Kiss Gábor, Miskolc alpolgármestere szerdán beszélt a jövőre folytatódó diósgyőri várfelújítás részleteiről, melyre uniós és állami forrásból 6 milliárd forint jut.
A miniszterelnök tavaly jelentette be Miskolcon, hogy a Modern városok program keretében a diósgyőri vár rekonstrukciója és a hozzá kapcsolódó fejlesztések is folytatódnak. A 6 milliárd forintos beruházáshoz 4,5 milliárd forintot az állam áll, a fennmaradó 1,5 milliárd forint pedig uniós forrásból biztosított.
A tervek szerint két évig tartó munka során rekonstruálják a vár árkát. Mivel Európában alig van olyan vár, amelynek árkában ma még víz van, különleges hangulatot teremt, hogy a diósgyőriben lesz - mondta az alpolgármester, aki arra is kitért, hogy a tervek szerint a vár környezete is megújul. Épül a Szinva patak fölött egy új híd, fejlesztik a várhoz vezető utakat és az ottani parkolókat is. Miskolc célja az, hogy a rekonstrukció ideje alatt a vár látogatását ne akadályozzák.
Novák Irén, a diósgyőri várat üzemeltető Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője a sajtótájékoztatón arról szólt, hogy a vár új honlapja november elején debütált. Ennek célja, hogy előtérbe állítsa az erődítmény egyedülálló hangulatát, rávilágítson értékeire, amelyek összekötik a történelmi alakok sorsát a ma embereivel.
Néhány várfal kivételével jószerivel már 2014 nyarára újjáépült a diósgyőri vár, így visszakapta történelmi pompájának nagy részét. Az akkori munkákra 2 milliárd 714 millió forintot fordítottak, zömmel uniós forrásból. Míg a várat ezelőtt évente 20-30 ezren látogatták, addig a rekonstrukció után évi 125 ezerre nőtt a látogatók száma.
A várat történelmi források 1340-ben már királynéi javadalomként említik, és akkortájt kezdődött meg a négy saroktornyos, szabályos négyzet alaprajzú gótikus vár királyi pompájú kiépítése. Nagy Lajos király 1364-ben nagy birtokrészt csatolt a várhoz, amelyet aztán pompás, gótikus királyi várkastéllyá épített ki. Buda, Visegrád és Zólyom mellett így Diósgyőr is királyi székhellyé lett, különösen az után vált jelentőssé, hogy I. Lajos a lengyel királyi trónt is elfoglalta.
Ettől kezdve egész udvartartásával évente több hónapot töltött itt, ahol olyan fontos történelmi események is zajlottak, mint 1381-ben a velencei háborút lezáró turini béke ratifikálása. Lajos király halála után Diósgyőr a továbbiakban a királynék javadalma volt, 1526-ig hat királyné, köztük Mátyás felesége, Beatrix jegyajándékba kapott vidéki rezidenciájaként szolgált, ezért is emlegették Diósgyőr várát a királynék váraként.
Az 1526-os mohácsi csatavesztés Diósgyőr életében is jelentős fordulópont volt, ettől kezdve zálogos bérlőké lett, majd Eger eleste után végvárrá alakult, 1702-ben a kincstár tulajdonába került, de újjáépítése elmaradt. Miután minden hadászati értékét elvesztette, elhagyatottan pusztult, a 19. századi metszetek már csak romokat mutattak.
Közbeszerzési eljárást indított az Építési és Közlekedési Minisztérium Dunaharaszti 24 tantermes új iskolájának, zeneiskolájának, tornatermének generáltervezésére.
Speciális összetételű aszfalttal kialakított kopóréteg, három átépített kanyar, háromszorosára növelt bukótér - csak néhány munkafolyamat, amit a Colas Út Zrt. elvégzett a balatonfőkajári versenypályán. A célegyenes kivételével, a szakemberek a teljes pályahosszon dolgoztak. A Balaton Park Circuit rövidesen megkaphatja a MotoGP és Superbike világbajnoki futamok megrendezéséhez a Nemzetközi Motorkerékpáros Szövetség (FIM) legmagasabb szintű pályalicencét.