A Szabadics Zrt. munkájával a szárazodó Mohács-sziget területein javul az ökológiai állapot, illetve növekszik a jellegzetes vizes és vízi, erdei élőhelyek kiterjedése is.
Lezárultak a dávodi Földvári-tó és a karapancsai erdei tavak rehabilitációjának kivitelezési munkái Bács-Kiskun megyében, amelyek eredményeként védett madaraknak otthont adó vizes élőhelyek újultak meg a Duna egykori árterén – tájékoztatott a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI).
A pécsi központú intézmény közleménye szerint a két kiemelkedő jelentőségű természetvédelmi területet a Környezeti és energiahatékonysági operatív program (KEHOP) több mint 300 millió forintos támogatásából újította meg a nemzeti park a Szabadics Zrt. kivitelezésével. A KEHOP-projekt két helyszínén műtárgyak felújításával, a csatornák és tavak kotrásával és bioremediációval valósult meg az élőhely fejlesztés.
A már korábban megvalósult beruházás ünnepélyes átadására és az átadás kapcsán tartott sajtótájékoztatóra pénteken délelőtt került sor. Beszédet mondott
A műtárgyak felújításával, a csatornák és tavak kotrásával megvalósított élőhelyfejlesztésnek köszönhetően már az idei évben sikerült mindkét vízrendszert teljesen feltölteni, lehetőséget adva a változatos, vizes élőhelyekhez kötődő fajok megjelenésének és megtelepedésének - írták a közleményben.
A projekt eredményeképpen a dávodi Földvári-tónál a telepesen fészkelő madárfajok, mint például a nagy kócsag és a kiskócsag, zavartalanul kezdhettek a költéshez. Két másik tóegység kotrásával létrejött nagy kiterjedésű, nyílt vízfelületen pedig változatos madárvilág jelent meg táplálkozni, illetve több faj - így cigányréce, böjti réce, szárcsa, nyári lúd - is költéshez kezdett a part menti növényzetben.
Azt írták, hogy késő tavasszal már a nyári ludak tojásos fészekaljaira bukkantak a területen, s nagy számban voltak jelen szárcsák és rendszeresen megjelent vadászni a rétisas is. A DDNPI összegzése szerint
a gazdag élővilág fennmaradásának biztosítása érdekében elnyert európai uniós támogatás segítségével a szárazodó Mohácsi-sziget területein javul az ökológiai állapot, illetve növekszik a jellegzetes vizes és vízi, erdei élőhelyek kiterjedése is.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.