Várhatóan ebben az évben elkészül mindkét pályalemez a folyó és ártere felett átívelő hídon. A többi műtárgy többségén már az alapozási, illetve a szerkezetépítési munkák is megindultak a Duna Aszfalt Építő Zrt. generálkivitelezésében zajló projekten.
Folyamatosan zajlik a pályalemez zsaluzása, illetve vasszerelése az M49-es gyorsforgalmi úton épülő Kraszna-hídon. A folyó feletti műtárgyat az M49-esnek az M3-as autópálya és Ököritófülpös közötti szakaszán alakítják ki. A 28,15 kilométeres szakasz az Építési és Közlekedési Minisztérium beruházásában, a Duna Aszfalt Építő Zrt. generálkivitelezésével jön létre.
Lapunk legutóbb tavaly szeptemberben jelentkezett beszámolóval a híd építéséről. Ezt követően gőzerővel folytatták az acélszerkezeti szerelési, illetve a korrózióvédelmi munkálatokat a híd külső felületén. Az év végére elkészült minden hegesztési varrat a híd tartószerkezetét illetően – értesültünk a szakaszon megvalósuló acélszerkezetekért felelős projektvezetőtől.
Parragi Szabolcs elmondta, elkészült a B jelű közbenső támasz is, lekövetve az acélszerkezeti szakaszos tolás ütemezését.
„Az október-decemberi időszakban a leterhelő töltés bontása után elkészülhetett a kezdőponti hídfő szerkezete is” – tette hozzá. „Ezek után januártól végleges rendeltetési helyére lehetett tolni a hídszerkezetet.”
A tolási munkálatokat a jobb pálya szerkezetén január 16-án, a bal pálya esetén pedig február 13-án sikerült befejezni. A szerkezetet hídpályánként 14-szer tolták meg. „A napi tolási rekordunk meghaladta a 32 métert” – derült ki a beszámolóból. „Egy-egy tolási napon jellemzően 5 fő irányító mérnök, illetve 12-14 fő fizikai munkás dolgozott.”
„A jobb pályaszerkezeten azóta megindult a vasbeton pályalemez építése a pillérek saruzási munkálataival párhuzamosan” – adott helyzetjelentést Parragi Szabolcs. „Jelenleg folyamatos a pályalemez zsaluzása, illetve vasszerelése.”
A 184,5 méteres vasbeton pályalemezzel épülő Kraszna-híd négy nyílással (35, 50, 61, illetve 37,5 méteres közökkel) ível majd át a Kraszna árvízvédelmi töltése és a folyó felett.
A szakember azt is elárulta, hogy a pályalemez egy ütemben kerül beépítésre mintegy 650 köbméter beton mennyiségben.
„Ezt a mintegy 1600 tonnányi betonsúlyt és az acélszerkezet mintegy 480 tonna önsúlyát eloszlatva betonozás közben 22 ponton támasztjuk alá. A pályalemez megfelelő szilárdságát elérve kikerülhetnek a közbenső ideiglenes alátámasztások, és ráterhelhetjük a hidat a végleges alépítményekre.”
Az összegzés szerint a jelenleg zajló vasbeton pályalemez építéssel párhuzamosan megindulhatnak a szerelőtér bontási, majd úttöltés építési feladatai. „Várhatóan ebben az évben elkészül mindkét pályalemez, és ideális időjárási körülmények között akár a hídszegélyek is felkerülhetnek a szerkezetre. Közben folytatódhatnak a belső korrózióvédelmi munkálatok, majd pedig a híd hídtartozékokkal való felöltöztetése.”
A fentiek kiegészítéseként Dezső Zoltán főépítésvezető a többi műtárgy építéséről is beszámolt.
„Örömmel közölhetjük, hogy sikerült a kivitelezési fázisba léptetni mind a 22 műtárgyat” – tudatta a főépítésvezető. „Három kivételével már az alapozási, illetve a szerkezetépítési munkák is megindultak, és ütemesen haladnak.”
Dezső Zoltán hozzátette, a befejezéshez közel járó hidakon már csak az aszfaltrétegek fektetése van hátra, ezek a főpálya előrehaladásától és ütemezésétől függően fognak elkészülni.
A BKK élhetőbb, fenntarthatóbb és kerékpárosbarát közlekedésre tör a tervezett felújítással.
Biztonságosabbá teszi a biciklis közlekedést az újonnan épülő kerékpárút a Pest vármegyei településen. A fejlesztés a SWIETELSKY Magyarország Kft. munkájával valósul meg.