A Szabadics Építőipari Zrt. és az A-Híd Zrt. konzorciuma 24 település szennyvizének összegyűjtéséről és annak megfelelő hatékonyságú tisztításáról gondoskodik.
Nagyszabású szennyvízelvezetési és -tisztítási projekt kivitelezéséről számolhat be lapunk. A projekt során megvalósul
A projektek tervezési és kivitelezési feladatait a Szabadics Építőipari Zrt. és az A-Híd Zrt. konzorciuma látja el, ahol a Szabadics Zrt. a konzorcium vezetője - egyben a Bánokszentgyörgy, Gelse és Surd-Liszó agglomerációk kivitelezője.
A projekt KEHOP-os forrásokból valósul meg, melyek együttes összege több mint nettó 22 milliárd forint.
A beruházó önkormányzatok a projekt megvalósulásával összegyűjtik az agglomerációk szennyvizét és annak megfelelő hatékonyságú tisztítását is ellátják, ezáltal csökkentik a talajterhelést. A projekt több agglomerációt tömörít, az érintett települések között szerepel
Németh Miklós projektvezető foglalta össze lapunk számára, milyen feladatok elvégzését látja el a Szabadics Zrt.
„Feladatunk az érintett települések szennyvízhálózatának kiépítése, a települések szennyvízgyűjtő rendszerének összekapcsolása és tisztítóba való transzportja. Bánokszentgyörgy és Gelse esetén új szennyvíztisztító telepeket építünk ki, illetve bővítjük kapacitásaikat. A beruházás során modern biológiai tisztítók jönnek létre, amelyek energiahatékonyan - agglomerációs szinten - tisztítják a szennyvizet, ezáltal csökkentve a környezetterhelést.”
A munkálatok 2022 márciusában indultak, a befejezés 2024. október végén várható. Jelenleg Gelse hálózati rekonstrukciója zajlik, valamint az első ütemben megvalósuló Orosztony, Kilimán és Kerecseny hálózat kiépítését végzik. Ezzel párhuzamosan folyik a szennyvíztisztító telep kombinált vasbeton műtárgyának építése. Surd és Liszó településeken pedig csatornázási munkálatok zajlanak, ahogyan Bánokszentgyörgy agglomerációjában is – tudtuk meg a projektvezetőtől.
Gelsén - a műtárgy megépítését követően - a szociális épület szerkezeti munkái kezdődnek, párhuzamosan a technológiai gépészeti szerelésekkel. Majd a villamos- és irányítástechnika telepítésével foglalkoznak.
„Szándékaink szerint 2023 nyarára a tisztító rendszer teljes lesz. Párhuzamosan az első ütemben történő csatornázás mellett, a második ütem tervezése következik. Bánokszentgyörgy és környéke területen a tisztító építésének előkészítő munkái jönnek a sorban, valamint a második ütemes tervezések.”
A projekt kihívása elsősorban annak térbeli terjedelmében rejlik. A legnagyobb nehézséget a többi közműszolgáltató igényeinek figyelembevétele jelenti.
„A projekt kivitelezésének szervezése, azt megelőző tervezési és előkészítési feladatok jelentős terhet róttak ránk. Tervező partnereink azonban a jól átgondolt tervekkel és nagy rugalmassággal segítik a munkát, így műszaki szempontból szerencsére nincsenek komoly akadályok. Itt kiemelném, hogy az üzemeltető konstruktív és precíz hozzáállása ezen projekt kapcsán rendkívül nagy segítséget jelent” – tette hozzá Németh Miklós.
Mintegy 1 milliárd forintnyi uniós támogatással építkezhetnek hamarosan, folytatják a korábbi fejlesztéseket.
Több település ivóvízellátását fejlesztették.