Jövőbe mutató villamosenergia-tárolórendszer jön létre a WHB ELEKTRO Kft. által kivitelezett projektben, amelyből szabályozottan fognak tudni a hálózatba betáplálni.
A Szombathely melletti Söptén május 16-án felavatták 2,2 megawatt kapacitású naperőmű termelőegységet. A pénteki eseményen 4 MWh tárolókapacitású villamosenergia-tároló egység alapkőletételére is sor került. A beruházásban összességében mintegy 2,4 milliárd forintból épül hibrid erőmű a Vas megyei település határában, a Kozár-major területén.
A projektről kiadott tájékoztató szerint az IDEONA Group fejlesztését a WHB ELEKTRO Kft. kivitelezi; a villamosenergia-tároló telepítésében az NRG SERVICES Kft. vállal szerepet. A beruházás a hazai villamosenergia-tárolási támogatási rendszer európai uniós finanszírozás keretei között zajlik. A projekt a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium – Nemzeti Hatóság által meghirdetett RRF forrás hozzájárulásával valósul meg.
A Vanádium Redox Flow technológián alapuló, ebben a méretben egyedülálló energiatároló és naperőmű elsődleges célja a kiegyenlítő villamosenergia-piacon való részvétel, amely jelentős mértékben támogatja a hazai villamosenergia-hálózat rendszerbiztonságát.
A söptei erőmű beruházás pénteki sajtóeseményén kiderült, a 2,2 megawatt kapacitású napelempark már megkezdte működését. A hozzá kapcsolódó nagy kapacitású villamosenergia-tároló egység ugyanakkor várhatóan egy év múlva készül el. Ágh Péter, Észak-Vas országgyűlési képviselője az ünnepségen úgy fogalmazott, a település újabb lépést tett a 21. századi jövő felé az út és intézményfejlesztések után. Emellett a település polgármestere nevében is köszönetet mondott a beruházóknak.
Dr. Mihalovics Péter, a projektfejlesztő Ideona IDEONA Zrt. igazgatóságának elnöke elmondta, 5 éve foglalkoznak villamosenergia-tároló projektekkel. Beszédében elmondta, a következő időszakban a WHB Csoporttal közösen további hasonló tároló technológiával bíró üzemegységek megvalósítását tervezik.
Hangsúlyozta, a magyar villamosenergia-hálózat egyre inkább rá fog szorulni a hosszú távú tárolásra alkalmas rendszerekre. „A jövőben több helyen is hasonló konstrukciókat tervezünk megvalósítani, hiszen minden jel arra mutat, hogy az ilyen hibrid modelleké a jövő az energiapiacon” – mutatott rá az elnök.
Szabó István, az NRG SERVICES Kft. ügyvezető igazgatója a beruházás paramétereire is kitért: eszerint összesen 4123 napelemet építettek be. Ez évente mintegy 3300 megawatt óra villamosenergia termelést biztosít, ami éppen Söpte fogyasztására lenne elegendő.
„Olyan jövőbe mutató tárolórendszer jön létre, amelyből szabályozottan fognak tudni a hálózatba betáplálni” – emelte ki a projekt jelentőségét.
Szavaiból az is kiderült, hogy az energiatároló egység a termeléshez és a fogyasztáshoz is igazodik, megelőzve az olyan helyzeteket, mint ami például az Ibériai-félszigeten kialakult.
Az ünnepélyes eseményen a WHB ELEKTRO Kft. ügyvezetője is részt vett. Purger Szilárd köszöntőjében hangsúlyozta, azért is fontos számukra ez a munka, mert a naperőműparkokhoz csatlakoztatott energiatárolók sztenderdjeitől teljes mértékben eltérő, nagy kapacitású tároló rendszert kiviteleznek. „Ez olyan lehetőséget és versenyelőnyt jelent a mai energetikai piacon, amely kiemeli ezt a projektet és a szereplőit is a többi közül” – fogalmazott.
A jövőbe is tekintve elmondta, egy modern műszaki és gazdasági alapokra helyezett projekt megvalósítása a céljuk, amely öt további, hasonló jellegű fejlesztéshez szükséges együttműködést alapoz meg.
„A Vanádium Redox Flow technológiával elköteleztük magunkat egy olyan irányban, amely egyezik a projekt szereplőinek a jövőképével. Büszkék vagyunk arra, hogy olyan megoldást tudtunk találni, amely több szempontból meghaladja a beruházó csoport elvárásait, illetve műszaki tartalmában is kimagasló a mai sztenderdekhez képest.”
Sikerrel zárult a Market Építő Zrt. és leányvállalata, a PREbeton Zrt. által meghirdetett BudapART – Bútortervező pályázat, amelynek eredménye a XI. kerület új városnegyede, a BudaPart utcaképét gazdagíthatja.
Hatalmas középítkezések és óriási volumenű lakóépületfejlesztések után családi házaknál is hasznosítja gyártókapacitását a Bayer Construct Zrt.