A Kötiviép’B a egy közel hét évtizede átadott műtárgyat modernizált.
Már közel 70 éve üzemel a Tiszalöki Vízlépcső melynek átfogó modernizációs munkáját a hazai vízépítés meghatározó szereplője, a Kötiviép’B Kft. végzi el. A projekt 2019 tavaszán rajtolt el, lapunk azóta többször is beszámolt az előre haladásáról.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (ÉMVIZIG) közös beruházása uniós támogatással valósul meg, a kivitelezési munkák már elkészültek, 2022 novemberében adta őket át a Kötiviép’B. Már csak a hidromechanizációs úszókotró berendezés gyártási és szerelési munkálatai vannak hátra – derül ki az OVF sajtóközleményéből.
A fejlesztés során eddig már többek között elkészült a duzzasztómű
A vízlépcső közvetlen környezetét érintő mederszakaszok kotrása szintén megtörtént.
A vízlépcsőhöz csatlakozó mederszakaszokon és magában a hajózsilipben is rendszeresen túlzott iszaplerakódások alakulnak ki. Ezek eltávolítására egy hidromechanizációs úszókotró berendezést szereztek be, ennek a része egy forgó-kotrógépet. Jelenleg a kotrógép mozgatására használt úszóplatform gyártásán és szerelési munkálatain dolgoznak. A berendezés alkalmas lesz arra, hogy egyszerűen és biztonságosan eltávolíthassák vele a folyómederben leülepedett iszapot és folyami homokot, így a vízlépcsőn gördülékenyebben kelhetnek majd át a hajók.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.