A hatalmas felületű, terrazzo padlóburkolat lerakása során a Mapei termékeit alkalmazták.
Nem csak a szó szoros értelmében kiemelkedő a Mol Campus irodaház a hazai magasépületek között. Az „A” épület egyik meghatározó belső felülete a több mint tizenkétezer négyzetméternyi terrazzo padlóburkolat. A létesítményben alkalmazott műszaki megoldás világviszonylatban is különleges.
A Market Építő Zrt. generálkivitelezésében megépült 143 méter magas toronyépületet 2022 decemberében adták át. A létesítmény a felszín alatt 4 szinttel, a felszín felett 28 irodaszinttel teljesen egyedi térformálással épült meg.
A magyar óriáscég új központjának szerkezetépítési munkálataiban kulcsszerepe volt a Market leányvállalatának, a Moratus Kft.-nek. A komplex mélyépítési feladatok megvalósításáért a BAUER Magyarország Speciális Mélyépítő Kft. felelt, az acél- és tetőszerkezetek komplett gyártmánytervezésével, gyártásával és helyszíni kivitelezését pedig a KÉSZ Metaltech Kft. végezte.
A terrazzo egy olasz műkő burkolat fajta, mely során különböző színű köveket apróra zúznak, cementes habarccsal elkevernek, majd csiszolnak s az így gyönyörű, mozaikszerű burkolatot alkot. Eredete az ókorra nyúlik vissza, jellemzően, mint kiegészítő burkolatot szokták használni, a hagyományos greslapok és egyéb melegburkolatos a felületek mellé.
A terrazzo burkolatok nagy előnye a fenntarthatóság, hiszen ezeket a burkolatokat legalább 50 évre tervezik. Önmagában, akár foltokban javítható, csiszolható, frissíthető és felújítható, ezért a fenntartási költsége rendkívül alacsony. A Mol Campus „A” épületében ebből a törtfehér anyagból készültek a fő közlekedők, az étterem, a liftek padlója, a lépcsőkarok, de még a térbútorok, a virágládák, virágdobozok és a recepció pultja is.
A burkolat megalkotásában a Mapei Kft. is részt vett.
„Máig lenyűgözők a budapesti bérházak látható gyakran közel százéves terrazzo padlói, melyek esztétikuma, tartóssága és fenntarthatósága önmagáért beszél. Ilyen építészeti megoldás gazdagítja a MOL Campus épületét is. Nagyon büszkék vagyunk, hogy részesei lehetünk e jövőbe mutató épület megalkotásának” – mondta a Markovich Béla, az építési anyagokat gyártó cég ügyvezetője.
A burkolat lerakásának kihívásait videón is bemutatja a Mapei.
A terrazo ilyen nagy felületen történő alkalmazása komoly kihívások elé állította a szakembereket, hiszen összességében nagyobb területről van szó, mint a Puskás Aréna küzdőtere. Ráadásul az esztétikai, műszaki és tűzvédelmi előírásoknak is meg kellett felelni.
Ezeket a szempontokat nagyon kevés anyag képes egyszerre teljesíteni, ezért esett a kivitelező választása a Mapei Extra White ULTRATOP cementes önterülő habarcsára, mely nem éghető, nincsenek égéstermékei, és ebből adódóan beépítésre kerülhetett a lépcsőkarra, liftek előterébe és a liftekbe is. Adalékanyagként használt zúzott Carrarai márvány került az Mapei Ultratop habarcsba, ami tökéletes választásnak bizonyult a minta készítésekor.
Annak érdekében, hogy a felületet víztaszító tulajdonsággal lássák el, a Mapecrete Stain Protection vízlepergető adalékszert használták. Ennek köszönhetően a burkolat felületére kerülő folyadékok cseppben megállnak és jól eltávolíthatók.
Ugyancsak komoly kihívást jelentett a speciális rétegrend kialakítása, ami a terrazzo burkolatot úsztatott formában rögzíti a megerősített és feszültségmentesített aljzaton. Ezzel az eljárással a burkolat különálló életet élhet az alaplemeztől és az esetleges aljzat repedések nem jelennek meg a felületén. Ez meghonosítása egy olyan eljárásnak, ami az Amerikai Terrazzo Szövetség ajánlása födémek esetén, azonban Magyarországon nem volt jellemző az elmúlt időszakban.
A több mint 35 éves múltra visszatekintő Óbuda Group, a magyarországi építőipar egyik meghatározó szereplője egyesíti a tervezői és mérnöki működési területeit.
A lehető legkisebb zaj és rezgésterhelésű bontási technológiát alkalmazzák.