2025.04.16, Szerda
Budapest legnagyobb borospincéjét hotel váltja a Paulay Ede utca utolsó üres telkén
Erdei Mihály / magyarepitok.hu

Budapest legnagyobb borospincéjét hotel váltja a Paulay Ede utca utolsó üres telkén

magyarepítok.hu

2025.04.15. 09:01 - Móré Levente

A 200 szobás PURO Hotel teljes vasbeton szerkezetépítéséért az ÉPI felel.

Hirdetés

Lengyel szállodalánc, a jellemzően négycsillagos, modern szállodákat üzemeltető PURO Hotels bővíti portfólióját Terézvárosban. A több mint 200 szobás szálloda szerkezetépítési munkáit tavaly májusban kezdte az Épszerk-Pannónia Invest Kft., a nyitást pedig 2026-ra tervezik. Az étteremet, kávézót és bárt felvonultató épület tárgyalótermeknek, gyógyfürdőnek és fitneszteremnek is helyet ad majd.

 

 

Borospincéből állami garázs

Hild József, a 19. század egyik legfontosabb magyar építésze 1840-ben tervezte a Paulay Ede utca 23. első ismert épületét. Az 1838-as árvíz után újjáépített, majd az 1845-1846-os átépítés során hatalmas pincerendszerrel bővített házát Jálics András Ferenc borkereskedő vásárolta meg. Amint arra a 24.hu oldalán megjelent alapos cikkében Vincze Miklós rámutat:

A legmodernebb eszközökhöz ragaszkodó borkereskedő lovaskocsival is járható bejáratot építtetett a pincéhez, ami így könnyen szolgálta ki az európai, tengerentúli vagy épp távol-keleti és dél-amerikai piacot is.

Budapest egyik legismertebb kereskedőcsaládja 1912-ben adta el a házat, az első világháború után pedig a tágas földalatti terekből is kivonultak. Több cég váltotta itt egymást, majd 1936-ban az Opera Garázs tulajdona lett, ami saját benzinkúttal, illetve motorszervízzel büszkélkedő vállalatként túlélte Budapest ostromát, de az államosítást már nem vészelte át. 1963-ban a terület egy részét az Igazságügyminisztériumnak adták át, a következő negyven évben pedig a Büntetés-végrehajtás központi garázsaként hasznosították.

Több évnyi tervezés után végül 2008-ban értékesítette az épületet a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, amelynek helyén most az Archikon Építésziroda tervei szerint épülhet fel Budapest legújabb szállodája a több mint 200 szobás PURO Hotel.

 

 

Vasbeton- és acélszerkezetek kivitelezését is segíti az előregyártás

2025 áprilisára végezhet is a szerkezetépítéssel az Épszerk-Pannónia Invest Kft., amellyel az alaplemezből, három pinceszintből, földszintből és hat emeletből álló, tízszintes együttes jöhet létre. A munkák jelenleg az ötödik emeleten tartanak. A leendő szálloda hátsó udvarát három oldalról egy tetőterasz veszi majd körbe, utcafrontján pedig a szürkés bézs árnyalatú kőburkolat, illetve a középszürke műpala tető ad primer karaktert, közelebbről pedig a földszinti falakat takaró bézs árnyalatú bordás kőpanelek, a horganyzott acélburkolat, valamint az üveg függönyfal mutatja majd kortársnak a szabályos homlokzati szerkesztésű épületet.

Amint Ilkei Péter, az ÉPI projektvezetője tájékoztatta lapunkat, a cég feladatai a kivitelezés során

  • a teljes vasbeton szerkezetépítés, amely monolit és előregyártott elemek kivitelezését is jelenti,
  • a Voltex vízszigetelés elkészítése az alaplemez alatt és pinceszinti körítőfalaknál,
  • az XPS dilatációs hőszigetelés a pinceszinten,
  • a Silka, Ytong és kisméretű téglából készülő falazási munkák,
  • a pakettfalak dilatációs szigetelése és
  • a tető acélszerkezetének elkészítése.

 

 

Nehéz helyszín és építészeti érdekességek is alakítják a munkát

Igazi kihívást jelent a kivitelezésben a foghíjbeépítés miatti szűk munkaterület és a kis felvonulási terület, amely miatt többszöri anyagmozgatásra, szakaszos munkavégzésre van szükség. Külön érdekességként az előzetes megrendelői igények szerinti látszóbeton szerkezetépítést emelte ki a projektvezető:

„szőrös deszka lenyomatú felületeket, íves falakat, látszóbeton felületű földszinti, nagy magasságú ovál pilléreket és lépcsőfokokban kialakítandó rejtett világítást is készítünk.”

Látszó vasbeton szerkezetek emellett a lépcsőházakban és a folyosói falakon is megjelennek, amelyeket a felszerkezetek építése során az előregyártás is segít: a födémpanelek és a lépcsőkarok is az ÉPI gyárában készülnek, míg a szomszédos épületekkel határos körítőfalak (pakettfalak) a Leier Hungária Kft. szállítja a projektre.

A szerkezetépítés során tehát a legmodernebb technológia alkalmazásával adnak új életet a nagymúltú, de évtizedek óta elhanyagolt, kiemelt helyen lévő területnek.

 

 

Galéria

Mi épül?Épszerk-Pannónia Invest Kft.hotelszállodaberuházásBudapestelőregyártásszerkezetépítés

Hírlevél

Hirdetés