A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.
Immár negyedszázada tagja a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. csapatának Dénes Balázs, a vállalat ügyvezető műszaki igazgatója. A hazai magasépítés meghatározó cégének egyik kulcsemberét a WHB legfőbb értékeiről, piaci folyamatokra adott válaszairól és az ágazat legfontosabb kérdéseiről egyaránt kérdeztük.
Az 1997-ben alapított magyar vállalat regionális cégként kezdte meg működését, és mára hazánk egyik legdinamikusabban fejlődő cégcsoportja lett, 1200 foglalkoztatottal. A társaság növekedésével párhuzamosan Dénes Balázs pályája is fokozatosan ívelt egyre magasabbra. „Műszaki előkészítőként kezdtem, majd építésvezető, aztán létesítményfelelős, később műszaki igazgató lettem. Jelenleg pedig már a cégvezetésben dolgozom, mint tulajdonos és ügyvezető” – árulta el.
Amikor azokról a sikeres fejlesztésekről kérdeztük, amelyek egy magasabb dimenzióba helyezték a társaságot, a nagyváradi pláza kivitelezését emelte ki, amely a magyar cég első nemzetközi projektje volt. „Szintén jelentős eredmény volt számunkra 2006-ban a fővárosban a Rákóczi úton a Volksbank központi épületének a felújítása, miután nem csak, hogy ez volt az első generálkivitelezési munkánk a pesti belvárosban, de ráadásul egy műemléképületen kellett kiviteleznünk” – árulta el Dénes Balázs.
Ezekben az években olyan léptékű növekedést kellett lemenedzselni a vállalatnál, amely komoly kockázatokkal járhat minden cég életében.
„A legnagyobb kihívást az jelentette a fejlődés során, hogy a jól működő, megszokott szervezeti felépítést folyamatosan változtatni és fejleszteni kellett annak érdekében, hogy alkalmassá váljon a darabszámban, műszaki tartalomban és vállalási árban egyaránt megnövekedett projektek organizálására.”
A folyamatos növekedés által mára az ország egyik legjelentősebb cégcsoportját alakította ki a győri gyökerű társaság, amely jelenleg is folyamatosan bővül. „A cég tulajdonosi körének alapelvárása a magas minőségű kivitelezés a határidő maradéktalan betartása mellett” – mutatott rá a stratégiai háttérre az ügyvezető műszaki igazgató. „Ehhez viszont szükséges ugyanezen elvek mentén gondolkozó beszállítói és alvállalkozói kör. Ezt könnyíti meg, ha a cégcsoporton belül megtalálható az építőipar főbb szegmenseinek minden képviselője, lefedve ezáltal az építőipari értéklánc minél nagyobb hányadát.”
A cégcsoport jelenleg az alábbi, a szakipar különböző területein működő cégeket öleli fel, természetesen a teljesség igénye nélkül:
A hatékonyságot növelő fent leírt működésnek megvannak az eredményei: a WHB 2022-ben 78, majd 2023-ban 113 milliárd forintos árbevételt könyvelhetett el, a nehéz piaci környezet ellenére is. A sikerek legfőbb tényezőiként az elmúlt 27 év alatt szerzett tapasztalatot, a pénzügyi stabilitást, a cégcsoporthoz tartozó leányvállatok sokszínűségét, és egy további tényezőt nevezett meg. „A tulajdonosi kör filozófiája a hosszútávú gondolkodás, ehhez folyamatosan bővülni, fejlődni kell, mert aki stagnál, az lényegében csökken. Aki hosszútávon gondolkozik, az soha nem elégedhet meg az addig elért eredményeivel. Folyamatos fejlesztésre, változásra van szükség, igazodva az aktuális piaci helyzethez.”
Hozzátette, ezek az értékek az összetett, bonyolult, nagy szakmai tudást igénylő projektek kivitelezésén tudnak igazán megnyilvánulni, amelyekhez a fiatalabb cégeknél nem feltétlenül vannak meg a szükséges alapok.
„Ilyen projektek közé sorolható – megint csak a teljesség igénye nélkül - például a Puskás Ferenc Stadion kivitelezése a páratlanul nagy volumene miatt; az Operaház és a Pénzügyminisztérium épületeinek restaurálása és fejlesztése nagy méretük, és műemléki jellegük miatt, de ugyanide sorolható a paksi bővítés nemzetbiztonságilag kiemelt beruházása, mint rendkívül precíz munkavégzést igénylő fejlesztés.”
