2025.01.15, Szerda
Elérte a családi házakat az előregyártás forradalma
Látványterv: Leier Hungária Zrt.

Elérte a családi házakat az előregyártás forradalma

magyarepitok.hu

2025.01.15. 07:50 - Bíró Beáta

A régi paneltechológia klímafalak és klímafödémek formájában születik újjá.

Hirdetés

Egy régi-új trend, az előregyártott technológia lehet a megoldás az építőiparban egyre súlyosabb szakemberhiányra és az energiaárak növekedésére. A McKinsey elemzése szerint a moduláris építési módszerrel a lakóépületek és kereskedelmi ingatlanok akár fele annyi idő alatt, 20 százalékkal olcsóbban készülhetnek el, mint a „hagyományos” épületek – derül ki a lapunkhoz eljuttatott közleményből.

A technológia immár nem energiafaló panelházak, hanem  ún. klímafalak és klímafödémek formájában születik újjá.

A korszerű előregyártott építési technológia esetében az építkezés helyszínén kevesebb és kevésbé képzett munkarőre van szükség: egy családi háznál jellemzően egy gyakorlott szakember irányítja a szerkezetépítést végző, mindössze 4-5 főből álló brigádot. Cserébe nagyobb felelősség hárul a tervezőkre, az épület és az egyes elemek pontos megtervezése pedig időigényesebb.

 

 

Az előregyártott elemek felgyorsítják a kivitelezést

Az első kapavágástól számított harmadik héten már sor kerülhet az ún. klímafödémek beemelésére. Az ingatlanok későbbi üzemeltetésének költsége szempontjából – a korábbi “panelekkel” ellentétben ugyanis kiemelt szempont az energiahatékonyság, hiszen a fűtés-hűtés egy átlagos háztartás rezsijének 50 százalékát teszi ki.

A klímafödém egy előre gyártott elem, amely hűtő- és fűtővizet is szállít, a rendszert hőszivattyú szolgálja ki. Új épület esetében a mennyezetfűtéshez és -hűtéshez szükséges elemeket bebetonozzák, felújítás esetén a megoldás gipszkartonra rögzíthető” – hangsúlyozta Papp Barnabás, a Wavin Beltéri Klímamegoldások Managere. 250 négyzetméter klímafödém például egy délelőtt alatt beépíthető, a felületklimatizálás ráadásul magasabb hőkomfortot, és nulla zajszintet jelent.

 

Mintaház segíti a technológia hazai elterjedését

Lapunk korábban már beszámolt arról, hogy az új, nem könnyűszerkezetes technológiával megvalósuló mintaház már bekerült az ÉMI, azaz a Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. mintaházainak sorába.

 

Fotó: magyarepitok.hu / Varga-Fekete Dániel

 

A Leier által tervezett épület, melyben a Wavin rendszerét alkalmazták, a szentendrei Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontban tekinthető meg. Itt ismerhetik meg az építkezésre készülők a hazai piacon elérhető fenntartható, innovatív megoldásokkal és technológiákkal a fenntarthatóság jegyében épülő mintaházakat. Az előregyártott elemekkel egy hét alatt elérhető a szerkezetkész készültségi szint.

A Leier legújabb típusházának terveit egy 12x8 méteres beépíthetőséghez igazodva, Parádi Zsuzsanna tervezte. A mintaház neve ellenére, lehetőségeket tartogat leendő lakói számára arra is, hogy az életmódjukhoz legoptimálisabb megoldást válasszák mind a tető, mind a belső tagolás esetében.

 

Iparági hírekLeier Hungária Kft.WavinÉpítésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.előregyártáskéregfalfödémSzentendreszerkezetépítésbetonelem

Hírlevél

Hirdetés