Habsburg Frigyes egykori pavilonja az idei világkiállítás fontos kulturális helyszíne lesz.
Végéhez közeledik Habsburg Frigyes millenniumi pavilonjának megújítása, amely a 2021-es Vadászati és Természeti Világkiállítás fontos vidéki helyszíne lesz.
A vörös fenyőből készült, vadászkastélyt mintázó épület stílusa ötvözi a német, svájci alpesi faházak és a magyar népi építészet egyes elemeit.
Az 1971-es vadászati világkiállítás 50. évfordulóján megrendezendő, 2021-es világkiállítás fontos célja többek között a vadászati hagyományok ápolása és megőrzése, a társadalom számára méltó módon történő közvetítése. A vidéki események között fontos szerepet kap a felújított pavilon is, amely vadászati-kulturális kiállítóhelyként működik majd, interaktív módon bemutatva a világhírű gemenci gímszarvas életciklusát. A pavilonban - eredeti rendeltetésének megfelelően - gímszarvastrófea-bemutató is látható lesz.
Az 1896-os Millenniumi Országos Kiállításra Habsburg Albrecht és örököse, Frigyes főherceg által építtetett, egyedülálló szépségű, historizáló stílusú pavilon 1894-ben Lembergben - a mai Lvivben - készült, 1896-ben Budapestre, majd egy évvel később Szekszárdra került.
Az egyedülálló műemlék Habsburg Frigyes főherceg uradalmainak terményeit, bányaüzemét és trófeakiállítását mutatta be az 1896-os millenniumi kiállításon. Az "Ezredéves" rendezvénysorozat 250 pavilonjából ma ez az egyetlen fennmaradt épület, így történeti, ipar- és kultúrtörténeti értéke is jelentős.
1971-ben a budapesti vadászati világkiállítás egyik fő vidéki elemeként a Gemenci erdő északi kapujában, Keselyűsben állították fel újra a pavilont, és megnyitottak benne egy trófeamúzeumot. Később Bárányfokra helyezték át, ahol rövidesen a kiállítást bezárták, az épület sokáig üresen állt. A pavilont utoljára 2002-ben újították fel egy kiállítás számára, majd az épületet tavaly áthelyezték a népszerű pörbölyi Ökoturisztikai Központba.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.