Megvan a tervpályázat eredménye, a győztes egy nemzetközi nagyágyú és egy elismert magyar iroda társulása.
A Magyar Természettudományi Múzeum új Debrecenben található Kiállítóépületének megtervezésére tavaly szeptemberben a Debreceni Infrastruktúrafejlesztő Kft. írt ki pályázatot, az épület közvetlen környezetének kialakítása és a debreceni Nagyerdőbe való integrálása, valamint a Kultúrparkkal történő kapcsolat megteremtése volt a feladat.
A mai napon eredményt hirdettek a pályázaton: az első helyet a nemzetközi szinten is a világ vezető irodái között jegyzett BIG – BJARKE INGELS GROUP A/S és magyar partnere, a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. nyerte el. Ez pedig ahogyan a zárójelentésből is kiderül, azt jelenti, hogy kiíró a társulással kíván hirdetménynélküli tárgyalásos eljárás eredményeképpen tervezési szerződést kötni.
Mint az összegzésben bemutatják, a hozzávetőleg 22 900 m2 bruttó szintterületű Kiállítóépület fő funkcióként közel 7 200 m2 kiállítóteret foglal magában, amelyhez 5 800 m2 közönségforgalmi, fogadó és közlekedő tér, 2 800 m2 múzeum irányításhoz és kutatókhoz kapcsolódó iroda terület, 2 500 m2 műszaki, üzemeltetési és gépészeti tér, 4 600 m2 parkoló és 14 000 m2 belső kert és külső terület kapcsolódik.
A projekt előkészítése során felmerült az igény a vendégkutatók és/vagy hallgatók számára biztosítandó ideiglenes szálláshelyek kialakítására - írják. Ezt a funkciót a pályázóknak rugalmasan kellett kezelnie, 700 m²-es teret hagyva erre a célra.
Az uniós értékhatárt elérő nemzetközi, meghívásos tervpályázaton a kiíró olyan építészeti javaslatokat, terveket várt, amelyek illeszkednek a meglévő városi és természeti környezethez, infrastruktúrához és közösségi terekhez.
A díjazottak:
A győztes: BIG – BJARKE INGELS GROUP A/S - Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. pályaműről a bírálóbizottság kifejtette többek között:
"Az épület környezetbe integrálódása és a karaktere teljes mértékben összhangban áll az intézmény küldetésével. A tömege, a mérete, a formája organikusan illeszkedik a Nagyerdő szövetébe, kevés vizuális terhelést jelent a környezetére nézve. Egyszerre rejtőzködő, de ugyanakkor a horizonti nézőpontból karakteres optikájú épület.
A mesterséges domb kialakítás az alföldi régiót jellemző kunhalom vagy más néven kurgán asszociáció keltésére is alkalmas, így a pályamű a természettudományos aspektusok mellett a kereszt alaprajz és a kurgán áthallás miatt egyéb kulturális, illetve identitáserősítő üzenetek közvetítését is szolgálja.
Az épület a szinte minden perspektívából látványos és vonzó megjelenésével lassan tárulkozik fel, felfedezésre hív, érzelmeket vált ki. Az egymást keresztező földsávok zöld tetőkertje számos edukációs lehetőséget hordoz, a külső és belső terek összeolvadásával igazi nyitott közösségi épületként funkcionálhat, mely által a családok és a legkülönbözőbb társadalmi rétegek egyik kiemelkedő kikapcsolódási helyszíneként vizionálható."
A teljes értékelést, illetve a többi pályaművet ezen az oldalon lehet letölteni és megtekinteni.
A Kaiserstein szortimentet élőben, a termékeket megtapintva, színeiket saját szemmel értékelve tekinthetik meg a jövendőbeli és potenciális vásárlók. Április 1. keddtől kezdve látogatható a helyszín, mely munkanapokon reggel 7-től este 7 óráig tart nyitva.
A Portfólió Építőipar 2025 konferenciáján a kormány képviselői és az ágazati nagyágyúk is megjelentek, hogy az iparágat érintő kihívásokról és lehetőségekről beszéljenek. A hagyományosan a találkozón átadott Év Építőipari Személyisége díjat az ünnepélyes esti gálán idén is méltó személy vehette át. Lapunk az esemény médiapartnereként volt jelen.