A 270 éves épületegyüttest a turisztikai célokat is figyelembe véve fejlesztik, egy gazdaságosan és biztonságosan üzemeltethető komplexumot kialakítva.
A TED-en megjelent a nagycenki Széchenyi-kastély turisztikai célú fejlesztésére kiírt ajánlati felhívás. Az 1750-ben átadott építmény legutóbbi fejlesztéséről 2016-ban számoltunk be, akkor Széchenyi születésnapján adták át a kastély Fertődi Építő által helyreállított kápolnáját.
A mostani projekt alapját az képezi, hogy a kormány 2017-ben határozatban rögzítette a nagycenki Széchenyi-kastélyegyüttes és a Festetics-kastély fejlesztésének anyagi feltételeit. Az akkor rögzített tervek szerint a nagycenki kastélyegyüttes a Széchenyi-kultusz ápolásának központjává válik.
A TED-en most részletezett, összetett beruházás az Öreg-kastélyt, a Széchenyi szárnyat, a Virágházat, a Pandúrházakat és a kertet egyaránt érinti.
"A műemlék épületek (terek, térkapcsolatok, közlekedési útvonalak, nyílásrendszerek) tudományos kutatásokkal alátámasztott felújítása, helyreállítása a cél" - derül ki az összegzésből.
A tervek figyelembe veszik a mai korszerű igényeket, létrehozva egy gazdaságosan és biztonságosan üzemeltethető múzeum együttest. A pénzügyi keretnek megfelelően a projekt alapvetően épületgépészeti, épületvillamossági rendszerek felújítását, műszaki korszerűsítést jelenti, a kiszolgáló területeket racionalizálva.
A részletes közbeszerzésből többek közt az alábbiak derülnek ki:
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.