2025.06.14, Szombat
Magyar kivitelezésben épül Erdély fővárosában AI-kutató központ - videó
Fotók: KÉSZ Csoport

Magyar kivitelezésben épül Erdély fővárosában AI-kutató központ - videó

magyarepitok.hu

2025.06.14. 09:01 - Hegedűs Gergely

A több mint 13 ezer négyzetméteres létesítmény már szerkezetkész; többek közt harminc laboratórium és több konferenciaterem is létrejön a beruházásban.

Hirdetés

Bokrétát avatott a KÉSZ Csoport Erdélyben: a Kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) mesterséges intelligenciára szakosodott kutatóközpontja elérte a legmagasabb pontját. A társaság közösségi bejegyzése szerint az eseményen az egyetem rektora, Prof. univ. dr. ing. Vasile Țopa, valamint Kádár György, a projekt főmérnöke mondtak beszédet.

A korábbi sajtóhírek szerint a több mint 88 millió lejes (átszámítva mintegy 7 milliárd forintos – a szerk.) beruházást a Kész Románia – SDC Proiect konzorcium kivitelezi. A KÉSZ Csoport bejegyzésében hangsúlyozta, ez az alkalom nem csak az épület fizikai előrehaladását jelzi, hanem azt az elkötelezett csapatmunkát is, amely lehetővé tette az ütemterv szerinti eredményt a jövő technológiáihoz méltó központ építésénél. „Hálásan köszönjük minden munkatársunk hozzájárulását – az ácsoktól az acélszerkezet-szerelőkig –, akik nélkül nem jutottunk volna el idáig!” – írták.


A legkülönbözőbb iparágak kaphatnak lökést az AI által az új központban

Az AI-ra szakosodott kutatóközpont alapkövét tavaly májusban rakták le. A szabadsag.ro akkori cikke szerint

az intézet olyan együttműködési platformként fog működni, ahol a különböző szakterületek szakemberei megoldást találhatnak a mesterséges intelligencia segítségével az orvostudománytól kezdve a szállításon, a kiberbiztonságon és a robotikán keresztül az autóiparig.

A mesterszakos hallgatóknak, doktoranduszoknak és kutatóknak otthont adó központ a Kolozsvári Műszaki Egyetem Csillagvizsgáló utcai campusában kap helyet. A létesítmény összterülete több mint 13 ezer négyzetméter lesz: harminc laboratórium és tizenöt, szintén munkavégzésre alkalmas helyiség épül ki a projektben. Emellett konferenciatermeket is kialakítanak, amelyek a legkorszerűbb kutatási berendezésekkel és IT-infrastruktúrával lesznek felszerelve.

Galéria

Iparági hírekKÉSZ CsoportKÉSZ RomániaErdélyKolozsvároktatási beruházásmesterséges intelligencia

Hírlevél

Hirdetés