Idén 14 nívódíjat és 6 elismerő oklevelet adtak át.
Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását 2022-ben huszonötödik alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA). A díj történelme is nívós: az első pályázatot 2000-ben írták ki, akkor heten részesültek a díjban. Azóta is a hazai építőipar teljesítményének legmagasabb elismerésének számít az elismerés elnyerése. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és az Építéstudományi Egyesület által alapított díjhoz később még hét további szakmai szervezet csatlakozott.
A díjakat, mint az szokásos, az ÉVOSZ éves ünnepi közgyűlésén és gáláján, december 8-án délelőtt adták át, a Lechner Ödön-díjakkal, az Építőipari Mesterdíjakkal és az ágazat több más igencsak nagy súlyú díjával együtt. Az utóbbi díjak nyerteseiről írt összefoglalónkat, valamint a gáláról készült írásunkat és fotógalériánkat külön cikkben tekinthetik meg.
Az alapítás óta eltelt évek során összesen 188 nívódíjat ítélt oda a bíráló bizottság Ehhez csatlakozik az idei 14 díjazott, így immár több mint 200 építmény kapta meg az elismerést az évtizedek során
– derül ki az esemény sajtóközleményéből.
A bírálat fő szempontjai nem változtak, így továbbra is a következők:
A díjra egy legalább 100 millió forint nettó végszámla értékű, legalább egy évvel korábban használatbavételi engedélyt kapott létesítmény lehet jogosult, a pályázatot a megvalósító szervezetek bármelyike beadhatta.
34 pályamű érkezett, mely melyekből egy nem felelt meg a feltételeknek. Ipari és energetikai, illetve mezőgazdasági építmény, valamint környezetvédelmi és vízügyi létesítmény kategóriában nem érkezett pályázat. A bizottság többlakásos lakóépület kategóriában nem adott ki díjat.
A 14 nívódíj mellett 6 elismerő oklevelet is kiosztottak. Az Építőipari Nívódíjat Tanúsítvány és a létesítményen elhelyezett, az alkotók megnevezésével ellátott bronztábla testesíti meg, ezen táblák ünnepélyes felavatására 2023 tavaszán kerülhet sor.
A díjakat Tolnay Tibor, az Építőipari Nívódíj Bíráló Bizottság elnöke adta át.
Középület / irodaház kategóriában
Szervita Square Building (Budapest)
A pesti belváros közepén, a Szervita téri templom közelében a helyben lakók zavarása nélkül, igen szűk felvonulási területen kellett megvalósítani a lefelé őt szintes és felfelé hét szintes épületet. Lágy homlokzati vonalvezetése olyan épülettömeget eredményezett mely, az épület előtti közlekedő terek kialakításával harmonizáltan illeszkedik a belváros e szűk terébe, melyhez szervesen kapcsolódik földszinti kávézó és étterem. Az épület parkolója kiemelt jelentőséggel bír a belvárosi közlekedés szempontjából. A felső szinteken kialakított luxuslakások, a tetőkerttel csodálatos panorámával nyújtanak exkluzív komfort érzetet az itt lakók számára. Akusztikailag jól átgondoltak az eltérő lakás és irodafunkciót ellátó épületrészek. A 3 rétegű üveggel ellátott, esztétikailag és hőtanilag jól megtervezett, teljes szinteket összefogó homlokzata jellegzetes, izgalmas látvány.
Középület / irodaház kategóriában
Irányi Palota – Sasok Háza (Budapest)
Az évtizedekig lepusztult állapotban lévő épület nemzetközi cég reprezentatív irodaházaként látványosan és meggyőzően újult meg. Közösségi és a klasszikus irodai funkciókat gazdaságos alaprajzzal arányosan vegyítve magas minőségben, korszerű technológiával és design-nal felújított eklektikus épület üzleti eleganciája történeti otthonossággal párosul. A függőfolyosós belső udvar új minőségű, kortárs arculatot kapott. A pincében a látszó téglafelületek között többcélú közösségi workshop-terek, a földszinten nagyelemes parkettaburkolattal szépen restaurált falak és mennyezetek készültek, az újragondolt bálteremből rendezvényterem lett. Az elegáns terrazzós, oldallépcsős előtérhez kapcsolódó fogadótér egyben a második emeletről induló belsőudvar alatt felülvilágított, kollaborációs térként van kialakítva. Az áttört födémen keresztül természetes fény jut az épület alsó szintjeire. Az emeleti design meghatározója a látszó poroszsüveg födém, a látszó beton, az álpadló, az üvegfalak, a kortárs bútorok.
