Ha elkészült házat vásárolunk, amelyen nincsen hőszigetelés, de a szomszéd házak közel vannak, így nem rakhatunk fel - csak meghatározott vastagságú - lemezeket, ideális választásnak bizonyulhat a MAPETHERM PIR SYSTEM.
A hőszigetelő rendszerek fejlődésében forradalminak számított a grafit őrleményt tartalmazó EPS hőszigetelés megjelenése, majd az ásványi lemezek homlokzaton történő alkalmazása, a lég- és páraáteresztőbb hőszigetelő rendszer. A következő újítás során az EPS és a grafit lemezeket perforálták. Ezeket leszámítva az elmúlt 10-15 év nem eredményezett átütő fejlesztést a hőszigetelő rendszerek piacán. Hiába jelent meg időközben a parafa alapú táblás hőszigetelés is, magas alapanyag költsége miatt ez kevesek kiváltsága maradt.
A fejlődés motorját a Mapei Kft. indította újra, amely az első olyan rendszergazda Magyarországon, aki rendelkezik a magyar szabályrendszer előírásain alapuló 45 perces tűzvizsgálati dokumentációval, Innopan MF/therm üvegfátyol kassírozású, táblásított PIR hőszigetelő termékkel bevizsgálva.
A hőszigetelés vastagságának meghatározásakor már a tervezés fázisában döntést kell hozni, hány négyzetmétert faragunk le a lakótérből a hőszigetelés miatt, hogy a fal+hőszigetelés a beépíthetőségi szabályoknak megfeleljen, de a kívánt hőszigetelő képességet is elérjük.
A 15 centiméter EPS szigetelés vastagságával szemben a MAPETHERM PIR SYSTEM hőszigetelés csupán 10 centiméter vastag. Ez elsőre nem tűnik nagy különbségnek, ám ha a ház minden fala 5 centiméterrel kijjebb tervezhető, összeadva hatalmas növekedést eredményez a belső terekben.
Ha elkészült házat vásárolunk, amelyen nincsen hőszigetelés, de a szomszéd házak közel vannak, így nem rakhatunk fel - csak meghatározott vastagságú - lemezeket, ideális választásnak bizonyulhat a MAPETHERM PIR SYSTEM. Ugyanígy a régebben épült társasházi épületeknél, amelyek közel helyezkednek el egymáshoz. A Mapei ezzel a rendszerével számukra is megoldást kínálhat.
Számokkal szemléltetve a hőszigetelő képességét:
Az adatokból látható, a PIR az Eps-nél 37%-kal, a grafitnál 23%-kal, az ásványi lemeznél 32%-kal jobban szigetel.
A továbbiakban a MAPETHERM PIR SYSTEM első alkalmazását mutatjuk be, melynek helyszíne, Veszprém volt.
A veszprémi irodaház hőszigeteléséhez az InnoPan csapat PIR hőszigetelő anyagát alkalmazták a mesterek. Az InnoPan hozzáértő és tapasztalt szakemberek társulásával jött létre 2015-ben. A Mapei és az InnoPan közösen alakította a legújabb hőszigetelő rendszert.
„A történelmi városrészben található irodaházat ezelőtt nem hőszigetelték. A régi homlokzatot kellett újjávarázsolni, melyhez InnoPan hőszigetelő lemezt használtunk. Gyakorlatilag a mi közreműködésünkkel és szorgalmazásunkkal a Mapei és az InnoPan közös rendszert alakított ki. Jól sikerült, szépek a színek, jól állt össze, jól működtek az anyagok. Kicsit másként viselkedik műszakilag, kicsivel gondosabban kell az anyaggal dolgozni”
- vélte Pálfy Sándor, a generálkivitelező Ingatlan Exclusive cég ügyvezetője.
Az Innopan MF/therm PIR lapok rögzítéséhez a kivitelezők a MAPETHERM AR1 ragasztóanyagot alkalmazták, melynek első rétegébe MAPETHERM NET hálót ágyaztak. A következő munkafázisban a QUARZOLITE BASE COAT alapozót és a QUARZOLITE TONACHINO vékonyvakolatot alkalmazták. Az MF/therm PIR hőszigetelő táblák rögzítése, illetve a MAPEI rendszer elemek beépítése megegyezett a „hagyományos” homlokzati EPS szigetelések munkafázisaival.
ADATOK
Projekt neve: Irodaház
Település: Veszprém
Termékvonal: hőszigetelés
Kivitelezés kezdete: 2021. március
Kivitelezés vége: 2021. május
Generálkivitelező: Ingatlan Exclusive
Szakkivitelező, elérhetőség: Pálfy Sándor, Ingatlan Exclusive
Mapei partnerkereskedő: Piedl Kft.
Mapei kapcsolattartó: Doma András, Gulyás Gergely
InnoPan kapcsolattartók: Papp Róbert, Kővágó Gábor
Fotó: Bere Mário
FELHASZNÁLT MAPEI TERMÉKEK
Hőszigetelés: Mapetherm AR1, Mapetherm Net, Quarzolite Base Coat, Quarzolite Tonachino, InnoPan
FELHASZNÁLT INNOPAN TERMÉKEK
MF/therm 1200x600x 180 mm PIR (egyenes élképzéses termék)
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.