Az utóbbi időszakban a WHB egyre jelentősebb szerepet játszik az ipari fejlesztések kivitelezésében, valamint a nagyléptékű külföldi beruházásokban is, folyamatosan elnyerve a tendereket. A cég szakembereivel készített korábbi interjúinkból kiderült, az innovatív szemlélet, a gyors reagálás és a remekül felépített vállalkozási osztály is hozzájárul a sikerekhez. A vezető ezzel kapcsolatban megjegyezte, a menedzsment számára kiemelten fontos, hogy a társaság a leggyorsabban és a lehető legjobban reagáljon a folyamatosan változó piaci környezethez.
Ennek egyik fontos feltétele, hogy a menedzsment gyors és rugalmas döntéshozatallal támogatja a projekteket, továbbá mindig befogadó az új ötletekre.
„Többek közt amiatt is befogadóak vagyunk, mert fontos, hogy a kollégák olyan környezetben dolgozhassanak, ahol jól érzik magukat, hiszen akkor tudják kihozni magukból a maximumot” – mutatott rá Dénes Balázs. „Mindezt azért tudjuk, mert a vezetőség is végig járta a szakmai és menedzseri szamárlétrát, így vannak személyes tapasztalataink azokról a kihívásokról és feladatokról, amelyekkel a munkatársaink szembesülnek.”
A WHB szakembereivel beszélgetve szintén visszatérő téma volt, hogy a cég a mérete ellenére nem feltétlenül egy klasszikus nagyvállalati séma szerint működik: szabadabb a mozgástér egy-egy probléma kezelésekor, megoldásakor. „Erre mondanám, hogy önállóságra neveljük a kollégákat, hiszen nem lehetünk ott minden felmerülő problémánál. Egy jól megtervezett szervezetnél is nagyon fontos a teljes egységet kiadó részecskék önálló működése.”
Mindezen értékeket a megnövekedett méret mellett is megmaradt családias jelleg támogatja. „A családias hangulatot megalapozza, hogy nincs nagy fluktuáció, a jelenleg nálunk dolgozó kollégák több mint fele tíz, vagy annál több éve dolgozik a cégnél. Ez biztosítja, hogy a kollégák, illetve a vezetők nem csak felszínesen ismerik egymást, hanem egymás magánéletébe is belelátnak.”
Hozzátette, már több éves hagyományra visszatekintő rendezvényeik vannak minden évszakban. „Ezeken a vezetőség is aktív részese a csapatépítő programoknak, így segítve a közvetlenebb viszony kialakulását.”
Az ügyvezető műszaki igazgatót egy iparági szintű kitekintésre is megkértük, amelyben a hangsúlyok átrendeződésére hívta fel a figyelmet. „A nagy állami beruházások helyett egyre inkább az autóipari beruházások, azon belül a kínai akkumulátorgyár-építések képezik jelenleg az építőipari kibocsátás motorját.” Elismerte, ezen projektek során komoly konkurenciát jelentenek a magyar építőipari vállalatoknak az olcsón kivitelező külföldi cégek.
A megváltozott piaci helyzetben az alkalmazkodási képesség fontosságán nagy hangsúly van. „Az ipari létesítmények kivitelezéséhez nagy szükség van bizonyos szakágakra: többek közt előtérbe került az előregyártott szerkezetek, ipari padlók gyártása, a szendvicspanelezés vagy az erős-gyengeáram szerelés. Eközben értelemszerűen nem jut annyi feladat a hagyományos építőmesteri vagy restaurátori munkákkal foglalkozó szakembereknek, szakcégeknek.”
A WHB a megváltozott piaci helyzetben sikerrel vette fel a versenyt: többek közt a SEMCORP, valamint a CATL debreceni óriásberuházásaiban is szerephez jutottak, ugyanakkor a BorgWarner visszatérő megrendelőként is rendre újabb kivitelezésekkel bízza meg a magyar céget.
„Felkészültségünkkel, tapasztalatunkkal, innovatív technológiák alkalmazásával próbáljuk bizonyítani a megrendelőknek, hogy a cégünk 27 év alatt szerzett tapasztalatának segítségével ugyanannyi pénzért jobb és szebb épületeket alkot, mint a külföldről behozott cégek” – mutatott rá Dénes Balázs.
„Eközben jó munkaszervezéssel, az új technológiák mielőbbi megismerésével és alkalmazásával igyekszünk optimalizálni a kivitelezés járulékos költségeit.”
Egy másik problémakörre áttérve a fiatalok alacsony arányát és az ágazatba újonnan belépő szakemberek kis létszámát is szóba hoztuk az interjúban. „Valóban igaz, hogy egyre kevesebb a fiatal az építőiparban, és egyre népszerűtlenebb munka az építőipar fizikai kivitelezési része” – ismerte el a vezető. „Ezért már a középiskolás korban meg kell szerettetni a szakma szépségét a fiatalokkal.