Középület / kereskedelmi kategóriában
Matild Palace (Déli Klotild Palota) (Budapest)
Az Erzsébet híd pesti hídfőjénél 120 évvel ezelőtt épített déli Klotild Palota egy többéves nagyrekonstrukciót követően a Marriott hotellánc luxuskategóriás szállodájaként, Matild Palace néven nyitotta meg kapuit 2021. évben. Az épületben 140 szobaegység, konferenciatermek, reprezentatív étterem és az újjáépített Belvárosi Kávéház kapott helyet. A meghívásos tervpályázaton kiválasztott generáltervező az épület védendő építészeti értékeinek megóvását és a funkcióváltásából fakadó új használói igények kielégítését egyenlő súllyal kezelte és a feladatát igen magas szinten oldotta meg. Az ötcsillagos szállodából fakadó új követelményeknek logikus és nagyvonalú térszervezésssel feleltették meg az épületet, ugyanakkor a részletek – különösen az épületszerkezetek, az akusztika, az épületfizika – gondos tervezését és szakszerű kivitelezését az első üzemelési időszak jó tapasztalatai dicsérik. A nehéz belvárosi építési feltételek között jó szervezéssel a tartószerkezet-megerősítésen túl kiemelt feladatokat jelentettek a teljes körű restaurátori, valamint a legkorszerűbb épületgépészeti és épületvillamossági munkák. Az építtető, tervezők, beruházáslebonyolító és kivitelezők együttműködése kifejezetten konstruktív volt a megvalósítás során, amit az elkészült nagyrekonstrukció kiemelkedő színvonala is bizonyít.
Középület / sport és szabadidős kategóriában
Szegedi Multifunkcionális Kézilabdacsarnok (PICK Aréna) (Szeged)
Szegeden, a régi romos városi stadion helyén épült fel az ország egyik legmodernebb új kézilabda csarnoka a Tisza szomszédságában. Az épület cölöpökre épült vasbeton vázas, a tető 29 méter magasságban acélszerkezet. A hazai viszonylatban is egyedülálló 78 méter hosszú és 77 tonnás főtartókat összehangolt csapatmunkával, speciális daruval emelték helyükre. A létesítményben a küzdőtereken a mobil lelátók betolásával két szabványos méretű kézilabda edzőpálya alakítható ki. Az utánpótlásra gondolva helyet kapott akadémiai kollégium részleg is. Az épület megújuló energiából előállított távhővel fűtött. A nagycsarnok 8300 fő befogadására alkalmas. A teljeskörűen akadálymentesített multifunkcionális csarnok mindenben megfelel az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) előírásainak, emellett lehetőséget biztosít kulturális események, konferenciák megrendezésére is.
Középület / sport és szabadidős kategóriában
MVM Dome (Budapest)
A multifunkcionális, 20 022 főt befogadó csarnok az egykori katonai főiskola helyszínén a 2022. évi kézilabda világbajnokágra épült. Központi terét a nemzetközi szövetség által meghatározott, kézilabdára előírt méretek határozták meg. A mobil lelátók hátra tolásával a küzdőtér jelentősen megnagyobbítható. Közlekedése, a lelátók töltése különösen jól szervezett, külső feljárók és különválasztott bejáratok segítik a tömeg bejutását. Az alsó és felső lelátó között egy szinten Sky-boxok találhatók, melyek a VIP vendégek kiszolgálására létesültek. Az épület technikailag mindenfajta beltéri sportesemény és művészeti előadás megtartására felszerelt, színpaddal, hang és fényarzenállal ellátott. A monolit vasbeton tartószerkezet és az acélszerkezetű lefedés egy különleges kialakítású homlokzatképzésre ad lehetőséget. Az épület tartószerkezete a homlokzat mentén sajátosan kialakított. A peremen lévő oszlopok kifele dőlnek 10 fokkal, a köztük lévő födémgerendák pillérről pillérre egyenes vonalat, így az egész épületen szegmens szerkezeti kontúrt képeznek. A kifelé dőlő pillérek által meghatározott kiszögelésekre szerkesztett az íves vonalvezetésű függönyfal rendszer. A rendszer elemei mind egyediek, különbözők. A homlokzat megvalósítása tervezési és technikai bravúr, kivitelezője a szegedi Alukonstrukt Kft. ezért Építőipari Mesterdíjat kapott.
