A Lechner Ödön keze nyomát látványosan magukon viselő műemléki épületek felújításával és bővítésével nyer új otthont a Kada Elek Szakgimnázium.
A Horváth Építőmester Építőipari Zrt. nyerte el a kecskeméti Kada Elek Szakgimnázium kivitelezésére kiírt közbeszerzést. A TED adataiból kiderül, hogy a kecskeméti székhelyű vállalat nettó 9,21 milliárd forintos szerződéses értéken végzi el a munkákat.
Ahogy azt korábbi cikkünkben is jeleztük, a beruházásra azért volt szükség, mert a Kada Elek Szakgimnáziumot elköltöztetik a korábbi helyéről, a Kodály Intézet nagyszabású felújítása miatt. A most szóban forgó projekt a Kecskeméten, az 1887-ben épült Rudolf-laktanya Pártos Gyula és Lechner Ödön által tervezett (akik a kecskeméti városháza építésztervezői is egyben - a szerk.) épületeinek felújítását, átalakítását és bővítését tartalmazza. Itt nyer ugyanis új otthont a gimnázium.
A 19. században létrejött főépületet kontyolt nyeregtetővel historizáló stílusban építették: látványosan magán viseli a Lechner Ödön első építészi ciklusát jellemző francia reneszánsz kastélyok formajegyeit.
Az épületcsoport felújítása 4500 négyzetméternyi bruttó beépített területen, 8500 négyzetméteres hasznos alapterületen történik. A felújítás a tetőt és a homlokzatot egyaránt érinti, az örökségvédelmi értékek megőrzése kiemelt szempont.
Lapunk értesülése szerint az épületcsoportból 1989-ben költözött ki a szovjet tüzérezred, amely meglehetősen rossz állapotban hagyta maga után az ingatlant. A terület azóta teljesen használaton kívül volt, ami további igen intenzív állagromlást okozott.
Érdekesség, hogy a projektben az épületek kéményeit az eredeti fotó, a korabeli tervek és az altiszti épületen lévő minta segítségével az eredeti állapotban kell megtartani, illetve helyreállítani. Az új kémények és kéményfejek az örökségvédelmi elvárásoknak megfelelően az eredeti téglákból épülnek.
A közbeszerzés adatai szerint a kivitelezés során
történik meg.
Ugyanakkor a fentiek mellett a három korábbi legénységi épületen is dolgoznak majd, itt az állagmegóvásra fektetik a hangsúlyt, és számos bontási munkaelem is megvalósul. Az 1. ütemben az épületgépészeti munkák teljes egészében elkészülnek a tiszti, altiszti, törzsépületben. A legénységi épületeket nem érinti gépészeti szerelési munka.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.