Az ágazat piacvezető hazai vállalata nagyobb teret szeretne adni a proptech megoldásoknak.
Jelentős fejlesztéseket tervez a HBM Soletanche Bachy – derül ki a vállalat sajtóközleményéből. A magyar mélyépítési ágazatban meghatározó cég a jövőben egyre inkább előtérbe helyezi a digitális megoldásokat (proptech) a projektek megvalósítása során, amivel összhangban a közelmúltban egyebek mellett elkezdték egy új 3D-s tervező modell tesztelését.
A HBM elképzelései szerint ennek segítségével látványosan prezentálhatóak lesznek a munkaterületeken zajló folyamatok kezdve a talajszerkezet térhatású vizualizációjától az alépítményre vonatkozó tervek bemutatójáig.
„A proptech jelentősen átalakítja az építőipart. Azt látjuk, hogy az épületekbe szerelt digitális, okos megoldásokkal költséghatékonyabbá válhat az ingatlanok fenntartása, működtetése. A mélyépítésben ugyanakkor ma még elsősorban a kommunikációt elősegítő eszközként tekintünk rá. A tervezések során nagy segítséget nyújthat ahhoz, hogy megmutassuk a megrendelőknek a munkafolyamatainkat, a tervezett egyedi földalatti teret vagy éppen a munkavédelem szükségességét.”
– fejtette ki Kaltenbacher Tamás, a HBM ügyvezetője.
A szakember hozzátette: a vállalatuk megkezdte a többdimenziós épületinformáció-modellező (BIM) rendszer integrálását a munkafolyamataiba, de időben ennek hosszabb kifutást adtak. A most zajló teszteléssel megvizsgálják, hogyan alkalmazható ez a megoldás
Kaltenbacher Tamás ugyanakkor abban is biztos, hogy a proptech a jövőben optimalizálhatja a teljes előkészítési és kivitelezési ciklust, a tervezés elindításától kezdve a kész épület üzemeltetésének menedzselésig bezáróan. Ennek köszönhetően pedig folyamatosan jobb döntéseket lehet hozni az építkezés, illetve később, a létesítmény hasznosítása során, ami végső soron jelentős megtakarításokat, hatékony erő-és energiafelhasználást eredményezhet a beruházók, kivitelezők, illetve az ingatlanokat hasznosítók számára.
A HBM Soletanche Bachy a világ egyik legnagyobb, speciális mélyalapozással foglalkozó cégcsoportjának, a Soletanche Bachy-nak magyarországi leányvállalata, egyben a Vinci csoport tagja. Közel 1,5 milliárd forint értékű gépparkja egyedülálló a szektoron belül. A cég jelenleg 135 fős, stabil szakembergárdával rendelkezik, akik biztosítják bármely komplex mélyépítési munka magas színvonalú megvalósítását. Referenciáik közé tartoznak többek között a kecskeméti Mercedes gyár üzem több épülete, a soroksári IKEA áruház, a komáromi Duna-híd alapozási munkálatai, vagy a 2017-es budapesti vizes világbajnokság óriás ugrótornyának vízi cölöpözése.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.