2025.05.06, Kedd
Világraszóló elismerés küszöbén a Nemzeti Atlétikai Központ - Döntős a világ legrangosabb építészeti díjáért
Főkép: KÉSZ Csoport

Világraszóló elismerés küszöbén a Nemzeti Atlétikai Központ - Döntős a világ legrangosabb építészeti díjáért

KÉSZ Csoport

2025.05.06. 11:36 - Kolinek Nóra

A rangos elismerés újabb bizonyítéka annak, hogy a kiemelkedően sikeres 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságnak otthont adó létesítmény nem csupán sporttörténelmi, hanem építészeti szempontból is világszínvonalú alkotás.

Hirdetés

Budapest ikonikus sportlétesítménye, a Nemzeti Atlétikai Központ bejutott a világ egyik legrangosabb építészeti versenye, az Architizer A+Awards döntőjébe, méghozzá két kategóriában is: a Stadion és Aréna, valamint a Fenntartható sport- és rekreációs épület kategóriákban. A magyar épület ezzel a világ öt legjobbja közé került mindkét kategóriában.

A Nemzeti Atlétikai Központ a Magyar Állam megbízásából, a NAPUR Architect Kft. (vezető tervező: Ferencz Marcel DLA) tervei alapján, a ZÁÉV Zrt. – Magyar Építő Zrt. konzorcium kivitelezésében épült meg, a projekt lebonyolító-műszaki ellenőre pedig a Főber Zrt. és Óbuda Group alkotta konzorcium volt.

A bim.GROUP feladata az acél és kábelszerkezet technológiai- és gyártmánytervek elkészítése, a teljes megvalósítás során a gyártási, szerelési és geodéziai folyamatok támogatása, valamint a bevont szaktervezők munkájának koordinálása volt. A projektben a KÉSZ Csoport további tagvállalatai és stratégiai partnerei is részt vettek, mint a KÉSZ Metaltech Kft., KÉSZ Ipari Gyártó Kft., Baumetall Design Kft., Geolink3D.

2023. áprilisi felvétel

„Óriási büszkeséggel tölt el minket és nagy elismerés a NAPUR Architect teljes csapatának, hogy a Nemzeti Atlétikai Központ a világ öt legjobbja közé került, ráadásul egyszerre két kategóriában – a Stadion és Aréna, valamint a Fenntartható sportépület kategóriákban – ezen a rangos nemzetközi versenyen” – mondta Ferencz Marcel DLA, Kossuth-díjas építész, a központot tervező NAPUR Architect Kft. vezető tervezője. „Hálás vagyok a lehetőségért, hogy megtervezhettük ezt az ikonikus, mégis emberléptékű és fenntartható létesítményt, amely a világbajnokság után egyedülálló módon nyílt meg a nagyközönség előtt és sokak számára biztosítja a sportolás, a szabadidő aktív eltöltésének lehetőségét. Köszönjük a szakmai zsűri értékelését, és most arra kérjük a magyar és nemzetközi közönséget, hogy segítsenek minket szavazataikkal elnyerni a Közönségdíjat, és ezzel megkoronázni közös sikerünket!”

2023. áprilisi felvétel

Minden szavazat számít!

A döntőbe jutással elindult a nemzetközi közönségszavazás is!

Szavazni 2025. május 5., hétfő 15:00 órától egészen május 17., szombat 9:00 óráig lehet (magyar idő szerint). A voksok leadásához egy gyors, ingyenes regisztrációra vagy bejelentkezésre van szükség az Architizer oldalán. Ezt követően naponta egyszer lehet szavazni mindkét kategóriában.

Kérjük, támogassa szavazatával a Nemzeti Atlétikai Központot mindkét kategóriában az alábbi linkeken:

2023. áprilisi felvétel

A sportok királynőjének egyedülálló koronája Budapesten

Az épület egy korábbi ipari terület teljes rehabilitációjával valósult meg a fenntarthatóság jegyében.

Az atlétikára utalva a sportok királynőjének koronáját szimbolizáló, összetéveszthetetlen megjelenésű épület a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra készült el, 35 ezer fős befogadóképességgel. Az esemény, amelyet Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke „minden idők legjobb atlétikai világbajnokságának” nevezett, hatalmas sikert aratott.

A világbajnokságot követően a stadion a világon egyedülálló módon alakult át: az ideiglenes felső lelátókat eltávolították és a helyükön egy közel 15 ezer négyzetméteres, mindenki számára nyitott, ingyenesen használható, fedett és kivilágított panorámás szabadidőpark jött létre futópályával, szabadtéri edzőpályákkal, csodálatos panorámával. Ezzel a Nemzeti Atlétikai Központ a világ első olyan „Nyitott Arénája” lett, amely egy nagy sportesemény után új funkciókkal, a szabadidősport és az aktív életforma szolgálatába áll, az év 365 napján.

A létesítmény tervezése és üzemeltetése során kiemelt szempont volt a fenntarthatóság: az épület minimális fűtött alapterülettel rendelkezik (kb. 5-10%), és energiaellátását 100%-ban megújuló geotermikus energia biztosítja. A fejlesztés a tágabb környezetére is pozitív hatással volt, hozzájárulva a Duna-part megújulásához, új sétányok, kerékpárutak és zöldfelületek létrehozásával, egy vonzó rekreációs városrészt kialakítva.

Iparági hírekZÁÉV Építőipari Zrt.Magyar Építő Zrt.KÉSZ CsoportKÉSZ Metaltech Kft.KÉSZ Ipari Gyártó Kft.Nemzeti Atlétikai KözpontÓbuda GroupFőber Zrt.

Hírlevél

Hirdetés