A minden évben június elején tartott iparági rendezvényen számos díjat is átadtak.
Hagyományosan minden év júniusának első vasárnapja az Építők Napja. 2024-ben a június 7-i központi ünnepségen került sor a szakmai teljesítmények elismerésére, kitüntetések átadására, az ágazatban dolgozó 380 ezer foglalkoztatott köszöntésére.
A köztestületi kamarák, a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek és a tudományos egyesületek a kormányzat építésért felelős képviselőivel közösen köszöntötték az építésgazdasági értéklánc minden résztvevőjét – írta közleményében az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke arról tájékoztatta a résztvevőket, hogy az építőipar 380 ezer ember foglalkoztat, az értéklánc többi részével - anyaggyártók, kereskedők, tervezők - együtt pedig csaknem 500 ezret.
Elmondta, hogy a hazai ágazat egy évben 25 ezer lakás felépítésére és több mint 200 ezer felújítására képes, ezért már nagyon várják a programot. Az építőipari értéklánc az országban évente 8000 milliárd forintnyi érték megteremtésére képes
- jelezte.
Az ÉVOSZ elnöke példaként említette, hogy tavaly Budapesten világszínvonalú létesítményeket adtak át, ilyen volt a Nemzeti Atlétikai Stadion és a Lánchíd. Az idén átadottak közül pedig a Kalocsa-Paks új dunai hidat emelte ki, melynek június 6-án lezajlott ünnepélyes avatójáról lapunk is helyszíni riporttal számolt be.
A kormány célja, hogy 2030-ra Magyarország legyen az Európai Unió öt legélhetőbb országának egyike, ehhez pedig leginkább az életminőség növelésére van szükség - mondta az eseményen Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára, majd kifejtette:
ebben stratégiai partnereik az építés területén dolgozók, akiknek azonban a munkájuk kiteljesedéséhez, és így a kormányzati célok megvalósításához is forrásokra van szükségük.
Az államtitkár felszólalásában beszélt arról, hogy a Magyarország számára járó európai uniós források jelenleg nem állnak mind rendelkezésre. Hangsúlyozta: a kormány elkötelezett abban, hogy a hiányzó forrásokat, amelyek jog szerint járnak, azokat haza hozzák és minél hamarabb az önkormányzatok és azokon keresztül az építőipar számára elérhetővé tegyék.
Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára arról számolt be, hogy júliusban hirdetik meg az otthonfelújítási programot, amely az 1990 előtt épült családi házak felújítását szolgája. Ingatlanonként 6 millió forintos támogatás kapható, amely vissza nem térítendő támogatásból és kamatmentes hitelből áll. A program több mint 130 milliárd forint megrendelésállományt biztosít a hazai építőiparnak.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium Építők Elismerő Oklevelét vehette át Lánszki Regő államtitkártól:
A Belügyminisztérium Miniszteri Elismerő Oklevelét átvehették Rétvári Bence államtitkártól:
Dr. Becker Gábort az Építéstudományi Egyesület (ÉTE) tiszteletbeli tagjává választották, ÉTE Díjat pedig Kovács János, Semmelweis Tamás, Vízy László kapott, míg ÉTE Emlékérmmel Kiss Juliannát, Kovács Ádám Tamást és Uhrinyi Balázst (a KÉSZ Holding Zrt. üzletfejlesztési vezetőjét) ismerték el. Bozsaky Dávid a tavalyi megítélt kitüntetését vehette át most. Az Alpár Ignác Díjat Lekics Gábor kapta meg, az ÉTE Diplomadíj pályázatán pedig Horváth Martinát, Bánkúti Esztert, és Török Pétert ismerték el.
A Magyar Mérnöki Kamara Kardos András Díját Zsigmondi Andrásnak adományozták, az Építő-, Fa-, és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetsége (ÉFÉDOSZSZ) elismerő oklevelét pedig Deckertné Balázs Margit, Gorisek Ferenc (ZÁÉV Zrt.), Gyulai Ferenc és Semey Attila kapta meg. A Szilikátipari Tudományos Egyesület emlékérmét Péli György vehette át.
Az MKIF folytatja az előkészületeket az autópálya mintegy 80 kilométerének fejlesztéséhez.
A magyar magasépítő vállalat újra a Lean hazájában járt, és ezúttal is részt vett a LCI Conference-en, amelyhez egy különleges esemény is párosult.