A Strabag és a Hídépítő kivitelezésében újulnak meg a Szigetközi Vízpótló rendszer működését biztosító nagyműtárgyak.
Ahogy arról korábban beszámoltunk az Országos Vízügyi Főigazgatóság közbeszerzési eljárás írt ki a Dunakiliti Duzzasztómű korszerűsítésére, amelynek nyertese a Strabag Építőipari Zrt. és a Hídépítő Zrt. által alkotott MBH-Híd konzorcium. A beruházás során a tervezés és a kivitelezés is a vállalkozók feladata.
A Dunakiliti Duzzasztómű a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer részeként épült meg, amelynek építkezése 1978-ban kezdődött, és közel 10 évig tartott. A magyar oldali létesítmények közül elkészült a duzzasztómű, mint főműtárgy, és a tározóhoz tartozó szivárgó-csatorna a vízszintszabályozó műtárgyaival.
1991-ben az építkezést leállították, azonban Szigetköz vízpótlása érdekében még kisebb munkák folyhattak, ilyen volt többek között a fenékküszöb építése is, mely a mellékágrendszer vízpótlásában játszik fontos szerepet.
A fenékküszöb 1995-ös megépítése után már csak kisebb állagmegőrzési és karbantartási munkálatok folytak, így a rekonstrukció időszerűvé vált.
2016-ban a műtárgyak felújítása bekerült a KEHOP programok közé, így európai uniós támogatással kerül sor a nagyműtárgyak korszerűsítésére.
A rekonstrukció során egyebek mellett megújul a
A duzzasztómű mellett teljes rekonstrukción esik át a létesítmény energia ellátását biztosító trafóépület, az üzemi úthálózat jelentős része és Vízügyi Igazgatóság irodaépülete is.
A kezelőépületben kap helyet egy a térség vízgazdálkodását és természetvédelmét bemutató interaktív kiállítás is, és egy 50 fős konferencia termet is kialakítanak.
A szivárgó-csatorna mind a hat zsilipje teljes felújításon esik át: megújul a betonfelületek egy része, az acélszerkezetek, a vízkormányzást biztosító zsiliptáblák, valamint a vezérlés is, emellett mederkotrást is végeznek, amellyel várhatóan javulni fog a duzzasztómű felvizi csatornáján a jéglevezetés.
Az elkészülő rekonstrukció végén legalább újabb 30 évig tudják szolgálni a létesítmények a térség vízgazdálkodását.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.