Hat települést érintő turisztikai projekt indul, melyben új látogatóközpontok jönnek létre, megújulnak a tájházak és egy különleges meditációs park is létrejön.
A Fertő-táj önálló turisztikai attrakcióvá válását segítő fejlesztések valósulnak meg jövő nyár közepéig - tájékoztatott Taschner Tamás, a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület ügyvezetője. A Fertő-táj ékkövei elnevezésű projekt 406 millió forint európai uniós támogatásból a világörökségi terület hat helyszínén jön létre, s az ügyvezető szerint néhány éven belül több mint kilencezerrel növelheti a látogatók számát.
A beruházás a következő településeket érinti:
A fejlesztésbe az egyesület bevonta az érintett önkormányzatokat, így biztosítható, hogy hosszú távon gazdaságilag fenntartható módon működjenek a látványosságok. Becslések szerint a térségbe évente mintegy százezer látogató érkezik. A fejlesztés hozzájárul a Fertő-tó körüli turisztikai kínálat mennyiségi és minőségi emelkedéséhez, illetve a világörökségi címmel érintett osztrák településekkel való együttműködés erősítéséhez.
A Fertő-tavat és az azt övező tájat, településeit magyar és osztrák oldalon 2001-ben vette fel az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO a világörökségi listára.
Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.
Újabb modern, világítással és vízelvezetéssel ellátott sportpályák épültek a Magyar Labdarúgó Szövetség fejlesztési programjában, a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. közreműködésével. Négy borsodi településen a projekt segítségével a hátrányos helyzetű térségekben élők számára is 21. századi körülményeket teremtettek a mozgáshoz.