Sejtelmes üzenettel várják az építőipar szereplőit a január 28-i BIM Konferencia szervezői. Vannak, akik hallottak valamit a BIM-ről, vannak, akik még semmit. Úgy néz ki, az utóbbiak tábora zsugorodásra van ítélve.
Sejtelmes üzenettel várják az építőipar szereplőit a január 28-i BIM Konferencia szervezői. Vannak, akik hallottak valamit a BIM-ről, vannak, akik még semmit. Úgy néz ki, az utóbbiak tábora zsugorodásra van ítélve. A szoftvergyártó szerint a BIM ma még versenyelőny, de hamarosan már alapkövetelmény lesz.
„Egyetlen fejlesztés sem volt képes annyira megváltoztatni az építőipart, mint az épületinformáció-modellezés (Building Information Modeling), amely rendkívül gyorsan teret nyert az építészeti, mérnöki és kivitelezési vállalkozásokban.” – ez áll a világ egyik vezető tervezőszoftver-gyártója, az Autodesk elemzésében. Hozzáteszik, bár terjedése rendkívül gyors, ma még komoly versenyelőnyt jelent a piacon a használata, ugyanakkor csak idő kérdése, hogy alapeszközzé váljon.
Hogy mivel magyarázzák alapvető szerepét az építőipari és az infrastrukturális beruházásoknál? Azzal, hogy egy-egy projektben az összes résztvevő munkafolyamatait egyetlen modellben integrálja. Ezáltal hozzáférhetővé teszi és folyamatosan frissíti (az esetleges módosításokat figyelembe véve) az építkezés adatait a teljes projektcsapat számára. Ezzel rengeteg dokumentációt, manuális adatcserét kiküszöböl, és csökkenti a hibák számát. Egy korábbi építőipari tanulmány szerint ugyanis „a kivitelezések költségeinek 30%-át a koordinációs hibák, a kárbament anyagok és a rosszul vezényelt szakmunkások fedezete adja.”
Ugyanakkor a folyamat modellezése közben a BIM részletezi egy-egy változtatás teljes hatását a projektre: „Ha tervrajzán elmozdít egy falat, tudnia kell, mi történik a homlokzatokkal. Ha megváltoztatja födémgerendák méretét, tudnia kell, hogyan befolyásolja ez a metszeteket” – olvasható az elemzésben.
Jerry Laiserin, ipari elemző így fogalmazta meg a BIM lényegét: „Olyan ábrázolási folyamat, amely többdimenziós, adatokkal feltöltött nézeteket hoz létre, illetve kezel egy projekt teljes élettartamán át abból a célból, hogy a kommunikációt, az együttműködést, a szimulációt és az optimalizációt támogassa.”
Hogy mindez hogyan működhet a magyar építőiparban, arra január 28-án csütörtökön a budapesti BIM Konferencia próbál választ adni - a Varinex Informatikai Zrt. szervezésében, a Magyar BIM Szövetség által támogatva.
Időpont: 2016. január 28.
Helyszíni regisztráció/Kezdés: 8:00
Befejezés: kb. 15:00
Helyszín: Sugár Mozi, 1148 Budapest, Örs vezér tere 24., Sugár Üzletközpont
Belépés: A rendezvény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
A részletes műsor a MABIM oldalán:
http://mabim.hu/bim-konferencia-a-mabim-tamogatasaval-2016-januar-28/
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.