Ezt szem előtt tartva hoztuk létre az Építőipari Regionális Képző Központot az építőipari szakközépiskolák diákjai és a Széchenyi Egyetem hallgatói részére, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával. Az intézményben szakképzett kollégáink mutatják be megszerzett tapasztalataik alapján az építőipar szépségeit, érdekességeit.”
Napjaink egyik legnépszerűbb kérdésköreként a fenntarthatóság napi szintű téma immár az ágazat összes cégénél. Dénes Balázs hangsúlyozta, az ESG, azaz a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási kérdéseket lefedő szabványok alkalmazása és a gyakorlatba való átültetése nem csak egy szabadon választható vállalás, hanem Európai Uniós szabályozás is. „A WEST HUNGÁRIA BAU elkötelezett abban, hogy igazodjon azon globális célkitűzésekhez, amelyek az erőforrások optimalizálásával a környezetvédelmet, munkahelyi körülményeket és munkabiztonságot a lehető legmagasabb szintre emelik. Az ESG szabványok minél mélyebb alkalmazása az előremutató, globális célokon túl a költségek optimalizálásához és ezáltal versenyelőnyhöz vezet, ami a jelenlegi piaci helyzetben elsőrendű szempont.”
A teljesség igénye nélkül néhány példát is felsorolt: „Az irodaházainkban szem előtt tartjuk a szelektív hulladék gyűjtést, a vízfogyasztás csökkentését. Napelemrendszer segítségével csökkentjük a hálózati energiafelhasználásunkat, illetve villamos autó flottát használunk a kisebb távolságok leküzdésére és a nagyvárosi közlekedésre. Ezeken túlmenően igyekszünk optimalizálni a beszállítói láncunkat, szállítási útvonalakat.”
Napjainkban ugyanekkora figyelmet kap a digitalizáció térnyerése az építőiparban, amelyen belül a BIM és újabban az AI nyújtotta lehetőségek kerülnek szóba legtöbbször. Az ügyvezetőtől megtudtuk, a WHB-nál külön részleget alakítottak ki a fejlesztések kutatására és bevezetésére. „A BIM, a 3D és az AI szoftverek használatának meghonosítása, illetve saját szoftverfejlesztések állnak a tevékenységünk középpontjában. A digitalizációnak nagy szerepe van a gyors, könnyen kezelhető, fontos információk meghatározásában, ami jelentős költség- és időmegtakarítást hoz.” Hozzátette, rövid időn belül az AI robbanásszerű elterjedésre számít, amely 2-3 éven belül mindenképpen a mindennapi életünk része lesz.
Névjegy Dénes Balázs WEST HUNGÁRIA BAU Kft., Ügyvezető Műszaki Igazgató |
---|
Építészmérnök, 1999. óta a WHB-nál dolgozik, és a szakmai ranglétrát végig járva jutott el a felsővezetői pozícióba. Munkájára rendkívül igényes, maximalista és ezt elvárja a körülötte dolgozóktól is. Magabiztos és céltudatos munkatempója haladásra ösztönzi a munkatársait is. A legtöbb munkatárs akkor tud leginkább felnézni a főnökére, ha az is dolgozik, még ha nem is ugyanazt és nem ugyanúgy, mint a beosztottja, de értékteremtően hozzátesz a munkához. Dénes Balázs tipikusan az a vezető, aki nem az íróasztala mögül adja ki az utasításokat, hanem ideje nagy részét a projektjein tölti. Vezetőként motiválja a beosztottjait, ha kell kemény kritikát gyakorol, de a dicséretekkel sem fukarkodik. Hisz az innovációban, az állandó megújulásban, változásban és nem ragad le. Rugalmasan reagál a helyzetekre, és ő maga is képes a változásra, fejlődésre a munkájában és a személyiségében is, és erre inspirálja az embereit is, hogy közösen tudjanak Maradandót alkotni. Irányítása alatt számtalan különleges kivitelezés valósult meg, a teljesség igénye nélkül:
és a sor még folytatható számos befejezett, vagy jelenleg is kivitelezés alatt álló épülettel, létesítménnyel. |
Teltházas szakmai rendezvényen mutatta be a bim.GROUP és a KÉSZ Metaltech pár fontos projektjét az elmúlt évekből. A nap folyamán nemzetközi és hazai vendégelőadók többféle megvilágításban beszéltek a fém használatáról az építészetben.
Sikerrel zárult a SZABADICS Építőipari Zrt. munkavállalói tréning-sorozata.