2024.09.27, Péntek
Többdimenziós élményszerzés: újabb ökotanterem épült a DS Smith támogatásával
Fotók: DS Smith Packaging Hungary Kft.

Többdimenziós élményszerzés: újabb ökotanterem épült a DS Smith támogatásával

DS Smith Packaging Hungary Kft.

2024.09.26. 15:00

Négy év alatt a harmadik ökotanterem került átadásra a világ egyik vezető fenntartható csomagolási megoldások szállítója, a DS Smith jóvoltából a BME Lakóépülettervezési Tanszékének közreműködésével.

Az építész hallgatók által tervezett többfunkciós, flexibilis, inspiráló építmény a többdimenziós ismeretátadást, valamint a hatékonyabb környezeti nevelést célozza meg. A moduláris szerkezetet több mint 100 önkéntes bevonásával építették Füzesabonyban - derült ki a DS Smith Packaging Hungary Kft. lapunkhoz ljuttatott közleményéből.

 

 

Pozitív jövőkép pozitív hatásokkal

A fenntartható, papíralapú csomagolási megoldások vezető szállítója, a DS Smith elkötelezett a környezetünk és a közösségek támogatása mellett. A vállalat 2020-ban indította útjára az ökotanterem kezdeményezést. Idén a harmadik intézményt, a Füzesabonyi Teleki Blanka Általános Iskola és AMI-t segítette egy alternatív tér kialakításával.

Ahogyan a korábban megépült két ökotanterem esetében is, a DS Smith Jótékonysági Alapítványa nyújtott pénzügyi alapot a projekt megvalósulásához, ebben az évben közel 10.000 fontot. Az akciót a helyi önkormányzat szintén támogatta. Az építési munkálatokban több mint 100 önkéntes vett részt.

 

 

Építészekkel karöltve

A programban a DS Smith szakmai partnere a Budapesti Műszaki Egyetem Lakóépülettervezési Tanszéke, amelynek hallgatóival és oktatóival a kezdetektől fogva együtt dolgoznak, így most a füzesabonyi iskola esetében is. Az építész hallgatók a diákokat, tanárokat és szülőket bevonva, igényeiket megismerve alkották meg terveiket. A munka során a legfőbb kihívást a többfunkciós, variábilis, a gyermeki fantáziát megmozgató téralkotás jelentette. Az idei pályaművek közül a TérTisz koncepció valósult meg.

A nyertes szerkezet megálmodóinak, Nagyhegyesi Eszternek, Papp Zoé Beátának és Virág Verának a célja az volt, hogy a gyermekek ne egy szokványos tanteremként kezeljék az építményt; a saját képzeletüknek megfelelően akkor is maximálisan ki tudják használni, ha nem tanulási célzattal veszik igénybe.

 

 

Fő szempont volt a természetes anyagok használata

Ennek érdekében egy többdimenziós, moduláris szerkezetet terveztek, amely számos funkciót betölt, ahogyan a neve is a jól ismert Tetris játékra, az elemekből történő építkezésre utal. Középen körbe lehet ülni az alacsonyabb dekkeken, ha pedig csoportmunkában szeretnének egymástól külön dolgozni a diákok, feljebb kapaszkodhatnak, ahol asztalszerű részeket alakítottak ki számukra. Az építész jelöltek a magasabb részeken olyan deszkaburolatot, mellvédet helyeztek el, amelyekre idővel növényeket futtathatnak fel, illetve néhány blokkra már most magaságyásokat telepítettek.

A szerkezet alapját a faanyag adja, hiszen fő szempont volt a természetes anyagok használata, valamint az építési hulladék minimalizálása. Utóbbi megvalósításának egy leleményes és stílusos megoldása, hogy a felesleget felhasználva még egy design helyet kapott az iskolaudvaron a Rádűlő/Ráülő, ami kültéri bútorként értelmezhető. A szabad térformálásra lehetőséget adó kisebb elemek Forgács Kata, Herman Csilla és Nagy Kamilla nevéhez köthetők. 

„A projekt több szempontból is különleges: kis léptékű, ugyanakkor hatalmas szabadságot ad, emellett pedig a hallgatóknak egy kísérleti műfajban enged teret a kibontakozásra. Ezenkívül megtapasztalják, hogy milyen érzés egy megrendelővel közvetlenül és szorosan dolgozni, érezni az örömöt, a szeretetet. Ezeket a tapasztalatokat és benyomásokat nem lehet tankönyveken vagy tanórákon keresztül átadni. A TérTisz rendkívül jó struktúrával rendelkezik, ami beindítja a gyermekek fantáziáját, és ami lényeges szempont volt, önkéntesekkel is könnyen megvalósítható a kivitelezése. Egy nyitott rendszer, ami szabadon bővíthető a gyermekek igényei alapján, és napvitorlákkal is kiegészíthető. De az is a gyerekek bevonódását segíti, hogy a magaságyásokba ültetendő növények kiválasztásában és gondozásában is részt vesznek” – emelték ki Dankó Zsófia DLA, Sugár Péter DLA és Péteri Zsolt, a BME Lakóépülettervezési Tanszék oktatói.

