A Colas Alterra és a Strabag konzorciuma dolgozik a Csepel-sziget északi csúcsánál.
Június 8-án sajtótájékoztatót tartottak arról a projektről, melyben a Ráckevei (Soroksári)-Duna (RSD) vízpótlását valósítja meg a Colas Alterra Zrt. és a STRABAG Generálépítő Kft. uniós pénzügyi támogatással, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG) beruházásában.
Az eseményen felszólalt Lábdy Jenő, az OBF műszaki főigazgató-helyettese, Szilágyi Attila, a KDDVIZIG igazgatója, Borbély István a KDDVIZIG kiemelt műszaki referense, valamint a kivitelezői konzorciumot képviselve Papp Gergely projektvezető, a Strabag munkatársa. Az eseményen a kormány részéről Réthy Pál, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára, az érintett fővárosi IX. kerületet képviselve pedig Baranyi Krisztina polgármester vett részt.
Míg a beruházó vezető munkatársai elmondták: a fejlesztésnek kifejezetten nagy jelentősége és hatásterülete van a Duna vízgazdálkodása szempontjából: az itt kiemelt víz egészen Bajáig eljuthat, éppen ezért is kiemelt fontosságú a projekt. Lábdy Jenő beszédjében többek között érdekességként megemlítette a beépítésre kerülő szivattyúk kifejezetten nagy, rekordjellegű kapacitását.
Ezt követően az egészen az 1838-as híres-hírhedt dunai árvízig visszatekintő történelmi áttekintések és a beruházásban érintett műtárgyak évtizedes háttere került a felszólalások előterébe, illetve az RSD szerepe a hazai vízellátásban.
Mint az OVF kiadott sajtóanyagában is külön hangsúlyozza: a projekt elsődleges célkitűzései között szerepel
A projekt a térség öntözővíz biztosításában is kiemelt szerepet tölt be, ugyanis az RSD vizéből mintegy 50 ezer hektárnyi terület öntözését, halastavi vízpótlását látják el.
A jelenleg már zajló fejlesztést közvetlenül megelőző helyzetről és a jelenlegi vízgazdálkodási kihívásokról, illetve ezek megoldásairól a KDVVIZIG képviselői is beszéltek. Mint kifejtették, illetve az esemény kiadott sajtóközleményből is kiderül, a Duna 2018-ban rekordalacsony szintet ért el Budapesten (az év októberének végén mért legalacsonyabb vízszint 33 cm volt). A rendkívül alacsony vízállás rámutatott arra a problémára, hogy az RSD északi irányból történő vízpótlásának fizikai korlátái vannak. A 60 éve (1963-ban) épült Kvassay-vízlépcső, reverzibilis szivattyú-turbina gépegységei a mai kor kívánalmainak már nem feleltek meg.
A most bemutatott fejlesztés 2022 januárjában megkezdődött egy új szivattyútelep építkezése a Csepel-sziget északi csúcsánál, a Kvassay-vízlépcső közvetlen szomszédságában.
Az új műtárggyal biztosítják az RSD folyamatos vízpótlását extrém alacsony dunai vízállás esetén is. Emellett a meglévő vízlépcsőt is felújítják, hogy a műtárgy a vízátvezetési feladatait megfelelően el tudja látni.
A projekt előrehaladásáról a konzorcium nevében Papp Gergely tartott előadást: ebből, illetve a sajtótájékoztató anyagából kiderült, hogy a projekt keretében immár
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.