A teljesítmény többlet akkumulátorokba vezetésével az energia megmarad és hasznosul.
Villamosenergia-tároló rendszert telepítenek az alumínium félkésztermékeket gyártó Inotal Zrt. várpalotai telephelyén. A 3 milliárd forintos, 1,35 milliárd forint uniós támogatásból és 1,65 milliárd forint saját forrásból megvalósuló beruházás várhatóan idén őszre elkészül - tájékoztatott pénteken a gyár igazgatója.
Németh Tamás elmondta, a várpalotai berendezés a gyári naperőműben megtermelt villamos energia tárolására szolgál majd, és a gyárat fogja ellátni energiával.
Egy 10 megawatt (MW) névleges teljesítőképességű és 20 megawattóra (MWh) energiatárolási kapacitású berendezés épül, amely öt órán keresztül lesz képes működtetni a vállalatot.
Az energiatárolók jelentőségéról szólva elmondta: főleg a verőfényes nyári napokon gyakran előfordul, hogy teljesítmény többlet van az elektromos hálózaton. Ez a többlet zavart okozhatna a vezérlésben, de ha akkumulátorokba lehet vezetni, akkor a többlet nem okoz zavart és az energia is megmarad, hasznosul.
Hozzátette: az Inotal Zrt. a támogatási szerződésnek megfelelően a telepített energiatároló rendszert a projekt befejezését követő legalább tíz éven át üzemben tartja majd, a berendezés 25 éven át képes működni.
Németh Tamás elmondta azt is, hogy a vállalat alumínium félkésztermékeket gyárt, egyebek mellett huzalt, transzformátorokhoz keskenyszalagot és durvahuzalt.
2023-ban a cég árbevétele 102 millió euró, az adózott eredménye 5 millió euró volt, 284-en dolgoznak a vállalatnál. A vevők - több mint százan - ipari termékeket előállító vállalatok, szinte kivétel nélkül az Európai Unió országaiból. Az Inotal Alumíniumfeldolgozó Zrt. 1952 óta működik Várpalotán.
Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.
Újabb modern, világítással és vízelvezetéssel ellátott sportpályák épültek a Magyar Labdarúgó Szövetség fejlesztési programjában, a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. közreműködésével. Négy borsodi településen a projekt segítségével a hátrányos helyzetű térségekben élők számára is 21. századi körülményeket teremtettek a mozgáshoz.