Középület / oktatási kategóriában
Pécsi Tudományegyetem Általános Orvosi Kar új elméleti tömb (Pécs)
Az új elméleti épület kapcsolódik a régi elméleti tömbhöz, és kutatási, oktatási, közösségi helyiségek sokaságát foglalja magába. Benapozása jól kialakított, a napsugárzás elleni homlokzatát árnyékolókkal látták el. A parkolószinten 65 gépkocsi fér el, és ott három épületgépészeti, főleg légtechnikai tér lett kialakítva. A földszinten konyha-étterem működik. Szimmetrikus szerkezetű, középen az aulatér kétszintes, csatlakozik az udvarhoz, amit szintén elegánsan felújítottak. 130 személyes nagy előadó, négy kisebb előadó van, és egy 64 fős tanterem. Az emeleteken kisebb oktatási helyiségek vannak, amelyek minden korszerű berendezéssel ellátottak. A két felső szinten kutatóintézetek működnek, laborokkal, azok segéd-helyiségeivel. Az épület külső és belső építészeti megfogalmazása elegáns és praktikus, jól illeszkedik a funkciókhoz. Többféle feladatnak megfelel, esztétikailag kifogástalan. Megfelelő komfort élményt nyújt, különösen az előadók világítása, szellőzése, funkcióváltása, belsőépítészete kiemelkedően megoldott. A domboldali, elegáns környezetbe illő, kiemelkedő építészeti alkotás.
Középület / kulturális kategóriában
Magyar Zene Háza (Budapest)
A Magyar Zene Háza Budapesten, a Városliget szívében az elmúlt évek egyik leginnovatívabb építészeti alkotása. Természetszerűen találja meg helyét a fák koronái között, kerek tömege szelíden lebeg, fordul minden irányba, felnyitva a határokat. Megnyitása óta eltelt alig 10 hónap alatt az ország leglátogatottabb középülete, a több, mint nyolcszázezres látogatója különleges élménnyel gazdagodhatott. Az épület minden tere élmény. A tágas előcsarnok a Magyar Zene Háza központi tere. Összefogja, szervezi az épület térrendszerét, minden innen indul és érkezik, innen átlátható az épület egész térstruktúrája. Kiegészítő funkciói a kávézó, múzeumshop, ruhatár, étterem, értékmegőrzők. A rendezvény és koncertterem szinte a folytatása az előtérnek, csak egy átlátható üvegfelület választja le. Tere páratlan, hiszen körben üvegfelület határolja, így a park részévé is válik. A pinceszint az épület legérdekesebb két funkcióját hordozza, a Hang Dómot, valamint az állandó és időszaki kiállító tereket. Az emeleti szinten múzeumpedagógiai területek és könyvtár kaptak helyet. A különleges épület megvalósítása nagy és különleges kihívások elé állította a tervezőket és kivitelezőket egyaránt. Az épület minden eleme, legkisebb részlete egyedi megoldásokat, kivitelezési technológiákat igényelt a tartószerkezettől a gépészeten keresztül az akusztikáig.
