Az épületet a Nemzeti Hauszmann Program keretében eredeti állapotában rekonstruálják, ennek első ütemét pedig a Magyar Építő Zrt. kivitelezi.
Megkezdődtek a bontási és alapozási munkálatok József főherceg egykori palotájának rekonstrukciója kapcsán a budai Várnegyedben – tudta meg lapunk.
Az első ütemet kivitelező Magyar Építő Zrt., július 15-én írta alá a szerződést, majd 16-án át is vette a munkaterületet.
József főherceg a korábbi, XVIII. század végén épült úgynevezett Teleki-palotát 1902-ben Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján historizáló stílusban építtette át a Szent György téren. A palotát az 1945-ös ostrom idején súlyos találatok érték, majd ezt követően 1951-ben munkásszállóvá alakították, amely további állapotromlást eredményezett. Végül 1968-ban teljesen elbontották az épületet.
A több ütemben felépülő épület külsejében hűen tükrözi majd az egykori József főhercegi palotát, belsőépítészeti, épületgépészeti és üzemeltetési szempontból ugyanakkor modern megoldásokat is alkalmaznak majd a szakemberek a kivitelezés során.
A palota épülete kulturális, turisztikai és irodai funkciókat lát majd el vegyesen. Külső falszerkezete, valamint díszei és a belső termei komoly szaktudás útján valósulnak meg. Tartószerkezete a mai kornak megfelelően vasbetonból készül majd, a belső helyiségek többsége viszont modern kialakítású lesz.
Az állapotfelmérés mellett már megkezdődött a régészeti felügyelet, a lőszermentesítés, a georadar, valamint a felvonulási és előkészítői munkák. Ezt követően pedig további organizációs feladatok mellett tömedékelési munkák kezdődnek majd régészeti felügyelet mellett.
A létesítményt a Nemzeti Hauszmann Program keretében építik újjá a hozzá tartozó, neoreneszánsz stílusban épült egykori istállóval és a mesebeli palotakerttel.
Ahogy azt korábban már megírtuk: a kert összeköttetésben áll majd az alatta elhelyezkedő, középkori zsidó rituális fürdővel, a Mikvével, amely lépcsőn és lifttel egyaránt megközelíthető lesz. A kertből a látogatók a szintén újjáépülő Ybl lépcsőn lesétálhatnak majd a következő években megújuló nyugati kertekbe is.
Mindezek mellett a beruházás része a Várgarázs III. megvalósítása is, mely a Palota úton mintegy 300 autónak fog helyet biztosítani. A mélygarázs célja, hogy segítsen enyhíteni a környék parkolási problémáit, ezáltal lehetővé téve a budai Vár autóforgalmának további csökkentését.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.