A Poli-Farbe létrejöttét egy német baráti gesztus segítette, a válság éveiben is stabilan növekedett, most pedig csúcsminőséggel lép újabb európai piacokra.
Terjedelmes interjút közölt a mfor.hu Szabó Antallal, a bócsai székhelyű Poli-Farbe festékgyár alapítójával. Az egyetlen magyar tulajdonú hazai festékgyártó ügyvezető igazgatója nemrég az Év Üzletembere választáson a döntőbe – vagyis a legjobb öt magyar üzletember közé – került, a lapnak a cég múltjáról és jövőjéről is nyilatkozott.
A cikkből kiderül, Szabó Antal 1989-ben német segítséggel indította el a céget különös körülmények között. „Pár hónapja szerzett német ismerőseim váratlanul felajánlották, hogy a festékgyártás beindításához adnak alapanyagot, egyszerű gépeket, receptúrát.” Az eszközöket ajándékba kapta, a németek így szerették volna meghálálni egy magyarnak a történelmi határnyitást.
A családi vállalkozásból a szektor meghatározó cégévé vált Poli Farbe a cikk szerint a válság idején is dinamikusan fejlődött, az árbevétele 2008 és 2013 között megduplázódott. Évről évre 6-7 százalékos forgalomnövekedésre számítanak, az idei üzleti évben a 11 milliárd forintos árbevételt célozták meg. A prémium minőségtől az olcsóbb kategóriáig, minden termékkörben jelen vannak.
Szabó Antal hangsúlyoztam a Poli-Farbe saját vegyipari fejlesztő csapatot alkalmaz, az egyik legkorszerűbb ipar 4.0-ás technológiával és laborral rendelkezik Európában. A társaság eddig leginkább a szomszédos országokba szállított, de a nemrég lezárt milliárdos gyárfejlesztésnek köszönhetően immár elérhető közelségbe került Ausztria, Németország és Svájc is. A beruházásban robottechnológiával működő, a régióban egyedülálló festéküzem jött létre.
A cégvezető azt is elmondta, a Poli-Farbe a termelőkapacitásának bővítésével nem csak piacvezető pozícióra tör a mintegy 30-35 milliárd forintra becsült hazai dekorfesték piacon, de regionális szerepet is be kíván tölteni a nemzetközi piacon.
„A beruházásainknak köszönhetően a minőségi magyar festékek versenyképessége növekedni fog a világpiacon”
– fogalmazott Szabó Antal. „Az elmúlt három évben az exportforgalom arányosan 4-5 százalékot tett ki a Poli-Farbe éves bevételéből. A következő három évben 20 százalékos exportnövekedéssel számolunk a fehér, beltéri diszperziós falfesték szegmensben.” Ennek alapja, hogy az új moduláris festékgyáruk kiváló lehetőséget biztosít a külföldi piacok minőségi igényeinek megfelelő egyedi termékek gyártásához.
Az interjú a vállalat társadalmi szerepvállalására is kitért. Kezdeményezésükre jött létre többek közt az Újrafestett valóság című kiállítás sorozat, amelynek keretében ép és fogyatékos képzőművészek együtt alkothattak. „Sikerült bebizonyítanunk, hogy a szájjal-lábbal festő művészek is tudnak kimagasló alkotásokat létrehozni, ha megfelelő feltételeket teremtünk.”
A teljes interjú itt olvasható.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.