Középület / szakrális kategóriában
Pasaréti Közösségi Ház (Budapest)
A Pasaréti Közösségi Ház a pasaréti ferences plébánia nagyobb létszámú és sokrétű közösségi funkcióinak kielégítését szolgálja. Az épület a templom közvetlen közelében, a Pasaréti út szemközti oldalán áll, egy lebontott régi villaépület helyén. A közösségi ház hitéleti és közösségformáló szerepet tölt be, a plébánia lelkipásztori központja. Az épületben van kápolna, hittanterem és vannak benne közösségi terek. A tervezett épület a maga egyszerűségében is kielégíti a kívánt közösségi funkciókat, nagyterme - ahol számos jelentős szakrális témájú előadást is tartottak, illetve tartanak rendszeresen - a kertből közvetlenül is megközelíthető. Az épület finom építészeti utalásokkal és motívumokkal reagál a közeli, 1934-ben felszentelt, Rimanóczi Gyula által tervezett, a maga korában rendkívül modernnek tekintett vasbeton vázas Pasaréti Templomra.
Középület / szakrális kategóriában
Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia Templom rekonstrukciója (Budapest)
A templom a főváros kiemelt műemléke, a világörökség része. A rekonstrukciója több ütemben történt Műemléki felújítása során meglepő étékek kerültek feltárásra, ezért a rekonstrukció programját módosítani kellett. Előkerült az Anjou-kori freskó, az altemplom sok részlete, a XII. századi románkori altemplom maradványai, a török-kori kettős sír, a Mátyás Oratórium freskója és kialakítható lett az altemplomi imádságos közösségi tér is. A dunai panorámát kihasználva kilátó pontokat alakítottak ki a tornyokban, melyhez lépcsőket építettek a 25 méter magasságban lévő harangfödémekig. A két tornyot összekötő híddal látták el, ezzel megkímélve a barokk boltozatot. Új üvegfalú felvonó lett beépítve a látogatók részére, a felvonóból kilépve lehet átsétálni az északi torony felé. Minden épületszerkezettani részlet gondosan megtervezett és kivitelezett. A munkálatokat mindvégig a templom, mint szakrális tér működése mellett végezték.
Műemlék helyreállítás, építmény rehabilitáció kategóriában
Magyar Művészeti Akadémia Irodaházának műemlék épülete (Budapest)
A rekonstruált épületegyüttes - a kiemelten védett területen álló két különböző korú, nívójú és védettségi fokú századfordulós épület - korhű felújítása közös építészeti kompozícióban valósult meg. Az értékes villaépületeket többször átalakították és nem múlt el nyomtalanul felettük a közel száz év. Úgy kellett visszaadni régi fényüket és rangjukat, hogy a mai kulturális funkciójukat is elláthassák, észrevétlenül fogadhassák a kor szükséges technikai berendezéseit és kiszolgálhassák a Művészeti Akadémia művészeti elvárásait. A két gyönyörű villa – a historikus Délibáb utcai és a szecessziós Andrássy úti – a Bajza utcában egy transzparens high-tech központi ívelt üvegszerkezetű aula két oldalán alkot háromosztatú közös új építészeti megjelenést. A részletgazdag és míves rekonstrukció, a tiszteletteljesen értékőrző, de észrevétlenül egy új funkcionális rendbe szervezés, a különböző korú építészeti elemek közös, kortárs kompozícióba illesztése igen magas szintű és példaértékű.
Műemlék-helyreállítás és rehabilitáció kategóriában
MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum (Budapest)
Sándy Gyula 1925-ben épült Postapalotája Buda emblematikus épülete. Az épület funkcionális kialakítása szerkezeti rendje korának korszerű és előremutató megoldása. A II. világháború alatt és 1956-ban is megsérült, de helyreállították. Az épület Budapest helyi védettségű értékei között szerepel. Többszörös funkció és tulajdonosváltást követően kezdődött meg a rekonstrukció, gondosan megőrizve az épület eredeti építészeti értékeit. Az udvar az első emelet feletti födém magasságában lefedésre került úgy, hogy az udvari homlokzatok látványa megmaradt. Az üvegtető szakaszok a középső részen létesített zöldfelülettel fedett tömör tetőszakaszokhoz kapcsolódnak, mely egyedi könnyed szerkezetével „fás ligetként” áll a hajdani udvar közepén. Az irodák kortárs szellemben minden igényt kielégítő kialakításúak, konferencia és szekció termekkel, exkluzív tárgyalótermekkel. Az épület melletti szépen parkosított kert alatt mélygarázs épült. Itt kapott helyet Közép-Európa leglátványosabb pénzmúzeuma is, mely önállóan megközelíthető a Sándy köz felől a beruházás keretén belül megvalósult gyalogos átjáró kialakításának köszönhetően.
