A fővárosi agglomerációban Nepomuki Szent János szobra az A-Híd Zrt. támogatásával nyerhetett megújult külsőt.
Hétvégén tartották Csömörön a megújult Nepomuki Szent János szobor átadóját, amely az A-Híd Zrt. társadalmi felelősségvállalásának jegyében újulhatott meg.
Sal László, az A-Híd Zrt. vezérigazgatója az ünnepélyes átadón kiemelte, hogy 2013-ban a vállalat székházának udvarán avatták fel az első Nepomuki-szobrot az Egri Hittudományi Főiskola ajándékaként. Hozzátette, hogy 2014-ben a Hidak és Hídépítők Napján arra az elhatározásra jutottak, hogy hagyományt teremtenek, és
minden évben felújítanak egy Nepomuki Szent János szobrot valahol az országban, vagy az egykori Magyarország területén.
A csömöri Nepomuki-szobor már a hatodik a sorban, melynek restaurálásához az A-Híd Zrt. hozzájárult a támogatásával. A korábbi években többek közt Óbudán, Gödöllőn, Soroksáron és Felvidéken újulhatott meg szobor a vállalat közbenjárásával. Sal László megjegyezte, hogy ezt a missziót a jövőben is folytatni szeretnék, és nagy öröm évről évre látni a helyi civilek, a magyarok és a nemzetiségiek összefogását, melynek ők is a részesei.
Csányi István, a Mi Kis Falunk Egyesület elnöke a helyszínen tartott beszédében felelevenítette, hogy a jelenleg 248 éves szobrot még Grassalkovich Antal adományozta Csömör lakosságának az 1700-as évek második felében. Az évszázadok során a csömöriek óvták a szobrot és rendben tartották a neki otthont adó kis kertet.
Az utóbbi évtizedekben többször került sor kisebb-nagyobb felújításokra a szobrot érintően – egyszer a 2000-es évek elején, legutóbb pedig 2017-ben. A Mi Kis Falunk Egyesület tagjai 2017-ben döntöttek úgy, hogy a csömöri lakosokkal közösen felújítják a szobrot és rendbe rakják a hozzá tartozó kertet.
Az önkéntes segítők mellett a csömöri német nemzetiségi önkormányzat, a Sváb Baráti Kör és a Mátyás Király Általános Iskola német tagozatos diákjai évről évre segítenek a kert rendben tartásában.
Beszéde lezárásaként az egyesület elnöke megjegyezte, hogy a felújítás üzenete, hogy mindannyian felelősséggel tartozunk egymásért és azért az örökségért, amit őseink hagytak ránk.
Az építkezés vagy felújítás számtalan döntés meghozataláról szól, az egyik leginkább kritikus pont pedig az otthonunk stílusának megtalálása. Különösen akkor, ha több irányzat tetszik, vagy bizonytalanok vagyunk. Az olyan részletek esetében, amelyek meghatározóak az összkép szempontjából, illetve évtizedekig velünk maradnak, rendkívül fontos, hogy jól döntsünk. Ilyen a tető is, ami nagymértékben befolyásolja az épület megjelenését. Modern minimalizmus vagy klasszikus külcsín? A Terrán sík tetőcserepeinek letisztult vonalvezetése és gazdag színpalettája széles spektrumon teszi lehetővé a legmegfelelőbb modell kiválasztását. A Zenit Max és Rundo termékcsaládokkal a legmagasabb színvonalon valósíthatók meg a tetőálmok.
Magyarországon az elöregedett ingatlanállomány miatt számos lakóház szorul felújításra. Jellemzően a kisebb településeken találkozunk korszerűtlen állapotú házakkal, amelyek esetében igen nagy százalékban a tetőszerkezet állapotának javítása lenne a legsürgetőbb kérdés. A kormány többféle otthonfelújítást ösztönző programot indított annak érdekében, hogy javítsa a vidéken élők lakhatási körülményeit, ugyanakkor a támogatásokhoz szükséges feltételek és az ingatlan pontos földrajzi elhelyezkedése nagymértékben meghatározza, hogy melyik irányba érdemes elindulni. A Vidéki Otthonfelújítási Program jelentős anyagi segítséget nyújt – akár energetikai tanúsítvány nélkül is –, ráadásul már a nyugdíjasok számára is elérhető.