 

 

Az építész karon és a tanszéken számos kurzus foglalkozik a környezetkímélőbb technológiával, az előregyártással, ezen belül is a moduláris építészettel. Ökológiai lábnyomunk csökkentése, környezetünk megóvása érdekében egyre nagyobb figyelem irányul az előregyártásra, a modularitásra.

 

 

Új módszertan, érzékenyítés

Az egyetem oktatói idén a 2023/2024-es tanévben két féléves tantárgyként hirdették meg az ökotanterem tervezését, ami a közösségi participatív munkával új értelmezést kapott: a diákok és a pedagógusok elképzeléseit és vágyait workshopokon keresztül mérték fel a hallgatók, a pályaművek értékelése is a későbbi felhasználók bevonásával történt.

A leendő szakemberek érdeklődése egyre inkább az olyan egyetemi feladatok, aktuális és jelentős építészeti problémák felé fordul, amelyek valóságos helyzetekben teszik próbára tervezési tudásukat. Egy ilyen projektben való részvétel által a hallgatók olyan új ismeretekkel, tapasztalatokkal, készségekkel gazdagodhatnak, amelyeket a hagyományos egyetemi oktatás keretében nincs lehetőségük elsajátítani.

Az egyetem kisléptékű, környezettervezési építészeti feladatokon, pályázatokon és saját kezű kivitelezésen keresztül érzékenyíti őket, hívja fel az önkéntes munka fontosságára a figyelmet, hogy a közösségi, társadalmi felelősségvállalással átéljék a másoknak való segítségnyújtás érzését. A komplex, tervezési és megvalósulási folyamat során rengeteget lehet tanulni, a csapatmunka pedig egy életre szóló tapasztalatot jelent a hallgatók számára.

 

 

Középpontban a közösségek

„Füzesabonyi gyárunk üzleti szempontból kiemelt szerepet tölt be a vállalat életében. Szerettük volna megmutatni, milyen fontos számunkra Füzesabony, az itt élők, továbbá az itt végzett munka a DS Smith életében. A projekt alkalmat teremt arra, hogy szélesebb körben megismertessük filozófiánkat, gondolkodásunkat, segítsük a környezettudatos, körforgásos gazdaság szerinti szemlélet elterjedését, elmélyítését, támogassuk a közösségeket.

Ám ezen túlmenően az is a célunk, hogy aktivizáljuk és megmozgassuk őket, ezért is építettük a projektet tudatosan az önkéntességre, hogy a résztvevők megérezzék a közös tenni akarás erejét, ami egy zöldebb, egészségesebb jövő kulcsa”

– tette hozzá Szabó Levente, a DS Smith Packaging Hungary Kft. ügyvezetője.

A projektről egy kisfilm is készült:
 

 

 

A DS Smith világviszonylatban is vezető szerepet tölt be a fenntartható, papíralapú csomagolási megoldások gyártása terén, tevékenysége kiterjed az újrahasznosítási és papírgyártási folyamatokra is. Szerepe kulcsfontosságú a különböző ágazatok értékláncában; e-kereskedelem, FMCG, valamint ipari területen. Küldetése révén – „A csomagolás újraértelmezése a változó világban” és „A jelenben a jövőért” fenntarthatósági stratégia céljainak teljesítése – a DS Smith elkötelezett, hogy támogassa a körforgásos gazdaságra való átállást: körforgásos megoldásokat kínálva partnereinek és a szélesebb társadalom számára – helyettesítve a problémás műanyagokat, kivonva a karbonkibocsátást az ellátási láncokból és innovatív újrahasznosítási megoldásokat nyújtva. Ennek középpontjában a testre szabott 14 napos box-to-box modellje, tervezési képességei és innovációs stratégiája áll. A londoni székhelyű DS Smith FTSE 100 vállalatként 34 országban működik – köztük Magyarországon –, globális szinten körülbelül 30.000 embert foglalkoztat, az Ellen MacArthur Alapítvány stratégiai partnere. Hazánkban 8 telephelyen: 4 service centerrel, 1 offset, 2 hullámtermék gyárral, továbbá 1 központi irodával van jelen. Története egészen a 1940-es évekig vezethető vissza, a Smith család által indított dobozkészítő vállalkozásokhoz.

Galéria

KirakatökotantreremDS Smith Packaging Hungary Kft.Füzesabonyépítőipari alapanyagokjótékonyság