Az épület a modern kor építészeti, műszaki, kiállítástechnikai eszközeivel, innovatív megoldásokkal, magas építészeti minőséggel és műszaki színvonalon ad majd lehetőséget a korszak bemutatására.
Sikeresen zárult a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) által meghirdetett – a Hortobágyi Deportálások Emlékhelye fejlesztését célzó – meghívásos, kétszakaszos építészeti tervpályázat – olvasható a társaság közleményében. A Hortobágyi Deportálások Emlékhelye, a kommunista diktatúra idején internáló- és kényszermunkatáborként, illetve hadifogolytáborként működtetett létesítmény egykori helyszínén épül meg.
A szakma jeles képviselőiből álló Bíráló Bizottság a Bivak studio pályázatát tartotta leginkább alkalmasnak arra, hogy megépítsék a Hortobágyi Deportálások Emlékhelyét.
A Bíráló Bizottság elnöke Dr. Rétvári Bence, parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes volt.
A hortobágyi zárt táborok egykori területén látogatóközpont, továbbá egy interaktív és a modern technológiát felhasználó kiállítás létesül. A fejlesztés kiemelt célja az is, hogy a hortobágyi táborvilágba hurcolások története, – amely ma kevéssé ismert a köztudatban – minél szélesebb körhöz eljusson.
A megtervezendő épület és környezete legyen egyben az emlékezés, a kegyelet és a történelmi gondolkodás emlékműve, amely a jelen, sőt a jövő lehetőségeit felhasználó építészeti, műszaki, kiállítástechnikai eszközökkel, innovatív megoldásokkal, magas építészeti minőséggel és műszaki színvonalon ad lehetőséget a korszak bemutatására, a célok megvalósítására, és lehetőség szerint a hely kulturális örökségéből kiinduló építészeti formával illeszkedjen a tájba – olvasható a BFK tájékoztatásában.
A közlemény szerint a tervezett épület megjelenése egészében újszerű, eredeti megoldásokat tartalmazó, a funkciót kiemelkedő módon kiszolgáló, környezetével együtt élő, reális építési megoldásokat alkalmazó, átgondolt pályamű.
A részletes bírálat során kiemelt figyelmet kapott az építészet és a tájba illő viselkedés párbeszéde. A pályamű mindezt megtalálta. A felmutatott mű olyan szakmai alázatról ad tanulságot, amely a térség környezetalakításában is példamutató. A terv az egykori történelmi események világától egészen a mai kor jövőbemutató üzenetátadásra alkalmas egységes gondolatiságra épül – zárul a társaság közleménye.
A 14 darab beérkezett pályázatból a következők nyertek el helyezést:
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.