Egészséges beltéri levegő ablaknyitás nélkül… Igényvezérelt gépi szellőztetéssel energiamegtakarítás mellett érhető el a tiszta, beltéri levegő.
Rangsort készített az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) a finomszemcsés szennyezés mértéke alapján kontinensünk városainak levegőminőségéről. A 372 vizsgált település közül, a svédországi Uppsalában a legtisztább a levegő. A listán öt magyar város található, az értékei alapján a legjobbnak számító Budapestet, csak a 242. helyre rangsorolták. A felmérés a levegőminőségen kívül rávilágít arra, hogy összefüggés van a szennyezett levegő és számos betegségtípus kialakulása között.
A levegő lételemünk, ezért annak minősége kül- és beltérben egészségünk szempontjából kulcskérdés. Hogyan biztosítható tiszta levegő zárt terekben, ahol az időnk 90 százalékát töltjük úgy, ha a külső levegő minősége is kifogásolható?
Gépi szellőztetés nélkül – főként nagyvárosi környezetben – zárt terekben már nem garantálható a megfelelő minőségű beltéri levegő.
A hagyományos szellőztetéssel rengeteg por juthat a belső terekbe és az elegendő levegő biztosításához naponta minimum 12 alkalommal kellene ablakot nyitni.
Az egészséges levegő hiánya a belterekben rövid távon fejfájást, koncentrációs zavart okoz, hosszabb idő után pedig számos megbetegedés kiváltója lehet, ami mind negatív hatással van a termelékenységre.
Az éghajlatváltozás hatásai, a levegő minősége és bizonyos betegségek kialakulása közötti igazolt összefüggések lassan, de szinte kikényszerítik a változást, abban a vélekedésben, hogy a gépi szellőztetés luxusberuházás. A körülöttünk zajló folyamatok alapján, olyan egészségmegőrző befektetéssé válik, amely a légtechnikát az épületek alapinfrastruktúrájának sorába emeli. Ez utóbbi számos kérdést felvet…
Hány év alatt térülhet meg egy korszerű légtechnikai rendszer kiépítése lakóingatlanok, irodák esetében? Biztosítható egyszerre a beltéri komfort és az egészséges környezet? Elérhetőek a leghatékonyabb technológiák az ingatlanfejlesztők mellett a lakossági felhasználók számára is?
A legmodernebb igényvezérelt (DCV, Demand Controlled Ventilation) szellőztetőrendszerek a korábbi, állandó majd az ennél korszerűbb, az úgynevezett változó térfogatárammal működő megoldásokhoz viszonyítva, gazdaságosabban képesek egy beltéri komfort biztosítására, elődeikhez képest lényegesen alacsonyabb energiaigénnyel. Hogyan?
A DCV egy intelligens energiaoptimalizált szellőztetőrendszer, amely a légáramlást és a beltéri komfort paramétereit az épület minden egyes helyiségének egyedi igényei alapján állítja be. Figyelembe veszi a helyiségben tartózkodók számát és mindig csak annyi levegőt juttat a helyiségbe és akkor, amikor szükség van rá. Ezzel jelentős energiamegtakarítás érhető el.
A Lindab igényvezérelt szellőztető rendszereivel korszerűsítettek egy németországi 1989-ben épített egyszintes, majd az ehhez kapcsolt 1995-ben átadott kétszintes irodaépületet. Az utóbbi időpontban beszerelt légtechnikát átépítették a DCV-rendszerre, ahol lehetett megőrizték a korábban beépített csőrendszert.
A korábbi, állandó térfogatárammal működő szellőztetőhöz képest, a modern rendszer 73 százalékos költségcsökkenést eredményezett. A jobb beltéri komfort nemcsak az épület üzemeltetési költségeit csökkentette, de a munkavállalók betegállományban töltött idejét is lefaragta. A mintaprojekt 4 és fél éves megtérüléssel valósult meg.
A beruházás igazolta, hogy a korábbi rendszerek fejlesztésével, igényvezéreltté alakításával is jelentős változás érhető el a beltéri komfortérzet terén éppúgy, mint az energiahatékony működtetésben. Tehát a retrofit esetén is bátran nyúljunk a modernebb és energiahatékonyabb technológiák felé!
Az irodaházakban, intézményekben és lakásokban egyaránt alkalmazható igényvezérelt gépi szellőztető rendszer érzékelői révén képes helyiségenként, valós időben követni a szén-dioxid szint és a hőmérséklet változását, valamint a beltéri jelenlétet.
A vezérlés a bent tartózkodók számához, oxigénfogyasztásához igazodva működteti a befúvókat és az elszívókat és ellátja a használatban lévő helyiségeket megfelelő mennyiségű, szabályozott hőmérsékletű, szűrt, tiszta friss levegővel. Ez a korábbi szellőztetőkhöz képest magasabb beltéri komfortot biztosít, kevesebb energiaráfordítással
Az épületgépészet egy épület energiafelhasználásnak a felét is kiteheti, ezen belül a legnagyobb fogyasztók a ventilátorok. Sok irodaház jelenleg állandó térfogatárammal működő rendszerrel van felszerelve, amely a helyiségek funkciójától és attól függetlenül, hogy azokban aktuálisan hányan tartózkodnak, folyamatosan meghatározott mennyiségű levegőt cserél.
Az igényvezérelt gépi szellőztetés ezzel szemben, az irodák, az otthonok esetében is igazodik a napszakonként és helyiségenként változó körülményekhez. Például a munkahelyeken a megbeszélések alatt, a tárgyalókban emelkedik meg a jelenlévők létszáma, így ott több, míg az üresen álló munkaállomásoknál kevesebb friss levegőre van szükség. Ezeknek a változásoknak az érzékelésére a régebbi rendszerek nem képesek, így a szellőztetők akkor is működnek, ha egy helyiségben nem tartózkodik senki.
A Lindab új épületekhez és felújításokhoz egyaránt kínál igényvezérelt megoldásokat. A DCV gépi szellőztetőrendszerek kiépítése, a meglévő légtechnikai rendszerek fejlesztése befektetés, egyik legfontosabb érték, az emberi egészség megőrzésébe, ugyanakkor értéknövelő tényező az ingatlanok esetében.
Többek között a Market, a KÉSZ és a Graphisoft képviselői vitatták meg a BIM építőipari helyzetét és lehetőségeit az ÉKM szervezésében megtartott konferencián.
A tervek szerint 2028-ra teljesen felújítja székházát az Erste. A bank új irodaház vásárlása helyett azért döntött a meglévő épület modernizálása mellett, mert ez akár 50-75 százalékkal kisebb széndioxid-kibocsátással jár.