2025.03.31, Hétfő
Zöldebb épületek, tisztább jövő: Mennyi karbon takarítható meg egy fenntartható légcsatornával?
Fotók: Lindab

Zöldebb épületek, tisztább jövő: Mennyi karbon takarítható meg egy fenntartható légcsatornával?

magyarepitok.hu

2025.03.27. 12:59 - Sándor Csilla

Magyarországon is bevezette a Lindab az újrahasznosított acélból előállított légcsatornákat. Alkalmazásukkal akár 60 százalékkal alacsonyabb lehet a globális felmelegedésért elsősorban felelős CO2e kibocsátás.

Hirdetés

A világon elsőként a Lindab kínált széles termékpalettáján újrahasznosított és fosszilis anyagoktól mentes acélból gyártott légcsatornákat. Európa egyik vezető légtechnikai vállalata elkötelezett abban, hogy minimalizálja a környezeti terhelést és termékfejlesztéseivel, megoldásaival ezt a partnerei számára is elérhetővé teszi.

 

 

Úttörő megoldás a karbonmentes jövőért

A gyártási technológiák és a termékek innovatív megoldásai révén, a Lindab termékek egyre inkább támogatják a fenntarthatóbb épületek létrehozását, amely kivitelezése mind inkább a jövő iránti felelős döntés kérdésévé válik.

A fenntartható épületek zöld víziójának megvalósulásához nagyban hozzájárulhatnak a Lindab megoldásai: a légtechnikai vállalat egyrészt a beépített karbonra tud zöldebb alternatívákat kínálni az alternatív alapanyagok révén. Másrészt a vállalat ipari- és lakossági közönségnek nyújtott szellőztetőrendszerei az energiahatékonyabb megoldásokon alapulnak, ami az üzemeltetési karbont csökkenti. Ezek a megoldások a fenntartható építés egyik fontos alkotóelemét jelentik.

Idén márciustól bekerültek a standard kínálatunkba a 75 százalékban újrahasznosított acélból készült légcsatorna elemek. A zöldebb alapanyag választással akár 62 százalékkal is mérsékelhető a karbonkibocsátás. Ezeket a termékeket Biatorbágyon gyártjuk, így a magyar építési projektek számára is könnyen elérhetők, és fontos előnyként szolgálhatnak az épületek minősítése során – emelte ki Csipszer Zoltán, a Lindab ügyvezetője.

 

Csipszer Zoltán, a Lindab ügyvezetője
Fotó: magyarepitok.hu / Nagy Mihály

 

Az építőipar ökológiai lábnyoma: a harmadik legnagyobb terhelés

Az építőipar, az energia- és az agrárszektor után, a harmadik legnagyobb környezeti terhelést okozó iparág a világon. A gyártóknak, kivitelezőknek, tervezőknek együttesen kell lépéseket tenniük az iparág karbonlábnyomának csökkentéséért. A Lindab ebben kulcsszereplő lehet, hiszen termékfejlesztési tapasztalatainak és innovációinak köszönhetően képes olyan megoldásokat nyújtani, amelyekkel jelentősen csökkenthető az épületek karbon -kibocsátása.

 

 

 

Az újrahasznosított alapanyagok alkalmazásán kívül, a légtechnikai rendszereik és megoldásaik az energiafelhasználás minimalizálását célozzák, amelyek az épületek üzemeltetése során is hozzájárulnak a fenntartási költségek csökkentéséhez. Ez az üzemelési karbon csökkentésén túl, komoly költségmegtakarítást eredményez hosszú távon.

 

 

A fenntartható épületek iránti igény pedig egyre növekszik, és a Lindab megoldásai nagyban segítik a különböző épületminősítések – mint például a BREEAM, LEED és WELL – megszerzését. Ezek a tanúsítványok nemcsak az épület értékét növelik, hanem az ott dolgozók és lakók komfortérzetére, egészségére is pozitív hatást gyakorolnak. Az energiahatékony légtechnikai megoldások, egyszerre szolgálják a fenntarthatóságot és az élhetőbb környezet megteremtését.

 

 

Mit jelent ez számokban?

Egy konkrét példán keresztül is érzékeltethető, milyen jelentős karbonmegtakarítás érhető el a zöld légcsatorna-hálózatokkal. Egy közepes méretű budapesti irodaház, mint például a Dürer Park − amelynek két épülete összesen 62 500 négyzetméteres alapterületű − légcsatorna-hálózatához 22 850 kg acél szükséges.

Ha ezt a hagyományos acélból gyártják, az előállítással összesen 63,3 tonna szén-dioxid-egyenérték (CO₂e) keletkezik. Az újrahasznosított acél használatával viszont ez az érték mindössze 24,6 tonnára csökkenthető, ami 38,7 tonna CO₂e-megtakarítást jelent. De minek felel meg ez a kibocsátáscsökkenés a mindennapokban?

Ez a szén-dioxid megtakarítás például annyi, mintha:

  • egy autóval 210 526 kilométert vezetnénk, vagyis ötször megkerülnénk a Földet az Egyenlítő mentén,
  • 12 000 szállodai éjszaka kibocsátását takarítanánk meg, ami egyenértékű lenne azzal, mintha valaki 33 éven át minden éjszakát hotelben töltene,
  • 6 000 darab farmernadrág gyártásának karbonlábnyomát spórolnánk meg,
  • vagy 2 910 484 darab okostelefont töltenénk fel ennyi energia felhasználásával.

 

 

Nincs megállás: Újabb lépések a szén-dioxid kibocsátás csökkentéséért

A Lindab már korábban elkötelezte magát amellett, hogy az SSAB-től és a H2 Green Steel-től közel nulla CO₂-kibocsátású acélt vásárol. A cég további erőfeszítéseket tesz az egészséges épületek építéséért, a termékeinek energiahatékonyságának növelésével is.

A vállalat példája jól mutatja, hogy a fenntarthatóság nem csupán egy trend, hanem az építőipar jövője.

Az újrahasznosított acélból készült légcsatornáik révén egyre több épület közelíthet a karbonsemlegesség felé, miközben a lakók, dolgozók és az üzemeltetők is élvezhetik az energiahatékonyságból származó előnyöket. A környezetbarát technológiák alkalmazása már nem csupán lehetőség, hanem egyre inkább felelős döntés kérdése.

Galéria

Iparági hírekLindabLindab légtechnikaújrahasznosított acélújrahasznosítászöld acélkarbonsemlegességkarbonmentesenergiahatékonyság

Hírlevél

Hirdetés