A Duna Aszfalt új eszköze a hagyományos beton- és aszfaltterítéshez képest nagyságrendekkel pontosabb mérést tesz lehetővé, és kizárja a személyi hibákat.
Hazánkban elsőként vásárolt automata finishert a Duna Aszfalt Kft. - derült ki a cég nemrég közzétett videójából. A szintvezérelt Vögele automata beton- és aszfaltterítő gép használata közben a magasságot és a padszélességet is a szintvezérlés állítja, az eszköz emellett automatikus kormányzásra képes.
A Vögele Super 1900-3i munkájához legalább három geodéziai mérőállomásra van szükség. Ezek közül kettő vezérli a gépláncot, a harmadik folyamatosan ellenőrzi a munka pontosságát.
Miután az eszköz teljesen automatikusan működik a mérőállomások jelei alapján, a gépkezelőnek csupán az ellenőrzés a feladata.
Ez a technológia a hagyományos, úgynevezett zászlózáshoz képest nagyságrendekkel pontosabb mérést tesz lehetővé, és kizárja a személyi hibákat. A videóból az is kiderült, hogy a Novatronic Leica PaveSmart vezérléssel ellátott finisher mind a beton, mind az aszfalt terítését el tudja végezni; a beton terítésénél pedig nincs szükség utólagos tömörítésre, hengerlésre.
Nem kérdés, a beruházások gyorsabbá, tervezhetőbbé és költséghatékonyabbá válása megkerülhetetlen, ennek útja az építőipar digitalizációja, és ezen belül is a BIM-re, azaz építményinformációs modell alapú működésre való áttérés. A BIM szemléletmód alkalmazásának az alapja a folyamatorientált működésre és a strukturált adatgyűjtésre való áttérés, valamint ezen adatok digitális módon történő tárolása. Ha mindezek az alapfeltételek megvalósulnak, továbbá rendelkezésre állnak a megfelelő szoftverek és alkalmazások a begyűjtött információ további hasznosítására, lehetővé válik az építési folyamat és a költségek átlátható és egyszerű nyomon követése, sőt, azoknak nagy pontossággal történő előrejelzése.
A napelem-telepítési hullámot lovagolja meg a KÉSZ Csoport többségi tulajdonába tartozó Greenergy egy 10 millió eurós zöld beruházással.