Műemlék helyreállítás, építmény rehabilitáció kategóriában
Nádasdy-kastély (Nádasdladány)
A II. világháború után az ismert okok miatt a vidéki kastélyok és kúriák egy része megsemmisült, a megmaradtak állaga folyamatosan romlott. A kormányzati kastélyfelújítási program keretében újult meg a Nádasdy család nádasdladányi kastélya. A ma is látható kastély Tudor-stílusú, romantikus épületegyüttes korának legkorszerűbb műszaki megoldásaival, neves mesterek közreműködésével jött létre, amelyhez angol stílusú parkot alakítottak ki. Az épület és a park felújítása több évig tartott, azt alapos előkészítés, gondos tervezés és feltárási munkák előzték meg. A rekonstrukció során az eredeti állapotok visszaállítása és megvalósítása volt a cél, amely példaértékű módon valósult meg. Köszönhető ez elsősorban annak a munkakapcsolatnak, mely során a tervezők, a műemlékes szakemberek és a kivitelezők együttműködtek. A helyreállított park és tó a kialakított sétányaival a vendégek részére ma már ismét látogatható. A kastély parkja aktív turisztikai célpont.
Közlekedési létesítmény kategóriában
M44 gyorsforgalmi út – Tisza-híd (Lakitelek – Tiszakürt)
A mederhíd egyéni megjelenését a több, mint 40 méter magas, 2 db négyszög keresztmetszetű, fél-ellipszis alakú, helyszínen épített vasbeton pilonnak köszönheti. Hárfa jellegű feszítőkábeles formavilága teljesen új megoldás, mely Magyarországon először került kivitelezésre. A rendkívül összetett erőtani hatások következtében a szerelés alatti, illetve az azt követő használati terhelésre kialakuló alakváltozások tervezése komoly kihívást jelentett a tervezők és kivitelezők számára egyaránt: folyamatosan ellenőrizni kellett a tervezett és a helyszínen mért adatokat, eltérés estén azonnali és részletesen kidolgozott megoldásokat kellett alkalmazni a tovább-haladás feltételeként. A szokatlan és rendkívül látványos esztétikai megjelenésen túl ilyen módon egy olyan tapasztalati adatokra épülő új statikai számítási technikára tettek szert a résztvevők, mellyel a tervezők és a kivitelezők egyaránt jelentős új ismereteket és képességet szerezhettek.
Komplex infrastrukturális létesítmény kategóriában
Bástya utca 1-11. közpark kialakítása és Veres Pálné utca megújítása (Budapest V.)
A területen sokáig grund volt, míg végül az építtető döntött: multifunkcionális városi minipark és a szomszédos óvodához játszótér épült. A megoldás palánkkal és labdafogó hálóval védett, lábakra állított sportpálya lett, alatta újrahasznosított öntöttgumi burkolatú, naptól, esőtől védett játszótérrel, az alagsorban akadálymentesen is megközelíthető többfunkciós közösségi térrel. A régészeti területen páraoszlopokat, ivókutakat, forgószékeket, szökőkutat, design finombeton padokat helyeztek el, egyedi térvilágítással. A kitárulkozó középkori városfalhoz gyilokjáró kapcsolódik, a falsíkból kilépő kilátóterasz tengelyben rálát a Gellért-hegyi sziklakápolnára. Többszintű, változatos növényzetet telepítettek: vannak előnevelt fák, hagyományos virágkiültetés, intenzív zöldkazetták, bambuszok, pergolás ivókút árnyéktűrő növényzettel, saját fúrt kút, az utca felé és a tűzfalakon növényfuttató rácsok, kortárs design utcabútorok. A szűk hely ellenére megnövelt térérzet látványos megoldásokkal és játékos színekkel párosul. Jó példa arra, hogy a belvárosban is lehet minőségi zöldet varázsolni.
Az okleveleket Bálint Péter, az Építőipari Nívódíj Bíráló Bizottságának elnökhelyettese adta át.
