések és a tapasztalat azt mutatja, hogy az ULTRATOP többet tud annál, mint amit a Mapei állít. Mindennapi küzdelem volt a több szakipar együttes munkája is. Az elkészült feladatok helyreállítása az elmúlt félévben állandó feladat.

N.S.: Mapei részéről minden dimenziója kihívás volt. Az első komoly lépés egyáltalán elnyerni a munkát, és megtalálni azt a burkolatot, ami képes hozni azt az exkluzív felületet, ami passzol egy ilyen épülethez.  Végül is ez az első felhőkarcoló Magyarországon. Továbbá össze kellett hangolni azzal, hogy a műszaki tartalom mellett megfeleljen a tűzvédelmi előírásoknak is. Az ULTRATOP képes ezt abszolválni, mégpedig a A2-es minősítésben, menekülési útvonalhoz lépcsőházba és liftelőterekben is lehet használni. Ezt más burkolat nem igazán tudná. Logisztikai szempontból fontos volt, hogy ne terheljük túl a raktárunkat, hiszen más feladataink is voltak. Manapság mikor az árak úgy mozognak, mint a nádszál a szélben, mi képesek voltunk tartani az árainkat az eredetileg kialkudott árszinten.

 

 

Az olvasható a MOL Campus-ról, hogy Budapest leginnovatívabb és legzöldebb irodaháza lesz. Hogyan, mitől lesz ez az épület “zöld”?  

N.S.: A Mapei-re abszolút igaz az, hogy környezettudatos termékeket igyekszik fejleszteni. Vannak olyan termékvonalak, amelybe kizárólagosan csak olyan anyagok kerülhetnek be, amelyeknek valamilyen ECO, BREEAM, LEED minősítése. Ennek a háznak is nagyon fontos célja, hogy megkapja ezeket a minősítéseket. Az ULTRATOP rendszernek a felépítése, gyanták, különböző alapozók mindegyike rendelkezik ezekkel a tanúsítványokkal.

Milyen alapot kaptatok? Tudsz mesélni a munkálatokról?

V.Z.: Egy esztrich betont kaptunk, amit azért megelőzött egy tervezői egyeztetés. Három legfontosabb pontot szögeztünk le. Az egyik, hogy az XPS szigetelést tegyük be úsztatott esztrich alá, ugyanis ezeknek a szigeteléseknek a zsugorodása az összenyomódása nagyobb az eltérő keresztmetszetek miatt, minthogy ezt megúszhatnánk repedés nélkül. A másik a vasháló elvárásunk volt az esztrichben, illetve a harmadik a rétegvastagság.

 

 

Alapozóként PRIMER SN két komponensű epoxi alapozót használtunk. Az epoxi gyanta után kapott egy poliuretán réteget a felület. Az volt a gondolatunk, hogy ha az esztrich bármi oknál fogva mozog, reped, akkor ez a poliuretán réteg csillapítani tudja ezt a mozgást, így feszültségmentesítésre a MAPEFLOOR PU 410 poliuretán bevonatot alkalmaztuk. A megfelelő tapadás érdekében a rétegeket kvarchomok szórással készítettük el. Végül felhordtunk az ULTRATOP réteget, melyet már előre márványzúzalékkal kevertünk, és 24-25 mm vastagságban eldolgoztunk. Azért volt szükség erre a nagy rétegvastagságra, mert nagyszemcséjű márványzúzalékot választott a megrendelő, és ahhoz, hogy ezt a nagyszemcsés kőképet láthassuk sokat kellett visszacsiszolnunk, ugyanis a kő feléig el kell csiszolnunk a felületet.

Végül egy felületlezárást alkalmaztunk, ez volt a MAPECRETE STAIN PROTECTION.

A lépcsők a műhelyben készültek, a helyszínen csak a beragasztás történt.

 

 

A lifteknél nagyon hasonlított a rétegrend az általános felületi rétegrendhez, annyiban tér el, hogy a liftek aljára egy acéllemez került. Minden egyes lift emiatt egy külön egyedi megoldást kapott. Tizedmilliméter pontosan kellett kialakítani a burkolatot, mert mindenhol üveggel burkolták körbe. Aprólékos, finom, nagyon átgondolt, precíz munka kellett hozzá. Nem minden részletében hasonlítható az általános felülethez.

 

 

Melyik rész a szíved csücske?

V.Z.: Én két dolgot szerettem benne. A lépcső egy nagyon különleges mutatvány volt. A másik, hogy a megrendelő szeretett volna egy logót látni a felületben, fém és ezüstszínben. Kellett találni két olyan fémet, ami jól csiszolható és bírja a csiszolás hőjét, valamint messziről értékelhetően eltérő színű, mindezt terrazzo-ba beépíteni. Össze kellett tudni úgy csiszolni egy kemény fémet, egy lágyabb terrazzo anyaggal, hogy az síkban folytonos legyen ...ez egy nagyon nehéz feladat volt.

 

 

ADATOK

Referencia: MOL Campus
Mapei termékekkel végzett munkálatok: Terrazzo
Helyszín: Budapest
Kivitelezés éve: 2019-2022
Beruházó: MOL-csoport
Generálkivitelező: Market Zrt.
Műgyanta terrazzo kivitelező: Concretin Kft.
Mapei partnerkereskedő: Concretin Kft.
Mapei kapcsolattartó: Nagy Sándor, Habling Károly, Doma András

FELHASZNÁLT MAPEI TERMÉKEK

Terrazzo: Primer SN, Ultratop Extra White, Mapefloor I302SL, Mapefloor PU410, Mapecrete Stain Protection

Galéria

Iparági hírekMapei Kft.Market Építő Zrt.MOL CampusBudaPartépítőipari alapanyagok