A ZÁÉV és a KÉSZ kivitelezésében harcjárműveket gyártó üzem épül Zalaegerszegen egy 60 milliárd forintos beruházásban.
Pénteken délelőtt Zalaegerszegen beemelték a német Rheinmetall és a magyar állam vegyesvállalataként épülő, Lynx gyalogsági harcjárműveket gyártó üzem első tartóoszlopát. A beruházást a ZÁÉV Építőipari Zrt., illetve a KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. kivitelezi a ZalaZone járműipari tesztpálya szomszédságában.
A mintegy 60 milliárd forintból felépülő komplexum a zalai tesztpálya lehetőségeit kihasználva készül el. A termelés 2023-tól indul el majd el, az üzem a beszállítókkal együtt mintegy 500 embert fog foglalkoztatni, és a gyártáson kívül fejlesztéssel is foglalkoznak majd.
Az üzemben a világ jelenleg legmodernebb páncélozott harcjárműveit állítják majd elő, a gyár beszállítóinak keresése, a kapcsolódó kutatás-fejlesztési projektek már elindultak.
Az eseményen Dormán József, a ZÁÉV Zrt. vezérigazgatója elmondta, a pénteken ünnepélyesen elhelyezett első két, 30 tonnás tartópillér mellett további 278 oszlopot állítanak fel.
A több mint 14 méter belmagasságú, napelemes rendszerrel ellátott gyártócsarnokban 10 és 25 tonnás daruk mozgatják majd az alkatrészeket.
Szavaiból az is kiderült, a tavaly decemberben indult fejlesztésben a ZÁÉV-KÉSZ konzorcium eddig többek közt
A KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. részéről Kelemen Csaba, az Igazgatóság elnöke vett részt. Beszédében köszönetét fejezte ki, hogy a társaságuk egy kiváló csapat része lehet a kiemelkedő volumenű fejlesztésben. "Olyan együttműködést lehet tapasztalni a projektben, ami mintaértékű. Minden szereplő mindent elkövet, hogy a beruházás elkészüljön, hiszek ebben, hogy ez a közös erőfeszítés eredményes lesz" - hangsúlyozta az elnök.
Az eseményen Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter is részt vett.
Beszédében úgy fogalmazott, az építőipar az elmúlt évek egyik sikerágazata.
"A további fejlődéséhez a kormány partnerséget kínál az ágazat szereplőinek, hogy az építőipari vállalkozások hightech színvonalú fejlesztéseket tudjanak végrehajtani, növeljék a hatékonyságukat, illetve minél inkább magyar szereplők legyenek a piacon" - mondta a miniszter.
Emlékeztetett, a kormány tavaly fogadta el az új építésgazdasági stratégiát, amelynek egyik alappillére a hatékonyságnövelés. Példaként említette, hogy egy svéd építőipari dolgozó háromszor akkora árbevételt termel, mint egy magyar." Leginkább a technológia korszerűsítésével lehet a kivitelezési minőséget, a költség- és időhatékonyságot növelni" - jelentette ki Palkovics László.
Szavaiból kiderült, hamarosan elkészül az a kormányhatározat, amely 12 pontban fogalmazza meg az építőipar modernizálására vonatkozó javaslatokat. "Jelenleg az ötödik technológiai korszerűsítési és hatékonyságnövelő pályázat érhető el, de a második félévben megjelenik a hatodik kiírás is mintegy 12 milliárd forintos kerettel, ez utóbbi az építési alapanyagok, építőanyagok minőségbiztosításának erősítését is célozza" - jelezte a miniszter.
Vigh László, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz), egyben a harcjárműgyár és a szomszédságában lévő járműipari tesztpálya miniszteri biztosa elmondta: a ZalaZone Járműipari tesztpálya építésének szintje meghaladta a 85 százalékot, év végére el is készülhet, mellette pedig a leendő harcjárműgyárat kiszolgáló tesztkörnyezetet is kialakítják.
A csaknem 60 hektáros területen épülő Lynx-üzem gyártócsarnoka Zala megyében az egyik legnagyobb méretű lesz a több mint 25 ezer négyezetméteres alapterületével.
Tavasszal kiválasztották a kivitelező céget, amely a szükséges kormányzati támogatások megérkezése után helyreállíthatja és korszerűsítheti a tűzben megsérült Tamási Termálfürdő épületét. Néhány nappal ezelőtt eldőlt az is, hogy ki nyerte a strand és környezetének felújítási munkálataira kiírt közbeszerzést.
Várják a kivitelezők ajánlatait az északi part legnagyobb 4 évszakos családi sportparkjában tervezett fejlesztések megvalósítására.