A speciális technológiai területekkel épülő papírgyártó üzem generálkivitelezésén a Merkbau dolgozik.
Csütörtökön elérte legmagasabb pontját a Dunapack Kft. új üzeme. A beruházás célja a papír csomagolóanyag-gyártó vállalat Dunaújvárosban található üzemének kiváltása egy minden igényt kielégítő, korszerű csarnokkal. A tervek szerint az új telephelyen hullámpapírból készült csomagolóeszközöket gyártanak, majd festik, perforálják, méretre vágják azokat.
A beruházás a Dunapack Kft. megbízásából 9 milliárd forint értékben valósul meg a Merkbau Zrt. generálkivitelezésében − méretét és a beruházás költségét tekintve ez a vállalat eddigi legnagyobb projektje.
A beruházásban a monolit vasbeton szerkezetépítést a CLC-Construct Kft. készítette.
A gyártócsarnok a Dunavarsány Ipari Park területén épül meg. A zöldmezős beruházás kivitelezése 2021 áprilisában kezdődött. A137.500 négyzetméter alapterületű trapéz alakú építési telken a 32.000 négyzetméter alapterületű csarnok mellett több melléképületet is építenek, mint például a sprinklergépház és a portaépület.
A legnagyobb területet az üzemi részek foglalják el, ahol 30.000 négyzetméter alapanyagraktár, lemezgépi csarnok, feldolgozó csarnok és készáru raktár kap helyet. Ezeket a területeket egészíti ki a minőségellenőrzéssel és irodai funkcióval ellátott kétszintes fejépület, valamint a klisétároló és karbantartási részleg.
Az épületben saját vízkezelő és szennyvíz kezelő helyiséget alakítanak ki, valamint olyan speciális technológiai területeket, mint például a ragasztókonyha és festéklaboratórium. Az épület építési telken történő elhelyezése és az azt körülvevő infrastruktúra kialakítása során szempont volt, hogy egy esetleges későbbi bővítéshez minden lehetőség adott legyen.
A szerkezetkész állapot elérését követően a hangsúly elsősorban az ipari padló megépítésén, és az épület megfelelő működését biztosító gépészeti és elektromos rendszerek kiépítésén van.
Dobrádi Dániel, a Merkbau Zrt. létesítményfelelőse a kivitelezés kihívásaival kapcsolatos kérdésünkre elmondta, hogy a gyártási technológiájából kifolyólag egyedi, tagolt szerkezetű gépalapok készülnek a csarnokban. A legtöbb ilyen szerkezet 7-8 betonozási ütemmel készült el.
A szakember hozzátette:
tekintettel arra, hogy az épület papírgyárként fog funkcionálni, szigorú tűzvédelmi előírásoknak kell megfelelni, mind az építés technológia, mind a felhasznált anyagok tekintetében, így minden szigetelőanyag nem éghető kőzetgyapotból készült.
A koronavírus-járvány nehezítette ezen alapanyagok beszerzését: a világpiacon kialakult hiány miatt meg kellett találnunk azokat a beszállítókat, akik az ütemtervünkhöz igazodva megfelelő szállítási kapacitást tudtak biztosítani – egészítette ki.
Az épület használatbavételi eljárását a tervek szerint idén nyáron indítják meg.
A bokrétaavató ünnepségen Panayotopoulos Anastassios, a Dunapack ügyvezető igazgatója elmondta:
„A fenntartható csomagolás iránti piaci igények növekednek, és piacvezető vállalatként fel kell készülnünk, hogy a legmagasabb ár-értéket tudjuk nyújtani ügyfeleink számára. Az új üzem a jelenlegi termeléshez képest többletkapacitásokat hoz létre, ezáltal lehetőséget ad új ügyfelek regionális kiszolgálására. A beruházással több mint 100 új munkahelyet teremtünk, bővítve ezzel a szakemberlétszámot.
A célunk egy olyan üzem építése volt, melynek a lehető legalacsonyabb az ökológiai lábnyoma: napelemeket alkalmazunk, és elektromos autók töltőállomásai is elérhetők lesznek. A víz-, gőz- és villamosenergia-fogyasztás folyamatos ellenőrzése pedig biztosítja az energiaforrások hatékony felhasználását, és az energiamegtakarítás maximalizálását célozza.
A létesítmény a körforgásos gazdaság egyik legkorszerűbb üzemévé válik, mivel termelésének közel 90 százaléka újrahasznosított papírt használ majd, megvalósítva ezzel a tökéletes körforgásos gazdasági modellt.”
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.