Középület / irodaház kategóriában
LOFFICE Irodaház (Budapest)
A LOFFICE iroda és apartmanház, a budapesti bohém negyed centrumában, a 8. kerületi Salétrom utca 4. szám alatti, egykori vöröslámpás ház helyén áll. A minimalizált ökológiai lábnyomot hagyó, okos épületben design irodák, hibrid munkaterek, tetőteraszra nyíló közösségi iroda, kertkapcsolatos rendezvénytér, tárgyalók és együtt élő apartmannak is alkalmas terek adnak otthont a kreatív vállalkozások, családok, startupok és kulturális kezdeményezések nyüzsgő mindennapjainak. A fejlesztés célja egy „urbánus oázis”, találkozóhely létrehozása volt, ahol egy épületen belül van lehetőség dolgozni, lakni és egy befogadó közösségbe hazatérni. A LOFFICE épülete környezetének léptékére figyelve köti össze és egészíti ki az egykor hiányos utcai térfalat; földszinti terei összenyithatók a belső udvarral. A földszinti homlokzat visszahúzása domináns üvegezéssel kombinálva egyfajta vizuális és fizikai kapcsolatot teremt a belső udvar és az utcafront között. Az épület jellegzetessége az utcára néző, játékos, harmonikaszerűen nyitható fémhomlokzati árnyékoló képzőművészeti alkotás, amely a benne helyet kapó különböző tevékenységeket játékosan illusztrálja, miközben lehetővé teszi a belső egységek számára a nyitottság, illetve intimitás igény szerinti kialakítását és az árnyékolást is.
Középület / oktatási kategóriában
„Patakpart” Általános Iskola (Budakalász)
Az épület szerves egységet alkot családi házas környezetével, az utca felől négyméteres ereszmagasságával egyszintes építmény benyomását keltve, tiszteletben tartva és lehető legkisebb mértékben zavarva a szemközti ingatlanok kilátását a pilisi dombokra. A telek déli irányú nagy lejtését kihasználva a főépültre merőleges épületszárnyak dél felől szemlélve három szintesek, alagsori szintjük azonos a természetes tereppel. Minden elemében a helyszínen kézi munkával fából épített tetőszerkezete cserép, illetve fémlemez fedésű nyereg- és lapostető. Homlokzatára természetes anyaghasználat jellemző: budakalászi mészkő, fa, téglaburkolat, cserép, fehér vakolat, mely anyagok a belső terekben is nagy hangsúlyt kaptak. Az intézményben 16 tanterem, tanári szobák és irodák, 3 előadóterem, csoport- és olvasószobák, fejlesztő helyiségek, kiszolgáló területek, valamint egy 22 x 44 m méretű, önállóan is üzemeltethető tornaterem és öltözői kaptak helyet. Az épület előtt 44 férőhelyes parkoló, az iskola mögötti területen gumiburkolatos játszóudvar, sportpálya, futókör és távolugró pálya, fedett kerékpártároló létesült, nagy zöldfelület megtartása mellett.
Középület / oktatási kategóriában
Innovációs központ és kiszolgáló melléképület (Debrecen)
Az épület a debreceni egyetem egy új campus fejlesztésének első megvalósult épülete a város északnyugati, 100 hektárnál is nagyobb fejlesztési területén. Az innovációs központ már távolról is impozáns képet mutat, a sík tájban két épített domb közé tervezték meg a háromszintes épületet. A parkolókból a dombon keresztül több úton is be lehet jutni az épületbe: szintben, vagy akadálymentes lifttel a főbejárat elé, ill. közvetlenül a dombra helyezett reprezentatív lépcsőn keresztül. A parkoló melletti elhelyezett domb alatt egy épületgépészeti és kiszolgáló funkciókat tartalmazó, rejtett épületrész lapul meg. Az épület nem használ gázt, csak elektromos áramot, amit elsősorban a tetőre telepített napelemek szolgáltatnak. A nyári felmelegedés ellen az épületet négy oldalról függönyfallal vették körbe, kreatív háromszög árnyékolókkal védik, ugyanakkor a téli időszakban a ház a napsütés minden energiáját hasznosítani tudja. Összegezve: az épület a tervezett funkciójával építészeti szempontból is ön-azonos és nagy értéke, hogy elegáns, tágas terek szolgálják a használókat; kellemes belmagasság, a kényelmes közlekedő rendszerek biztosítják, hogy az egyetemi dolgozók és hallgatók egyaránt otthonosan érezzék itt magukat.
