Űrtechnológiai gyártóközpont épül Martonvásáron, a kivitelező ZÁÉV elkészült a komplexum szerkezetépítésével.
Bokrétaünnepséget tartottak a martonvásári REMTECH Űrtechnológiai Központban. A 4iG Csoport, valamint a cégcsoporthoz tartozó REMRED Zrt. számára a ZÁÉV Építőipari Zrt. építi a 4000 négyzetméteres komplexumot.
A zöldmezős beruházásban épülő gyárban a tervek szerint már a jövő évtől Európában egyedülálló moduláris technológiával, maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését végzik majd.
Az épületben különböző funkcionális területeket alakítanak ki, egyebek mellett hét méter magas összeszerelő csarnokot, a műholdgyártó részleget, irodákat valamint tisztateret. A technológiai központban 1500 négyzetméteres speciális laboratórium is helyet kap, amely ISO8 és ISO5 minősítésű tisztatér technológiával rendelkezik. Az üzemben rezgés-, sokk-, mechanikai-, termo-vákuum, klimatikus-, EMC/EMI-, és akusztikus tesztekhez szükséges rendszerek is működnek majd.
Tavaly májusban helyezték el a központ alapkövét, akkor elhangzott: a REMTECH névre keresztelt üzemegység 10 milliárd forintnál nagyobb beruházás lesz, és legalább 85 magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt.
Az ünnepi eseményen jelen volt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki bejelentette, hogy elkezdték Magyarország űrtörvényének előkészítését, amely a Nemzeti Űrügynökség létrehozásával együtt a minisztérium kiemelt feladata.
Sárhegyi István, a REMRED Zrt. társalapítója és a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatója az űripari beruházásról kifejtette: 2028 és 2032 között szeretnék üzembe helyezni távközlési műholdjukat, amely a Föld megfigyelését hat nagy felbontású kamerával és két radarral végezné. A kisműhold gyártása és tesztelése Martonvásáron történik majd nemzetközi együttműködésben. Megjegyezte, hogy mára több mint 130 fős technikusi és űrmérnöki csapat dolgozik a műhold fejlesztésén, gyártásán és tesztelésén.
Szuverén képességet teremtenek a műholdak építésével, miközben a világűr felfedezése és meghódítása új korszakot hozhat el - fogalmazott beszédében Zábori Balázs, a REMRED Zrt. technológiai igazgatója.
A végéhez közeledik Balatonfüreden a személyhajó kikötő megközelítését szolgáló bejáró móló és vitorlás kikötő átfogó felújítása. A modernizáció során a STRABAG szakemberei egy hazánkban még újdonságnak számító amerikai partfalépítési technológiát is alkalmaztak a Balaton medrében, ezenkívül megerősítették és kiszélesítették a mólót, megújultak a közművek, valamint a vitorlás kishajó kikötő.
Huszonötezer köbméter törmelék keletkezett az állampárti időszak félkatonai szervezetének, a Munkásőrség Országos Parancsnokságának, iskolájának és a kollégiumának bontásából, amelyet a ZÁÉV végzett el. A Gellért-hegyen álló vasbeton épületek bontási hulladékait 98 százalékban újrahasznosították. A telken a tervek szerint a Mathias Corvinus Collegium új központja épülhet fel.