Jászszentlászló szennyvíztisztító telepének elkészülte kapcsán nagyszabású idei és a közeljövőben induló országos vízi-közmű beruházásokról tájékoztatott a kormány képviselője.
Átadták a másfél milliárd forint európai és kormányzati támogatással megépült új szennyvíztisztító telepet pénteken a Bács-Kiskun vármegyei Jászszentlászlón. A projektet az Euroaszfalt Kft. és a Betonútépítő Zrt. kivitelezte.
Mátyus Zoltán, a Kiskunsági Víziközmű-Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója az eseményen a jászszentlászlói szennyvízelvezetési és -tisztítási rendszert - amely Szank szennyvízkezelését is ellátja - a szolgáltatói területükön működő összesen 19 szennyvíztisztító telepük "ékkövének" nevezte. Elmondta, hogy a most átadott biológiai, nagy terhelésű szennyvíztisztító telep kialakításakor a kivitelező a meglévő szennyvízátemelőket mind építészetileg, mind gépészetileg, mind pedig irányítástechnológiailag teljesen felújította.
A két településről jelenleg 375 köbméter szennyvíz érkezik az 512 köbméter kapacitású telepre. Korábban Szankról Jászszentlászlón keresztül vezették a szennyvizet, de a projektnek köszönhetően most már a településről közvetlenül a szennyvíztisztító telepre érkezik - tette hozzá az ügyvezető igazgató.
A Jászszentlászlón megépült telep része annak az országos fejlesztési programnak, amelynek keretében az elmúlt 14 évben hazai és uniós források felhasználásával több mint ezer milliárd forintot fordított a kormány új víziközmű infrastruktúra-fejlesztésre – mondta el Rentz Tamás, az Energiaügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
Szavaiból kiderült:
a víziközmű-fejlesztésekre fordítandó források megfelelő ütemezése továbbra is jelentős prioritás, ezért 2024-ben több mint 200 milliárd forintot fordítanak víziközmű-beruházásokra, az összeg közel fele a hálózat rekonstrukcióját érinti, illetve hozzátette még: folyamatban van a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz tervezése is, amely 242 milliárd forint összegű költségkeretet biztosít ivóvízminőség-javító, illetve szennyvízelvezetési és -tisztítási programok végrehajtására, továbbá újdonságként a víziközművek hatékonyságnövelésére.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a térség országgyűlési képviselője pedig elmondta: a Lakitelek Népfőiskola 30 kistérségét vizsgáló kutatása szerint pedig a fiatalok nemcsak az alapján döntenek egy település mellett, hogy mennyire tiszta a levegője, van-e bölcsőde és úthálózat, hanem fontos szempont a letelepedésük eldöntésekor, hogy megoldott-e és milyen minőségben a szennyvízelvezetés és -tisztítás. A jászszentlászlóihoz hasonló szennyvíztisztító telepi fejlesztések ugyanis egészségi és környezetvédelmi szempontból is fontosak - mutatott rá.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.