Újjászületik a Csengery utca egy szakasza Terézvárosban: felszedik a kockaköveket, térkövezik a járdát és Stockholm rendszerű fa ültető sávot hoznak létre.
Kicserélik a régi kockakő-burkolatot, zöldebb és élhetőbb lesz a Csengery utca egy szakasza, Budapest VI. kerületében. A HE-DO által kivitelezett fejlesztés során növényeket ültetnek és utcabútorokat helyeznek el, amely növeli a lakók komfort érzetét.
Az Aradi és a Szondi utca közötti területet érinti a felújítás, amellyel enyhülhetnek a parkolási gondok is: 45 fokos kialakítással több jármű várakozására alkalmas parkolósávot hoznak létre.
Timár Gellért, a HE-DO főépítésvezetőjének tájékoztatása szerint a projekt 5 fő részből áll:
„Az ideiglenes forgalomtechnika kiépítése és a parkolóhelyek kiürítése után a félpálya kockakő burkolatát bontottuk el, és a vízvezetéket váltottuk ki. Jelenleg a Stockholm rendszerű fa ültető sáv földtömegének kiemelése van folyamatban, majd hamarosan szakaszosan az ültetőközeg beépítése is megkezdődik” – mondta Timár Gellért.
Az új út aszfalt burkolatú lesz, az újrahasznosítás jegyében a kockakövek nagy részét a parkoló sávokba építik vissza. A projekt során elbontják és újjáépítik a régi, 10 méter széles kockakő útburkolatot és a kétoldali aszfalt járdát. A széles útpálya 3,5 méterre szűkül, egyik oldalon 45 fokos, a másik oldalon párhuzamos parkolósávot alakítanak ki zöld szigetekkel.
A járdák is megújulnak, térkő burkolatot kapnak, ezen kívül 19 fa és több száz bokor, cserje ültetésével még „zöldebbé” válik a belvárosi kerület.
A projekt különlegességének tekinthető a Stockholm rendszerű ültető sáv létesítése. Ez a fajta kivitelezési megoldás az elmúlt években vált népszerűvé hazánkban, elsősorban Budapesten.
A rendszer lényege, hogy egy 1,5-2,5 méter széles és 1,3 méter mély ültetőgödröt – azaz sávot – alakítanak ki. A gödörbe bioszén, 63/180-as kőanyagot terítenek el a szakemberek. Az ültetendő fák környezetébe speciális talajkeverék, egyéb helyekre pedig homok kerül a kövek közé beiszapolva.
A növények időszakos öntözése több épület ereszcsatornájának a bekötésével történik drén felületen keresztül. Emellett egy külön öntöző vízvezeték-hálózatot is kiépítenek a megfelelő gondozás érdekében.
A Stockholm rendszerű ültető sáv megvalósítása miatt új nyomvonalra építik az utca vízgerincét, illetve házi vízbekötéseit. A területen ivókutat, padot, kerékpár tárolót, planténer, kutyapiszok és kommunális hulladéktárolót is kihelyeznek, valamint alacsony díszkerítést építenek a szakemberek.
A projekthez szükséges forrást Budapest Főváros VI. kerület Terézváros Önkormányzata biztosítja a Terézváros2030 közterület-megújítási program keretében.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.