Az eklektikus stílusú Zenede új színpaddal, napelemekkel, hőszivatyús fűtéssel és hővisszanyerős szellőztetéssel született újjá.
Átadták a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskolának otthont adó Zenede felújított épületét. A felújítást a debreceni Bihar Generál Építő Kft. és a budapesti Pesti Építő Zrt. kivitelezte.
Az olasz reneszánsz, eklektikus stílusú épületet 1894-ben fejezték be, a jelenlegi arculatát az 1927-ben történt emeletráépítés után nyerte el.
Az utóbbi években az iskola állapota leromlott, felújítása régóta esedékes.
A munkák között szerepelt a műemlék épület külső homlokzatának eredeti állapotba történő helyreállítása, belső oldali hőszigetelése, továbbá a belső udvari homlokzat külső oldali és a födém hőszigetelése is.
A munkálatok során 125 új hőszigetelt nyílászárót építettek be a műemlékvédelmi szempontokat figyelembe véve. A Zenede 154 panelből álló napelemes rendszert is kapott. Ezt a szomszédos Simonffy Emil zeneiskola épületének tetőhéjazatán helyezték el. Ezen túl víz-levegő rendszerű hőszivattyús fűtési rendszert alakítottak ki, amely megújuló energiaforrású, tehát jelentősen csökkent az épület üzemeltetéséből származó üvegházhatású gázkibocsájtás.
A tantermek, a próbatermek, valamint a Kodály-terem hővisszanyerős szellőztetést kapott, amellyel megelőzhető a penészedés kialakulása, valamint elősegíti az épületben használt hangszerek állagának megóvását. Az iskola tantermeiben a korábbi radiátoros fűtés helyett padlófűtést alakítottak ki, amely szintén csökkenti az üzemeltetési költségeket.
A Kodály-terem felújítása magában foglalta egy új színpad építését és korszerű színpadi világítás kialakítását.
A színpad alatt futó gépészeti rendszer komfortosabbá tette a termet, ezáltal a nívós rendezvényteremben több lehetőség nyílik kulturális rendezvények lebonyolítására.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere az átadón elmondta, az energetikai korszerűsítéshez és a külső homlokzat megújításához 360 millió forint pályázati forrás mellé további 45 millió forintot biztosított az önkormányzat. A 86 millió forintos belső munkálatok elvégzésére a debreceni tankerület a Klebelsberg-pályázaton 50 millió forintot nyert el, az önkormányzat pedig több mint 36 millióval járult hozzá a kivitelezéshez.
Vántus Andrásné, a fenntartó debreceni tankerület igazgatóhelyettese kiemelte, a debreceni zeneiskola az egyetlen az országban, amely még a zeneszerző életében és hozzájárulásával vehette fel Kodály Zoltán nevét. Jelenleg 1361 tanulója van a zeneiskolának, az oktatás színvonalára pedig jellemző, hogy tavaly minden zeneakadémiára jelentkezett diákot felvettek az intézményből. Hozzátette, a kormány hangszercsereprogramja keretében a debreceni zeneiskola 93 új hangszerrel gazdagodott, mintegy 64 millió forint értékben.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.