Középület / kulturális kategóriában
Kertész Imre Intézet (Budapest)
Az épület terveit 1909-ben Hauszmann Alajos tanítványai, Hoepfner Guido és Györgyi Géza építészek készítették, akik jellemzően a szecesszió és a premodern határán alkottak érzékeny ízléssel. Az ingatlan fővárosi helyi védettséget élvez, így bizonyos szerkezetei, homlokzati megjelenése, építészeti elemei nem átépíthetők, nem elbonthatók, nem cserélhetők korszerűbb szerkezetekre; az épületen csak olyan építési tevékenység volt tervezhető, ami építési engedély nélkül végezhető. A villaépület a hozzáépített gazdasági résszel együtt igen gondos tervezési és kivitelezői munkával épült újjá. Az alkotók ügyeltek a részletekre, az eredeti állapot megtartására, felidézésére, összességében a felújítás mind funkciójával, mind építészeti kvalitásaival újra visszaemelte az épületet a környék hasonló házainak színvonalára. Kertész Imre dokumentumain kívül itt nyertek elhelyezést Pilinszky János, Petri György, Sziveri János és Arthur Koestler hátrahagyott iratai, kéziratai is, amelyek kutathatók.
Középület / egészségügyi kategóriában
TENGERSZEM Felnőtt és gyermek háziorvosi rendelő (Budapest)
A rendelőt lényegében egy társasházban kellett elhelyezni. A múlt század jellegzetes lakóépülete felett eljárt az idő, rászorult a felújításra. A korábban szórakoztatási célokat szolgáló kör alakú épületszárnyban került a földszintre a betegeknek szolgáló, az emeletre az egészséges gyermek rendelő. Nyitott homlokzati síkjára fémháló került kifeszítésre, amelyre növényt futtattak fel a természetes fénnyel rendelkező helyiségek előtt. A másik épületrész földszintjére került a felnőtt orvosi rendelő, külön bejárattal az épület véghomlokzatán, új lépcső, akadálymentes rámpa és előtető kialakításával. Energiaellátása korszerű hőszivattyús fűtési-hűtési rendszer. A kivitelezés során a felek együttműködésével sikerült kialakítani és felújítani egy olyan intézményt, amely fontos közösségi feladatot lát el – és mindeközben a lakosság számára nem vált idegenné az épület, és parkjával környezete is élhetőbbé, rendezetté vált.
Közlekedési létesítmény kategóriában
Intermodális Közlekedési Központ (Kaposvár)
Kaposvár közösségi közlekedésének korszerűsítésére alapvetően szükség volt. Az elkészült létesítmények igényesen, átgondolt közlekedési- és utaskiszolgálási feltéteket javító tervek mentén épültek meg. Az autóbusz-pályaudvar peronjainak és épületének kivitelezése mellett vasúti és hídépítési munkákat végeztek és bővítették a közműhálózatot is. Nagy területen valósultak meg forgalomrendezési eredmények: három új körforgalmi csomópont, az utak rendbe tétele, közel 200 db parkoló, térfigyelés, korszerű utastájékoztatás stb. Kiemelendő a nagy kerékpárforgalmat lebonyolító város különszintű átjárási lehetőségének megteremtése valamint a jelentős mennyiségű és területű zöld felület igényes létrehozatala. Az építkezés ideje alatt a forgalom fenntartását mindvégig biztosították. Az újragondolt közlekedési kapcsolatok egyértelmű minőségi javulást eredményeztek a város kapujának revitalizációjában.
Akció, árubörze és dartsbajnokság is várja a szakembereket Dunakeszin, a MEVA nyílt napján.
Egy, a hazánk gazdaságában meghatározó társaságtól, a MOL-ból érkezett a Paks II. Zrt.-hez Nagy Attila. Az ott szerzett tapasztalatait immár a szintén stratégiai fontosságú atomerőmű-építési projektben kamatoztatja.