A projekt során elkészülő eredmény magában foglalja egy virtuális adatmodell létrehozását és vizualizációját, ami az alapja az építkezési folyamat felügyeletének.
A STRABAG Vasútépítő Kft., a Széchenyi István Egyetem és a V-Híd Vagyonkezelő Kft. konzorciuma elnyerte a „Az automatizáció és digitalizáció integrálási lehetőségei a vasútépítésben, komplex eljárások kidolgozása a transzparencia növelése érdekében” című projekt megvalósítására meghirdetett pályázatot.
A pályázati felhívást az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal hirdette meg, a projekt összköltsége pedig több mint 1,8 milliárd forint, melyből a vissza nem térítendő támogatás összege közel 800 millió forint – értesítette lapunkat a STRABAG Vasútépítő Kft.
A tervezett beruházás a vonalas létesítmények kivitelezésének digitalizálási folyamatában jelent előrelépést.
Az új fejlesztés megoldást kíván adni a kivitelezés haladásának automatizált nyomon követésére, minősítésére és elemzésére, BIM keretrendszerbe implementálva. A projekt során elkészülő eredmény magában foglalja egy virtuális adatmodell létrehozását és vizualizációját, ami az alapja az építkezési folyamat felügyeletének.
Ezen megoldások használatával jelentősen javulhat a kivitelezés hatékonysága és minősége, ezzel elősegítve a projektek rövidebb időigényét, valamint a kisebb munkaerő-szükségletét.
A jelenlegi munka- és elszámolási folyamatok időigényesek, a kivitelezések hosszasan elhúzódnak és plusz erőforrásokat vonnak maguk után. Ezáltal a termelékenységi ráta stagnál, vagy akár romlik azzal párhuzamosan, hogy a beruházások mértéke növekszik. A projekt végeredményével a konzorcium megvalósítja a BIM előfeltételeit, amely fejlesztése jelenleg kimagasló fontosságú a hazai és a külföldi piacon.
A fejlesztés eredményeként a többnyire már elérhető innovatív eszközök és szolgáltatások bevonásával és összehangolásával a folyamatok idő- és költséghatékony futtatása valósulhat meg. A projekt célja a kivitelezési folyamatot támogató tevékenységek digitalizálása és automatizálása, a BIM magasabb dimenzióinak alkalmazásával.
A fejlesztés négy részre tagolható:
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2027. december vége.
További információ IDE kattintva érhető el, vagy érdeklődjön a [email protected] e-mail címen.
Nem kérdés, a beruházások gyorsabbá, tervezhetőbbé és költséghatékonyabbá válása megkerülhetetlen, ennek útja az építőipar digitalizációja, és ezen belül is a BIM-re, azaz építményinformációs modell alapú működésre való áttérés. A BIM szemléletmód alkalmazásának az alapja a folyamatorientált működésre és a strukturált adatgyűjtésre való áttérés, valamint ezen adatok digitális módon történő tárolása. Ha mindezek az alapfeltételek megvalósulnak, továbbá rendelkezésre állnak a megfelelő szoftverek és alkalmazások a begyűjtött információ további hasznosítására, lehetővé válik az építési folyamat és a költségek átlátható és egyszerű nyomon követése, sőt, azoknak nagy pontossággal történő előrejelzése.
A napelem-telepítési hullámot lovagolja meg a KÉSZ Csoport többségi tulajdonába tartozó Greenergy egy 10 millió eurós zöld beruházással.