A városi egyetem Science Parkjában nettó 42.839 m² szintterületű gyűjteménytároló-, oktató- digitalizációs és kutatási központ épülhet.
Tavasszal kihirdették a Természetudományi Múzeum nagyerdei Kiállítóépületének tervpályázati eredményeit, melyen a BIG – BJARKE INGELS GROUP A/S és magyar partnere, a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. nyerte el az első helyet terepbe ágyazott domb alakú építményt formázó tervével.
Most újabb pályázatot írt ki a Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő (DIF) az uniós közbeszerzési értesítő szerint. Az állami múzeum Debrecenbe költöztetését is intéző cég most a múzeum Gyűjtemény Központjának megvalósításához szükséges építészeti tervdokumentációk elkészítésére várja az előzetes dokumentációt az első, nyílt szakaszban, majd a beérkezett anyagok alapján választja ki azokat a pályázókat, akiktől pályaművet is bekér.
A Gyűjteményi Központ a Debreceni Egyetem Science Parkjában épülhet majd fel, ezt figyelembe kell vennie az építészirodáknak. Itt történhet majd a múzeum gyűjteménytárolási, kutatási, oktatási és digitalizálási munkájának jelentős része. Mint a kiírásban megjegyzik, külső megjelenése és belső kialakítása utalhat a múzeum gyűjtőkörére és tudományos irányelveire, de elsődlegesen szem előtt kell tartania a használhatóság és a fenntarthatóság szempontjait.
A Gyűjteményi Központ épületének nettó 42.839 m² szintterület igényéből tervezetten 17.097 m² területen helyezkednek el a különböző gyűjtemények helyiségei, melyek elsősorban raktározási funkciókat látnak el. 8.555 m² alapterületet igényelnek a könyvtári- és iratgyűjtemények funkciói, valamint további 2.030 m²-en helyezkednek el a laborok, a műhelyek és a kapcsolódó helyiségeik. 2.490 m² alapterületigény jelentkezik a kutatószobák és irodák helyiségcsoport esetében, melyeket további 1.200 m² -nyi tárgyaló és előadóterem egészít ki. A szociális helyiségek, a közlekedő területek és egyéb helyiségek előirányzott területigénye 11.467 m².
Az előminősíétsi szakaszba a DIF közvetlenül felkérte
A következő szakaszban pedig összesen 14 páylaművet terveznek majd versenyeztetni.
A szabványok szerint a tartós 35 fok feletti hőségben nem ajánlott betonozni; ugyanakkor a Mapei Kft. közleménye szerint tudatos szervezéssel és technológiai felkészüléssel kezelhetőek a kánikula okozta problémák.
Az építőipari kommunikáció és marketing területén végzett úttörőtevékenységét emelte ki az ÉKM Kincses Péter munkáját méltatva.