Ősztől lehet pályázni a 300 milliárd forintos turisztikai keretre, a régiónként ütemezett program 14 évig tart majd.
Mintegy 300 milliárd forintos keretösszeggel elindul a Kisfaludy turisztikai fejlesztési program, amelyben vidéki szálláshelyek fejlesztésére lehet pályázni 2030-ig - jelentette be Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter hétfőn Budapesten. A keretösszeg kizárólag hazai forrás, melyből a vissza nem térítendő állami támogatás 150 milliárd forint.
A 14 évig tartó program során vidéki szállodák és panziók, összesen mintegy 2000 szálláshely és 30 ezer szoba újulhat meg, és ötezer új munkahely jöhet létre. A pályázatokat szeptember 1-től lehet majd benyújtani. Seszták Miklós szerint a szálláshelyek 20 százalékos árbevétel-növekedést érhetnek el a beruházással, s a több bevétel az államnál is megjelenik az áfa-bevételek révén.
Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója elmondta: mivel a támogatásból a beruházás összértékének átlagosan 50 százaléka finanszírozható, ezen túl 30 százalék kedvezményes hitel is igényelhető lesz; a vállalkozásoknak legfeljebb 20 százalék önrészt kell biztosítaniuk. Az új támogatási konstrukciót július 3-tól a hónap végéig társadalmi egyeztetésre bocsátják, és széleskörű szakmai konzultációt követően véglegesítik majd.
A fejlesztések régiónként ütemezettek, elsőként a Balaton, Sopron-Fertő és Tokaj, Felső-Tisza és Nyírség térségében hirdetik meg a lehetőséget. A programban részt vevőknek vállalni kell a transzparenciát segítő folyamatos együttműködést az adóhatósággal, kormányzattal.
Bernáth Tamás, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója elmondta: az MFB a beruházás értékének 30 százalékát kitevő kedvezményes hitelt nyújt saját forrásából akár új kereskedelmi célú ingatlanfejlesztéshez is, 2-15 év közötti futamidők lesznek elérhetőek. Újonnan alapított cégeket is támogatnak. A kereskedelmi bankokkal együttműködésben minden magyarországi bank értékesítheti a kedvezményes hitelt, ami a támogatási elem nélkül, önmagában is elérhető lesz - ismertette.
A hitel igényelhető lesz kis-, és középvállalkozások részére 15 milliárd forintos éves árbevételig, az igényelhető összeg 10 és 500 millió forint között meglévő szálláshely fejlesztéséhez, bővítéséhez, illetve 500 millió és 3 milliárd forint között új szálláshely létesítésére.
Többek között pedagógusoknak, szociális munkásoknak és rendőröknek szánják az öt milliárd forintos fejlesztéssorozatban elkészülő lakásokat.
Támogatás igényelhető többek között faluházak fejlesztésére, szolgálati lakás felújítására vagy kialakítására, illetve orvosi rendelők fejlesztésére is.