A törmelékkel teli cselédszárnyból közösségi tér lesz az Almássy-kastélyban, ahol többek közt történelmi ételeket főzhetnek majd a látogatók.
Többcélú közösségi térrel bővül Gyulán a barokk stílusú Almásy-kastély. A behir.hu a jelenleg törmelékkel teli, raktárként szolgáló épületszárny felújításáról írt, melyre a kastély rekonstrukciójában nem volt lehetőség. A munkálatok során a több mint 200 fő befogadására alkalmas teret rendbe teszik, és egybenyitják a kastéllyal. Az épületen kívül annak környezete, a Szent Miklós park is megújul. A munkálatok nyár végén kezdődhetnek, és várhatóan jövő ősszel fejeződnek be.
A megújuló szárny konferenciák, kiállítások, koncertek, színházi előadások, akár lakodalmak megtartására is alkalmas lesz.
Az 1730 és 1742 között épült kastély 1945 után hányatott sorsra jutott, csecsemőotthonként működött, majd 2000-től üresen állt. Az átfogó régészeti- és rekonstrukciós munkái 2014-ben kezdődtek a Modinvest Kft. kivitelezésében, a mocsaras területre épült kastély süllyedését is megállítva. A projekt tavaly decemberben Építőipari Nívódíjat nyert.
Béres István főépítész a behir.hu-nak elmondta, a kastélyhoz a mostani projektben kapcsolódó épületszárnyban megtartják az egykori stílust, ugyanakkor a legmodernebb igényeket is igyekeznek majd kielégíteni. Ennek megfelelően a megfelelő klimatizálás, az akadálymentesítés vagy a szoptató helyiség biztosítása mind része a beruházásnak.
A város polgármestere, Görgényi Ernő úgy nyilatkozott, egy látványkonyhával felszerelt gasztrotörténeti bemutatótér is helyet kap majd a rendezvénytérben. Itt a vendégek a tájra, illetve a kastély 19. századi mindennapjaira jellemző ételeket készíthetnek el szakértők segítségével. Hozzátette, a cselédszárny felújítására a kormány a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon keresztül biztosította a forrást.
Kovács József országgyűlési képviselő elmondta, a komplex turisztikai fejlesztések megvalósítására az országból harmincan település pályázott, ebből ötöt támogattak. Az elnyert egymilliárd forintos összeghez az önkormányzatnak nem kellett önerőt biztosítania.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.