Az új vezetéken keresztül nagyobb mennyiségű vizet tudnak Solymárra szállítani, amennyiben a helyzet szükségessé teszi.
Megépült a helyiek vízellátását segítő, 800 millió forintos új vízvezeték Solymáron − jelentette be Menczer Tamás, a térség országgyűlési képviselője 2023. augusztus 25-én a Pest vármegyei településen.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára sajtótájékoztatón felidézte: tavaly nyáron a hosszú száraz időszakok következtében bizonyos időszakban több ezer ember maradt víz nélkül Solymáron. A problémát nem műszaki hiba okozta, a rendszer működött, hanem a megnövekedett fogyasztás − emelte ki.
Emlékeztetett arra is, hogy a helyzetet három intézkedéssel orvosolták: azt kérték, hogy a lakosság csak a legszükségesebbekre használja a vizet; a Magyar Honvédség katonái „tengelyen szállították” a vizet a tartályokba; a vízszolgáltató pedig vízkormányzást hajtott végre. A három intézkedéssel tavaly orvosolni tudták a problémát − mutatott rá, úgy folytatva: a középtávú megoldás azonban egy új vezeték megépítése volt, hogy nagyobb mennyiségű vizet tudjanak Solymárra hozni, amennyiben a helyzet megkívánja.
Az új vezetéken keresztül nagyságrendileg annyi vizet tudnak Solymárra hozni, amennyit tavaly a katonák autókkal szállítottak a tartályokba − mondta. Hozzátette: nagy lépést tettek Solymáron a vízbiztonság felé, de nem kizárható még a vezeték megépülte után sem az, hogy nagy szárazság esetén ne kérjék a lakosságtól a fogyasztás korlátozását. „A vezeték egy intézkedést, a katonai vízhordást kivált, de nagy szárazság esetén előfordulhat az, hogy a lakók együttműködését kérjük majd a jövőben is.”
Hangsúlyozta azt is, hogy a vezeték középtávú megoldás, nagy lépés a vízbiztonság felé, de a hosszú távú, tartós megoldást az agglomerációs vízinfrastruktúra átfogó fejlesztése jelenti, ami sokmilliárdos projekt.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.