Egyre jelentősebb az újrafeldolgozott műanyagok szerepe, a felhasználó iparágak között az építőipar a második helyen áll.
Dinamikusan nő a kereslet az újrafeldolgozott műanyagok iránt a Carboferr Zrt. adatai szerint, ezzel együtt a regranulátum (újrafeldolgozott műanyagipari alapanyag) szegmense is növekedik a teljes műanyagipari szektoron belül. Az elmúlt évtizedben 64%-os növekedés volt tapasztalható az újrahasznosított műanyagok terén Európában. A folyamat oka az olcsó és nagymennyiségű hulladéktömeg, a szelektív hulladékgyűjtés, a korszerű leválogató- és feldolgozó üzemek, valamint a jelentős állami támogatások.
A szolgáltató cég elemzéséből az is kiderül, Európában a műanyagalapú hulladék 30%-ából gyártanak újrahasznosított műanyagipari terméket; 39%-át az energetika terén hasznosítják, 31%-ából pedig fel nem használt hulladék lesz.
A felhasználás legnagyobb része (40%) a csomagolóiparhoz kapcsolódik, ezt követi az építőipar (20%) és az autóipar (8,6%). Magyarországon jelenleg az újrahasznosított műanyagipari termékek 21%-át teszik ki a műanyag eredetű hulladékoknak. Az európai lista élén Norvégia szerepel 40%-kal, őt követi Németország és Svédország 38-38%-kal.
Az összes műanyagfajtából készülhet újrahasznosított műanyag,
A túlzott hierarchiától mentes, rugalmas szerkezetre, több évtizedes szakmai rutinra és az egész országot lefedő gyártókapacitásra alapozza sikereit az EuroAszfalt Kft., amelyet ezúttal a műszaki igazgatója segítségével mutatunk be. Tompos Attila egy folyamatosan változó mátrixként látja az útépítést, amelyben szerinte igenis megteremthető a fiatalokat megszólító vonzerő.
A NIF Zrt. megbízásából a STRABAG Építő Kft. és a Duna Aszfalt Zrt. konzorciuma építi az M6-os autópálya Bóly és horvát határ közti mintegy 20 kilométeres szakaszát, melynek különböző alprojektjeiről lapunk is rendszeresen beszámol. A Strabag Facebook-oldalán tett közzé egy videót, melyben azt mutatja be, hogyan működik az a Szajkra telepített félig mobil aszfaltkeverő, amit kifejezetten az építkezéshez telepítettek a Baranya megyei helyszínre. Többek között kiderül: a félmobil kialakítású létesítmény előnyei közé tartozik az is, hogy nem igényel alapozást, így relatíve könnyen, gyorsan szállítható, valamint telepíthető különböző helyszínek között.