A tavaszi hírek ellenére tovább halad az MTM debrecenbe költöztetése: nagy neveket hívtak meg a főépület tervezésére.
Egy évvel ezelőtt írtak ki pályázatot a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, most pedig napvilágot látott az építészeti tervpályázat is a Magyar Természettudományi Múzeum debreceni épületének létrehozásához. Az 1870-ben született intézmény a Magyar Nemzeti Múzeum természettudományi részlegéből vált ki és bár sosem volt saját épülete, az elmúlt 70 évben a Ludovika terei adtak helyszínt az óriási gyűjteményt kezelő múzeumnak.
2020-ban kapott szárnyra a költözés híre, ami nagy botrányt kavart szakmai és tágabb érintettségű körökben is. Mivel a múzeum eddig nem rendelkezett saját épülettel, ennek létrejötte a témára specifikusan alakított megoldásokat hozhat; ráadásul az ország második legnagyobb városában a lakosság részéről komoly igény, a Debreceni Egyetem miatt pedig szakértői bázis is mutatkozik egy újabb kulturális és tudományos intézményre.
Másfelől a Múzeum munkatársai szinte egyöntetűen tiltakoznak a költözés ellen, sokan féltik az érzékeny gyűjteményi darabok épségét, de még többen vannak, akik nem kívánják elhagyni otthonukat. Legutóbbi beszámolónk óta a megvalósíthatósági tanulmány is elkészült. A MEGAKOM Kft. és Ex Ante vizsgálta meg, hogyan kerülhet a volt Loki-pálya területére, az állatkert szomszédságában lévő öthektáros területre a múzeum központi épülete kisebb raktárakkal (a nagyobb raktáraknak ettől néhány perces autóútra, az Apafai Önkormányzat területén találtak helyet).
Most a Magyar Természettudományi Múzeum új kiállítóépületének építészeti tervpályázatát írta ki a Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft. Többszakaszos eljárást indítottak, amelyben 10 meghívott (öt magyar és öt külföldi) építésziroda mellé további négy iroda pályázhat sikerrel a részvételre. Ezt követően kerülhet sor a tényleges tervpályázat lefolytatására az előminősítési szakaszt teljesítők között.
A pályaművek díjazására és megvételére 330.000 Euro áll rendelkezésre, a díj legnagyobb összege pedig 60.000 Euro. A részvételi jelentkezések beérkezésének határideje: 2024. szeptember 27.
Az összesen nagyjából 23 ezer m2 bruttó szintterületű múzeum épületét a helyszín meglévő funkcióihoz szükséges illesztenie a tervezőnek. Olyan pályaműveket vár a kiíró, amelyek által olyan, a természettudományos tartalmat előremutató formában bemutató létesítmény jöhet létre, ami önállóan képes Debrecen felkeresésére ösztönözni a belföldi és a külföldi látogatókat; kapcsolódik a Kultúrparkhoz (állatkert és vidámpark), illetve a Nagyerdő funkcióihoz (Nagyerdei Stadion, Sziget-kék Tematikus Park, Sportcentrum, Békás-tó, Aquaticum) és közösségi helyszínként funkcionál.
Fontos, hogy az épület kapcsolódjon környezetéhez: a környéken élők számára nyitott tér legyen, de egyedülálló, formabontó építészeti megoldásokat alkalmazzon,
A cél, hogy Közép-Európa meghatározó, kulturális-tudományos közösségi intézménye, Európa egyik legmodernebb, innovatív és környezettudatos épülete; világszínvonalú kiállítások, a jelen és a jövő követelményeinek, múzeumlátogatási trendjeinek helyszíne jöjjön létre. Kiemelt szándék a Kultúrpark közelségében rejlő potenciál kiaknázása.
A tervpályázat meghirdetésének napján a Debreceni Infrastruktúrafejlesztő Kft. egy közleményt is kiadott, amit az MTI számára is eljuttatott. Közleményükben azt írták, "az elképzelések szerint az új múzeumépületet innovatív és ikonikus építészeti megoldásokat alkalmazó, a természettudományos tartalmat előremutató formában bemutatni képes intézményként vehetik birtokba a látogatók a beruházást követően".
Emlékeztettek, a Magyar Természettudományi Múzeum jelenleg három budapesti telephelyen végzi tevékenységét. A szakmai háttérmunka nagyrészt két infrastrukturálisan elavult, a műtárgyak tárolására kevéssé alkalmas területen zajlik, amelyek a nemzetközi múzeumi elvárásoktól messze elmaradnak. A múzeum gyűjteménye és szakmai közössége világviszonylatban is kiemelkedő, így a kormány szándéka, hogy ehhez megfelelő elhelyezést találjon a múzeum számára - ismertették.
A közleményben kiemelik: az elmúlt időszak alapos előkészítő munkálatainak és tanulmányainak eredményeként a természettudományi múzeum új, debreceni kiállítóépülete a Nagyerdőben kaphat méltó elhelyezést. Az Oláh Gábor utcai stadion területén létrejövő múzeum tökéletesen illeszkedik majd a Nagyerdő különleges szövetébe, amely szoros kapcsolatot tart az emberi beavatkozástól mentes természeti környezettel, ugyanakkor a város fő rekreációs területe és tudományos központja is egyben. A beruházással Közép-Európa meghatározó kulturális, tudományos, közösségi intézménye, Európa legmodernebb és egyik legnagyobb természettudományi kiállítóhelye jön létre. Az épület nem csupán modern, innovatív, környezettudatos és egyben világszínvonalú kiállítások, hanem egésznapos élményt biztosító programok helyszíne is lesz, amely megfelel a jelen és a jövő kor követelményeinek, múzeumlátogatási trendjeinek - ecsetelték.
A közleményből kiderült, a második, pályázati szakaszban az irodák 2025. január 7-ig nyújthatják be pályaműveiket, amelyek közül rangos hazai és külföldi szakemberekből álló zsűri választja ki a legjobbat.
A XIII. kerületi Marina City-ben 14 hektáron fognak összesen építkezni és 2500 lakást terveznek: az első két ütemben ezekből 363 készül el.
Uniós forrásokból finanszírozná a főváros Pest-Észak árvízvédelmi szakaszának újabb fejlesztési ütemében, három védvonal megerősítését. A projekt célja, hogy a fejlesztéssel a védművek magassága elérje azt a szintet, amelyet a 2013-as rekord árhullám nagysága alapján határoztak meg.