A teljes beruházás 2025-ben zárul, de 2023-ra megújítják azokat az elemeket, amelyek a kulturális fővárosi programot szolgálják.
Az Európa Kulturális Fővárosa program keretében 39 milliárd forint támogatást biztosít a kormány a veszprémi érsekség várbeli épületeinek fejlesztésére − mondta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes pénteken Veszprémben.
Semjén Zsolt hangsúlyozta: bár a vár épületeinek megújítása egyházi beruházás, valójában óriási város- és térségfejlesztés, amely a környék lelki, szellemi és gazdasági fellendülését is szolgálja. Rámutatott:
Veszprémtől északra a Budapest-Székesfehérvár−Győr−Pozsony−Bécs tengely fejlett ipari régió, a Balatonnál a turizmus a meghatározó, de szükség van a kettő között a bakonyi megyeszékhely térségének fejlesztésére is.
Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón történelmi lehetőségnek nevezte, hogy megújulhatnak a veszprémi vár egyházi épületei. Emlékeztetett:
a Modern Városok Program részeként új sportuszoda és tornász gyakorlócsarnok épült Veszprémben, az Európa kulturális fővárosa programhoz kapcsolódóan pedig az egykori gyermekkórház és a Ruttner-ház épülete is megújul.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere hangsúlyozta: azt szeretnék elérni, hogy a város 2030-ra Európa legélhetőbb városai közé tartozzon. Ezért nem szabad megelégedni azzal, amit az elődök itt hagytak, hanem hozzá is kell tenni − mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy 2022 az építkezés éve lesz a városban.
Navracsics Tibor, a Veszprém-Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa (EKF) program megvalósításáért felelős kormánybiztos Veszprém történelmi, egyházi múltjáról szólva kiemelte: a vár megújításával a város közössége, a régió, az egyház és az ország is új lendületet kaphat.
Udvardy György veszprémi érsek a főegyházmegye mottójára − őseink hite a jövő reménye − utalva azt mondta: szeretnék megőrizni őseik hitét és a hit által teremtett kulturális értékeket.
A fejlesztésről szólva megjegyezte: reális igényeket igyekeztek megfogalmazni a terekkel és a funkciókkal kapcsolatban úgy, hogy a 2023 utáni működtetés és fenntartás is biztosítható legyen.
Közölte: a teljes beruházás 2025-ben zárul, de 2023-ra megújítják azokat az elemeket − a székesegyházat, a palota fogadótereit, illetve turisztikai és közösségi tereket −, amelyek a kulturális fővárosi programot szolgálják.
Vörös Tamás érsekségi főépítész a projektet bemutatva elmondta: 18 várbeli épület van az érsekség tulajdonában.
A felújítás 35 ezer épített és tízezer szabadtéri négyzetmétert érint, köztük liturgikus, pasztorális, hivatali, gyűjteményi, múzeumi, kiállító, valamint zarándok- és vendégfogadási tereket.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.